Rieju syö mäntiä, mikä vois olla vialla?

Mikä vois olla vialla, kun Rieju ei tunnu kestävän edes 1000km ennen ku taas "leipoo" . Ostin siihen Vocan tehoputken, ja siitä poisitin kurit. Tämän jälkeen männät alkoivat menemään rikki. Ajoin sillä ehkä 500km kunnes sammu yhtäkkiä. Meni viellä käyntiin mutta ei pysyny yhtään käynnissä ilman kaasua. Päätin sitte avata koneen ja huomasin että männän kulmasta irronnu palanen. Tää sama tapahtu viel toisen kerran, jonka jälkeen aattelin ostaa Mvt 50cc pytyn ja männän, ja 19mm kaasarin, jolla luulin saavani tän asian kuntoon. Noh... Näin ei kuitenkaan ollut, vaan äsken tapahtu taas sama et yhtäkkii ei vaan enää pysy käynnissä ilman kaasua, eikä tunnu mopo kiertävän enää samalla tavalla, ja sit ku menin kotiin avaamaan koneen ni huomasin et oli 500km ajettu Mvt:n männän reunasta irronnu palanenen, ja yks männän rengas oli myös menny poikki.
Mopo ei varsinaisesti ole koskaan "leiponut", koska aina on menny käyntiin, mutta tehot ja vääntö häviävät, eikä pysy yhtään käynnissä ilman kaasua.
Mopo saa öljyä, koska olen poistanu tuorevoitelun käytöstä, eli pistän öljyä suoraan tankkiin. Tulppa on maitokahvin värinen, eli pitäis olla hyvissä säädöissä.
Mikä ihme tässä vois olla? :(

10

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No tuo sen tekee. Poistit kuristuksia, joten hapen saanti on suurempaa ja näin polttaa kuumemmalla. Männän lämpöarvot ei kestä mitään sulatusuunia.
      Osta joku muu ja laita vakiot paikalleen.
      Ei tule koskaan kestämään, kun tuo metallurgia on sen verran kehittynyttä, että metalliseos ei kestä lämpöjä muuta, kun mitä on suunniteltu ( /- pienet heitot).

      • Anonyymi

        Poski laakerit väljistyneet, magneetosta heiluttamalla pystyy toteamaan väljyyden😍😍


      • Anonyymi

        Kiitos tästä! Taidampa sitten pistää vakio putken takaisin.


      • Anonyymi

        Nyt on kyllä niin paljon mutu tietoa yhdessä tekstissä että alko jo vähän vituttamaan.

        Säädöt kohilleen niin kyllä aivan vakio mäntä kestää jotain tehoputkea ja isompaa kaasaria.


    • Plussaa siitä, että olet noin kätevä, että tuosta vain purat ja kokoat koneen.
      Ei kaikista nykyukoista ole siihen, eikä kaikilla ole paikkoja, jossa työn voi tehdä.
      Usein on kuitenkin niin, ettei moottoreita juurikaan kannata itse "parannella".
      Uskon nimittäin, että valmistajatehdas on miettinyt näitä asioita etukäteen.
      Ethän tietenkään aja sillä Riejulla - silloin kun se on kunnossa - yleisillä teillä.

      • Anonyymi

        Kiitos:) Vaikka tämän mopon viritykset kuulostaa vähän "härskille", ei mopo kuitenkaan kulje liikaa, lyhyiden välien, ja rajottimen takia.


      • Anonyymi

        Ei moottorin pikkuvirityksestä mitään isoa haittaakaan ole. 2-tahti mopomoottorit on sen verran simppeleitä että niiden suorituskykyä saa perus jantterikin parannettua pienellä vilkaisulla googleen, toisinkuin esim. autojen moottorit.


    • Anonyymi

      käy varmaan sen verran laihalla, mopohan voi käydä hyvin tyhjäkäynnillä ja/tai keskikaasulla mutta ei täysikaasulla, Minkäslainen ajotyyli on kyseessä? rauhallinen kaupunkiköröttely vaiko draq racingiä?

      Onko mäntä haljennut pako vai imupuolelta, jos pakopuolelta niin käy liian kuumana, imupuolelta jos on niin moottoriin pääsee roskaa tai männänrengas nappaa aukon terävään reunaan(näkyy yleensä pitkinä pystysuorina skraaduina).

      Myös on hyvä männänvaihon yhteydessä katsoa katkosvälys ja tarkistaa että ylimmässä renkaassa on 45 asteen kulma päissä.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä!
        Sisäänajon jälkeen mopolla ei ihan mitään röpöttelyä ole ajeltu, vaan annettu kyllä ihan kunnolla kaasua. Pitäisi kyllä olla ihan säädöissä, mutta voi olla että pääsuutin onkin vähän liian pieni.
        Männästä lohjennut palanen imupuolelta. Miksi männän rengas nappaa aukon terävään reunaan, koska niin luulen että tässä on käynyt, meinaan pystysuuntaisia skraaduja on. Onko se joku korjattava vika?


    • Anonyymi

      Ootko tarkistanut, että onko kampikammiossa männänpalasia ensimmäisestä kerrasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1741
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1656
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      323
      1305
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1268
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1215
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe