On kaunis päivä tänään

oikein syystuntua ilmassa. Kävelin puolisen tuntia jälleen ja niin tuli syystuoksuja nenään. Raikas ihana sää. Oottelen nyt tuota kaffentuloa. Keitinhän sen kaffen keittää, muuta kuin istun tässä ja odotan. On muuttunut elämä vuosien varrella helpoksi. Seuraavana ohjelmassa on pyykkikoneen nappulan painaminen. Istun vaan ja odottelen sitten, kun on kone pessyt pyykit.

Ihan vaan mietin, niin joskus kannoin järven rannalle pyykkiä ja pesin niitä siellä järvivedessä. Nyt ei kait niin saisi edes tehdä, kun on piipertäjät laatineet ankaria sääntöjä tuhoamaan meidän kaunista luontoa.
54173
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Pyykin pesu järvessä. muistan lapsena kun pyykki pestiin saunassa, padassa kiehuvassa vedessä sitten käsipesu ja avannossa huuhtelu, narulle jäätymään kunnes kuivuivat.

1Äänestä

Meillä oli pulsaattorikone pyykkiä varten. Minäkin sain vääntää kampea, kun pyykit koneesta nostettua puserrettiin kumitelojen välistä. Sitten huuhdottiin järvessä.

2Äänestä
  • Itsekin lapsena joskus kävin äidin kanssa huuhtomassa pyykkejä joella. Nykisinkin pesen mielelläni pyykit vanhalla pulsaattoripesukoneella.Minusta on mukavaa nostaa pyykit koneesta ja kiertää pyykit kumitelojen läpi ja huuhdella.💕👗

    Äänestä

  • Lapsena hakeuduin kesäisin äidin avuksi pyykille. Pidin kun sain kiertää pyykit pois koneesta ja laitaa uutta pyykkiä koneeseen sekä virutella pyykkiä. Vanhempana olin myös kummitädillä milläni pesemässä pyykkiä pulsaatoripesukoneella. Nykypäivänäkin pesen mielläni ison kasan pyykkiä kerralla vanhalla pulsaatoripesukoneella.

    Äänestä

  • Itsekin lapsena olin ädin apuna pesmässä pyykkiä pulsaatorikoneella. Itse tykkäsin kuin sain kiertää pyykit koneesta telojen lävitse ja laittaa uutta pyykiiä koneeseen pyörimään.Pidin myös kun sai viruteella ja vääntä pyykkejä kuiviksi. Nykyisinkin pesn pyykit pulsaatoripesukoneella mielelläni. Hyvä pyykkikone nykyisinkin.

    Äänestä

kiva positiivnen viesti kaikkien negatiivisten sekaan.

1Äänestä

Meillä oli, kuten laulussakin sanotaan, pyykkilauta ja paljaat varpaat.

1Äänestä
  • Pyykkilaudan aika oli meilläkin. Oikeen muistuu mielehi, kun hankasin vaatteita pyykkilaudalla ja saippuaahan sillon li. Pulverit on uutuuksia. Moni nuori tuskin ymmärtää, mitä kaikkea me iäkkäät ihmiset olemme nähneet ja kokeneet.
    Isossa saavissa oli vettä ja siitä sitten kaadettiin pyykkilaudalle kauhan kanssa. Huuhdottiin pyykit ja narulle ne laitettiin kuivumaan. Olivat puhtaita ja raikkaita, kun sitten laskostettiin niitä.

    1Äänestä

Voi ihan hyvin nykyäänkin mennä omaan pyykkirantaan ja panna padan alle tulen. Sitten vaan pyykkirekalla vaatteita pesemään ja mäntysuopaa sekaan. Valkoiset pataan kiehumaan. Puhtaassa järvivedessä viruttelen ja eiku narulle kuivumaan.
Ei tartte olla niin herranpelkoinen., kukaan tuota ei tule meillä kieltämään mun rantaan. Varmaan ihan kivaa olisi, mutta kun on niin helpolle oppinut. Laitan kamppeet Boschin koneeseen pyörimään ja kuivauskaappiin ripustan- huomenna kuivat ja kaappiin . Kuivauskaappi ei tarvitse ola edes päällä , kun on koneellinen ilmastointi täällä mökillä, itsestään kuivuu.

1Äänestä

Niin pestiin hursteja rannassa, keitettiin padassa ja huuhdeltiin joessa. Äiti riiteli naapurin kanssa, kumman rannassa pata saa olla, sellaista kissanhännänvetoa. Sitä raahattiin edestakaisin. Olikohan pata joku kylän yhteinen niin kuin puimakone. Ei kuitenkaan riitaa traumaan asti.
Kiva päivä on nyt ollut, olin puutarhajuhlissa.

1Äänestä

Pesin kusenpolttamat raappahousuni ja kävin paskalla.
Onko yleiskiinnostavaa vai kuuluuko Kahvipirttiin ?

Äänestä
  • Itsestäänselvästi Kahvipirttiin, siirrä ole hyvä :)

    Äänestä

  • Ai ne kusenpolttamat Kahvipirttiin.
    Ei hyvää päivää.

    Kraka kaulaan ja puku päälle.
    Ja kiiltonahkakengät jalkaan
    Nyt kelpaat.

    1Äänestä

  • Kylläpäs se ottaa sinulle nyt ottaa koville.

    1Äänestä

Tänään pesin järvessä vaatteita...nyt paistaa kuu.

Elokuu on hieno, käyn katsomassa kiiltomatoja mökkitiellä kun pikkuisen vielä pimenee.

1Äänestä

Ihana ilma tosiaan tänään. Aurinko paistoi, otettiin aurinkoa laiturilla ja paistettiin näköalagrillissä makkarat. Huhhuh liikaa kaloreita niistä tuli, mutta olkoon. Mutta marjoja ei saaressakaan ole, niinkuin ei muuallakaan meidän hoodeilla. Harmi.

Muistan kun joskus pikkutyttönä käytiin veneellä Laurin päivillä. Kotimatkalla ihmettelimme tähteä, jolla oli niinkuin suihku perässään. Pyrstötähti siis. Mikähän vuosi lie ollut, muistaako kukaan tai viitsii kaivella netistä?

1Äänestä

Ihan omaa Flow festaria rakentelin tänne mökin laiturille eilen illalla. Ilta oli kaunis.

Laitoin tulet rantasaunaan, josta seurasi savu-show, illan ensimmäinen ohjelmanumero. Hento lueteistuuli järven pinnalla, vesishown.

Virittelin valonauhan laituriolohuoneen kalusteiden ylle. Valo-show alkoi heti auringon laskun jälkeen.

Ruoka-show alkoi kun sain öljyttyä lettupannun.

Flow-menu sisälsi pieniä pannukakkuja, vegemätiä (merilevää) sipulin ja smetanan kera.

Juomana oli vettä ja kuivaa valkoviiniä.

Musiikista vastaa mökkiradio.

Tunnelma oli leppoisa. Kun vetäydyin ylisille ennen puolta yötä, rannan naapurimökeistä loisti valokajoja pimeään elokuun yöhön.

Aamu on valjennut, tuulee navakammin kuin illalla. Pitänee laskeutua alakertaan kahvin keittoon. Aurinkoinen päivä tulossa.

Hyvää päivän jatkoa.

Äänestä

Laurin päivän aikoihin on nähty Perseidien meteoriparven tähdenlentoja. olisikohan 2015 ollut sellainen vuosi, Ursan sivuilta voisi löytyä vastaus ja ajankohtaista tähtitaivaalta. Tähdenlentoja koetimme lauaantaivastaisena yönä merellä veneen ankkurissa ollessa tiirailla, muttei ainakaan näyttäviä lentoja havaittu. Yö oli tähtikirkas, kasvava kuu heijastui kuunsiltana. Ennen sitä oli nautittu auringonlaskun väreistä, ja alkuillasta sateenkaaresta, olis siis elämyksellinen, monipuolinen luonnon valosow Suomenlahden saaristossakin. Kuun viimeisenä viikonloppuna vietetään täälläkin venetsialaisia, kallioilla ja laitureilla saa nähdä tulien, lyhtyjen, tuikkujen heijastuvan tummaan veteen.

Pyykkäämisestä on aloitettu ketju. Nythän pyykkikoneet ovat kuin tietokoneita, annostelevat tarkasti pesuaineetkin. Minulla alkoi soida mielessä hilpeä laulu Portugalin Setubalin Ninasta, kauniista paljasvarpaisesta pyykkäristä, joka sekoitti miesten päät. Luulin ensin, että Nina osti lantilla leipää ja pitsisen päähuivin, kuten katolississa maissa on naisten tapa kirkossa. Mutta se huivi onkin mantilla ja manzanilla on viiniä. Kyllähän reipas pyykkäri viininsäkin ansaitsee. Klip , ja klap, äänet taisivat syntyä siitä kun pyykkivaatteita mätkittiin kartulla rantakiviä vasten, ai niin ... Ninallahan oli kyllä pyykkilauta.

https://www.youtube.com/watch?v=j3rznMSdNtQ

https://www.youtube.com/watch?v=j3rznMSdNtQ

1Äänestä
  • Merellä elokuun pimeissä öissä on varmasti upeaa. Oulujärven puolella saa hiukan tuntumaa meren väreihin, mutta täällä Nuaksen puolella on tyytyminen järven valo-show näkymiin.

    Eilen ei kuuta näkynyt, eteläinen taivas oli pilvessä. Läntinen selkeä ja auringon lasku kaunis.

    Tykkään valokuvata, mietin miksi en saanut tuohon profiilikuvaani kuun punertavia sävyjä. No, myöjemmin tajusin, että pitää käyttää yökuvatoimintoa.

    Ei tästä ihan niin komeaa päivää taida tulla kuin ounastelin. Pilvipoutaa kuitenkin. Nautin kahviaamiaista tässä keskipihan pöydässä, niin on taittu jo siirrytyä päivän puolelle.

    Jos tästä koppeuvun, alan jatkamaan ikkunoiden remppaa.

    Äänestä

Tämä oli lupsakan tuntuinen ketju. Miksi se loppui kuin seinään?

Löytyykö palstalta porukkaa joka haluaisi jutustella päivän tapahtumista.
Kuulun muutamaan face-ryhmään, siellä on sopuisaa porukkaa jakamassa harrastuksiin liittyviä mielipiteitään. Miksi ei myös täällä voitaisi jutella omana itsenään omista päivän tapahtumista. Käsittääkseni moni kirjoittaja on yksinäinen, päivittäinen juttutuokio voisi olla tervetullut.

Mitäpä olette mieltä?

Äänestä
  • Täällähän on Kahvipirtti ja se on sopuisa ja lämminhenkinen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täällähän on Kahvipirtti ja se on sopuisa ja lämminhenkinen.

    On, oletko kokeillut?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täällähän on Kahvipirtti ja se on sopuisa ja lämminhenkinen.

    Tämä on pyykkitupa, kivoja muisteloita pyykkäämisestä. Toivottavasti aloittaja jatkaa tästä ja voihan aina uuden pyykkituvan avata.

    1Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    On, oletko kokeillut?

    Luen sitä mielelläni, mutta harvemmin sinne kirjoitan, koska minulla ei ole tarvetta kertoa elämästäni, ei puskasta, eikä rekattuna.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä on pyykkitupa, kivoja muisteloita pyykkäämisestä. Toivottavasti aloittaja jatkaa tästä ja voihan aina uuden pyykkituvan avata.

    Tätä jo ounastelin kun ketju loppui muin seinään, että olisi pitänyt kirjoittaa pyykinpesusta rantakivillä vaan kun ei ole muistikuvia kun pesukoneet ovat lähinnä muistissa.

    Tokihan muistan.

