kolmårdeniin

tervehdys!
haluaisimme mieheni kanssa lähteä kolmårdeniin päivän reissulle.
Olisiko teillä hyviä neuvoja matkalle?!Kannattaako mennä omalla autolla?Onko opasteet selkeät?Onko ruotsissa "vaikea" ajaa?
Minkä hintaiseksi matka mahtaa suurinpiirtein tulla?!
vinkkejä,neuvoja,kaikki mahdollinen on tervetullutta!
4781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

täällä vain on otettava nuo jalankulkijatkin huomioon (toisin kuin Suomessa)! Samaten ruotsalaisilta itseltään unohtuu usein vilkun käyttö joten tarkkaavainen kantsii olla. Lisäksi jos satut olemaan vahingossa väärällä kaistalla voit joutua tekemään pitkänkin kiertoajelun.

Jos olet epävarma ajotaidoistasi niin Suomestahan järjestetään hyviä bussimatkoja Kolmårdeniin jolloin matkasta varmasti nauttii enemmän kun jää tuo ajamisjännitys pois.

Äänestä

Mutta jos omalla autolla haluaa mennä, niin kyllä sielä pärjää siinä kuin suomessakin. Opasteet on hyvät,kunhan satamasta vaan osaa ulosmenotielle.Tuossa aiemmin oli jo nettiosoite josta saat hinta ym.tiedot itse paikasta.Jos menette Turusta yli niin ainakin as-autolla on päässyt SEA WINDLINE lautalla huomattavasti halvemmalla kuin muilla.1 Päivä on kyllä omalla autolla aika kiireinen jos meinaa kaikki paikat katsoa.Voi poistullessa jo väsyttää.

Äänestä

Yksi päivä on ihan liian lyhyt aika jos aikoo käydä koko eläintarjan läpi.Delfinaario on tosi hieno verrattuna esim Särkänniemeen. Olemme käyneet kolme kertaa ja aina nauttineet kovasti. Ei kannattaisi kiireellä pilata siellä käyntiä.
Ruotsissa on oikein selvät ja hyvät opasteet. Ei siellä eksy. Ja liikenne yleensä paljon fiksumpaa kuin Suomessa. Kaistanvaihto helpompaa, kun näytät vilkkua, niin heti tulee tilaa. Olemme käyneet sekä asuntoautolla että asuntovaunun kanssa . Laivalla menty yli ja tultu pohjoisen kautta takasi.
Onnea matkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tramp kirjoitti:

tervehdys!
haluaisimme mieheni kanssa lähteä kolmårdeniin päivän reissulle.
Olisiko teillä hyviä neuvoja matkalle?!Kannattaako mennä omalla autolla?Onko opasteet selkeät?Onko ruotsissa "vaikea" ajaa?
Minkä hintaiseksi matka mahtaa suurinpiirtein tulla?!
vinkkejä,neuvoja,kaikki mahdollinen on tervetullutta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu