Kertoisitteko kokemuksia kumpi sopii paremmin apujollaksi: pieni kumivene vai muovinen apujolla? Varsinainen pursi 27-jalkainen.
Olen kuullut että kumiveneitä olisi hankala soutaa ja vaatisi mielellään perämoottorin jotta niillä pääsisi eteenpäin.
Mielipiteitä.
Apujollaksi kuminen vai muovinen?
10
2496
Vastaukset
- Jol-Lai-Lee
Jos haluat osallistua jollallasi Sulkavan soutuun (Partalansaaren ympäri, 65 km), niin hommaa toki ihmeessä kova muovinen (tai puinen) laite!
Pelkkänä rantautumisjollana kumivene on mielestäni aivan ylivoimainen. Ei tarvitse lepuuttimia missään; on vakaa, kantava ja turvallinen.
Itselläni on ilmapohjainen Brig Dingo D265W. Olen tyytyväinen (sillä jopa soutaa ihan auttavasti!) Toinen ukrainalaismerkki Grand lienee koko lailla vastaava niin ominaisuuksiltaan, laadultaan kuin hinnaltaankin. Länsimaiset materiaalit ja komponentit, ukrainalainen työn hinta - kelpo yhdistelmä!
Moottoria ei jollassani toistaiseksi ole, mutta 3-4-heppaisen voisin laittaa jos oikein sopiva kävelee vastaan. Olen kokeillut 2,5-heppaisella ja ihan toimiva yhdistelmä oli sekin. - Grand 240
Oma valintani oli kumijolla, seuraavin perusteluin:
kevyt
mahtuu tarvittaessa pieneen tilaan
ei kolise omaan/muiden veneisiin
Yhden kauden kokemuksella voin sanoa, että yllättävän hyvä soutaa, jopa tuulessa.- jolliakin
on kovin erilaisia. Itsellä on Walker Bay 8,
muovia, eikä naarmuta kylkiä, kolisee kyllä
hyvä soutaa, pohjassa pieni köli antamassa suuntavakavuutta, myös lapset pärjäävät tuulessa
Helppo hinata, ei venkoile eikä juuri hidasta
Tarvittaessa voi rikata (valmis riki ja purje maksaa maltaita = enemmän kuin vene)
Painaa n. 32kg, saa helposti kannelle
- keulan kantavuus, täytyy katsoa miten jollaan astuu
- JoJo
Luepa Grand 270 -kumiveneen testi Vene-lehdestä 5/2003. Soutuominaisuuksia jopa kehuttiin :) Tuollainen ilmapohjainen Grand 240 tai 270 on minullakin hankintalistalla tulevaksi kesäksi.
Jos aijot harastaa kaislikkopurjehdusta voit valita ehdotetuista vaihtoehdoista...
Jos taas kyseeseen tulee avomeriosuuksia ja kova keli ylättää, on muoviset tai puiset vaihtoehdot hengenvaaralliset.
Kokemuksia siitä on.- henki vaarassako
Mitä tuolla hengenvaarallisuudella tarkoitat? Meillä on tapana nostaa kova jolla kannelle isommissa ylityksissä tai jos kovemman kelin vaaraa on.
henki vaarassako kirjoitti:
Mitä tuolla hengenvaarallisuudella tarkoitat? Meillä on tapana nostaa kova jolla kannelle isommissa ylityksissä tai jos kovemman kelin vaaraa on.
Oletko joskus ollut kovassa kelissä avomerellä?
Kun aalot heittävät tonittain vettä kanelle en ainakaan minä halua potentiaalisesti irtoava jolla siellä. Lisäksi se haittaa liikumisen kannella jo muutenkin vaikeiden olosuhteiden aikana...
- Arkonada
Mitä mieltä olette? Lyhyet avomeriosuudet, Hangosta Viron puolelle tai Ahvenanmaalta Tukholman saaristoon - otatteko kumiveneen pelkästään mukaan vai onko pelastuslautta telineessään mukana 30 jalan paatissa? Oletteko ostaneet Plastimon lauttaa tai vastaavaa?
- ax-2
Minulla vanha Bombardin aX-2 vuosikymmenen käytössä, tukeva ja vakaa, 2 hv Yamahalla myös
pääsee kovallakin tuulella rantaan. Voin myydä,
tarvitsen hieman isomman kesällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1494473Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1843004Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis192731Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi872707Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1262357Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531966Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos321918En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131815Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat101583Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381079