    Pulsaattorikoneen äiti osti joskus kuuskytluvun alussa sitä ennen hän pesi pyykkimme kaupungin yleisessä pyykkituvassa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luen sitä mielelläni, mutta harvemmin sinne kirjoitan, koska minulla ei ole tarvetta kertoa elämästäni, ei puskasta, eikä rekattuna.

    Näin se taitaa useinkin mennä muiden ihmisten kirjoitukset kiinostavat, omia ei kerrota.

    Äänestä

  • Korppiksella oli upeita kuvia mökkimaisemista, mutta miksi laitat aina oman kuvasi siihen näköesteeksi? Missä viipyy myös nukkejen marja- ja venereissut? Eikös ne olleet katiskaakin kokemassa?

    Olet sinä kyllä aika suloinen, kun jaksat reissata nukkejen kanssa kaupunkiasunolla ja mökillä.

    Nyt odottelen Paloman matka kuulumisia. Toivottavasti hän rohkenee tänne kirjoitella, vaikka täällä kovasti yritetäänkin tyrmätä kaikki toisten ilot- ja surut, mutta ennenkaikkea nuo matkakertomukset, joita ainakin minä luen mielelläni.

    1Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Näin se taitaa useinkin mennä muiden ihmisten kirjoitukset kiinostavat, omia ei kerrota.

    Lähinnä minua kiinnostaa kahvipirtissä kirjoittajien hyvä kirjoitustaito ja huumori mikä siellä vallitsee.

    Toki minä kerron elämästäni ystävilleni ja joskus jopa ventovieraillekin, mutta aina se tapahtuu live-elämässä. :)

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Korppiksella oli upeita kuvia mökkimaisemista, mutta miksi laitat aina oman kuvasi siihen näköesteeksi? Missä viipyy myös nukkejen marja- ja venereissut? Eikös ne olleet katiskaakin kokemassa?

    Olet sinä kyllä aika suloinen, kun jaksat reissata nukkejen kanssa kaupunkiasunolla ja mökillä.

    Nyt odottelen Paloman matka kuulumisia. Toivottavasti hän rohkenee tänne kirjoitella, vaikka täällä kovasti yritetäänkin tyrmätä kaikki toisten ilot- ja surut, mutta ennenkaikkea nuo matkakertomukset, joita ainakin minä luen mielelläni.

    Onkohan tuo pieni pienenpieni profiilikuva oikea paikka esitellä maisemia ? Miksei avaa vaikka Instagram-tiliä sitä varten , jos haluaa palstalaisten näkevän hänen kuvansa ? Täällä on lukemassa ja kommentoimassa niin sekalainen seurakunta, että harva matkakertomuksiaan tänne laittaa ja pitäähän nykyaikana saada kunnolliset kuvat näytille. Ei taida tuo galleriakaan enää toimia. Mutta jotkut osaa kyllä kivasti keroa, voi kuvitella sen perusteella. Kuka on kieltänyt kertomasta iloistaan ja suruistaan. Matkatkin on normaalia elämää, kyllä niistäkin voi kirjoittaa . Voi avata tänne vaikka oman matkablogin, niin ei luulisi ketään haittaavan .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Korppiksella oli upeita kuvia mökkimaisemista, mutta miksi laitat aina oman kuvasi siihen näköesteeksi? Missä viipyy myös nukkejen marja- ja venereissut? Eikös ne olleet katiskaakin kokemassa?

    Olet sinä kyllä aika suloinen, kun jaksat reissata nukkejen kanssa kaupunkiasunolla ja mökillä.

    Nyt odottelen Paloman matka kuulumisia. Toivottavasti hän rohkenee tänne kirjoitella, vaikka täällä kovasti yritetäänkin tyrmätä kaikki toisten ilot- ja surut, mutta ennenkaikkea nuo matkakertomukset, joita ainakin minä luen mielelläni.

    Julkaisen kuviani pääsääntöisesti instassa ja facessa. Lärvini ei ole useinkaan mukana vaan tekemiseni, mutta esim. remppakuvissa kuten nyt profiilissani, on ikkunarempan tekijä myös edustettuna.

    Nuket ovat reissuja tehneet. Korissa matkustelevat viemättä sen enemmiten tilaa. Nukkejahan minulla on kymmeniä. Ei ne kaikki kerrala matkaan lähde vaan sopivan kokeiset kuhunkin kuvausreissuun.
    Niin, minulla on tekemistä, on harrasteita ja on näitä uppopäiviä, jolloin kirjoitan. Aina joku projekti menossa ; ))

    Voi olla kun tästä tokenen lähen maalaushommiin.

    Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Näin se taitaa useinkin mennä muiden ihmisten kirjoitukset kiinostavat, omia ei kerrota.

    Miksi ihmeessä pitäisikään kertoa ummet ja lammet itsestään ja lähipiiristään tällaiselle yleiselle palstalle ? Mikä tarve siihen ajaa ? Jos itse avaudut, se ei edellytä että muut samoin tekisivät. Eikä ne ventovieraan syömiset ja juomiset ja siivoamiset ketään kiinnosta oikeasti, taitaa olla vaan sellaista härnäämistä kun joku niin höylisti avautuu kaikelle kansalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi ihmeessä pitäisikään kertoa ummet ja lammet itsestään ja lähipiiristään tällaiselle yleiselle palstalle ? Mikä tarve siihen ajaa ? Jos itse avaudut, se ei edellytä että muut samoin tekisivät. Eikä ne ventovieraan syömiset ja juomiset ja siivoamiset ketään kiinnosta oikeasti, taitaa olla vaan sellaista härnäämistä kun joku niin höylisti avautuu kaikelle kansalle.

    Miksi pitää kertoa ummet ja lammet, ei miksikään, voi jutustella niitä näitä yhden teeman alla.

    Kirjoitin tuonne ylemmäksi havainneeni yksinäisyyttä kirjoittajien kommenteissa. "Kuka ei ole kiinnostunut minusta" niin...voisi ollakin jos uskaltautuisit heittäytyä.

    Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Miksi pitää kertoa ummet ja lammet, ei miksikään, voi jutustella niitä näitä yhden teeman alla.

    Kirjoitin tuonne ylemmäksi havainneeni yksinäisyyttä kirjoittajien kommenteissa. "Kuka ei ole kiinnostunut minusta" niin...voisi ollakin jos uskaltautuisit heittäytyä.

    Olishan se hienoa kun te yksinäiset löytäisitte seuraa toisistanne. Laita nyt tarpeeksi vetävä ja rohkaiseva teema, johon yksinäiset uskaltavat heittäytyä.

    Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Miksi pitää kertoa ummet ja lammet, ei miksikään, voi jutustella niitä näitä yhden teeman alla.

    Kirjoitin tuonne ylemmäksi havainneeni yksinäisyyttä kirjoittajien kommenteissa. "Kuka ei ole kiinnostunut minusta" niin...voisi ollakin jos uskaltautuisit heittäytyä.

    Missä näit yksinäisyyttä tässä ketjussa vai tarkoititko omaa Flow festariasi?


    SK

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä näit yksinäisyyttä tässä ketjussa vai tarkoititko omaa Flow festariasi?


    SK

    Enhän minä yksin, mutta kun läheisistä ja suvusta ei saa kirjoittaa. Näin minua on ohjeisrettu jo jonkin aikaa ja sitäpaitsi ketä se nyt edes kiinnostaisi 😁

    :D Nyt ikkunoiden sisäkarmien maalauksen kimppuun.

    Hyvää päivän jatkoa.

    Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Enhän minä yksin, mutta kun läheisistä ja suvusta ei saa kirjoittaa. Näin minua on ohjeisrettu jo jonkin aikaa ja sitäpaitsi ketä se nyt edes kiinnostaisi 😁

    :D Nyt ikkunoiden sisäkarmien maalauksen kimppuun.

    Hyvää päivän jatkoa.

    Ai niinkö. Tuntuu vaan että olet yksinäinen kun niin paljon aikaa vietät täällä palstalla ja joudut nuo remppahommatkin yksin tekemään. Aika rankkaa yli 70 v naiselle ja noin huterilla tikkailla. Pitäisi olla kunnon telineet ja muutenkin tuo on miesten hommaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ai niinkö. Tuntuu vaan että olet yksinäinen kun niin paljon aikaa vietät täällä palstalla ja joudut nuo remppahommatkin yksin tekemään. Aika rankkaa yli 70 v naiselle ja noin huterilla tikkailla. Pitäisi olla kunnon telineet ja muutenkin tuo on miesten hommaa.

    No, olen aikaansaava ihminen, kun huilaan heitän viestin. Nytkin könysin ylisillä. Maalasin ikkunanpokat sisältä. Vähän kerralla paljon viikossa.Nyt kshvia ja voileipä. Paino on pudonnut normipainon sisälle ja laskee ilman sen kummempia sekin kun ruumiillinen työ pitää vetreenä.

    Ne joille työliikunta on vaarallista pitää pysyttäytyä sisätiloissa ja naisten hommissa. Ja jos sormet taivu älykännyn näppylöille pitää istua tietokoneen ääreen ja alkaa taivastelemaan miten korppis taas on koneella, päivät läppeensä 😁

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olishan se hienoa kun te yksinäiset löytäisitte seuraa toisistanne. Laita nyt tarpeeksi vetävä ja rohkaiseva teema, johon yksinäiset uskaltavat heittäytyä.

    On myös niin ettei vanhus jaksa pitää yhteyttä toisiin ihmisiin. Itse en jaksa olla enää niin aktiivinen. Yritän kuitenkin jaksaa tehdä vähän jotakin päivittäin ja kun en jaksa niin sit lepään.

    1Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Enhän minä yksin, mutta kun läheisistä ja suvusta ei saa kirjoittaa. Näin minua on ohjeisrettu jo jonkin aikaa ja sitäpaitsi ketä se nyt edes kiinnostaisi 😁

    :D Nyt ikkunoiden sisäkarmien maalauksen kimppuun.

    Hyvää päivän jatkoa.

    Sinulla sentään on läheisiä. Minulla ei ole juuri ketään.

    1Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    No, olen aikaansaava ihminen, kun huilaan heitän viestin. Nytkin könysin ylisillä. Maalasin ikkunanpokat sisältä. Vähän kerralla paljon viikossa.Nyt kshvia ja voileipä. Paino on pudonnut normipainon sisälle ja laskee ilman sen kummempia sekin kun ruumiillinen työ pitää vetreenä.

    Ne joille työliikunta on vaarallista pitää pysyttäytyä sisätiloissa ja naisten hommissa. Ja jos sormet taivu älykännyn näppylöille pitää istua tietokoneen ääreen ja alkaa taivastelemaan miten korppis taas on koneella, päivät läppeensä 😁

    Mikä ihmeen kännykkä sulla on, jos siinä on näppylät?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä ihmeen kännykkä sulla on, jos siinä on näppylät?

    ps. tuntuu hassulta, kun joku puhuu vielä älykännystä, ihan kuin se olisi eilen keksitty asia.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ps. tuntuu hassulta, kun joku puhuu vielä älykännystä, ihan kuin se olisi eilen keksitty asia.

    Voihan se jollekkin uutta ja ihmeellistä ja elämän pääsisältö ollakkin, kun siitä ei voi olla erossa kuin korkeintaan puoli tuntia. Kyllä siinä sormet vetreytyy ja laihtuu ihan itsekseen , varsinkin kun on ne näppylät. Toista se on me laiskat joille ammattilaiset tekee rempat. Hyi meitä laiskoja ! Pitää mennä ihan kuntosalille sovittamaan laiskuuden syntiä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On myös niin ettei vanhus jaksa pitää yhteyttä toisiin ihmisiin. Itse en jaksa olla enää niin aktiivinen. Yritän kuitenkin jaksaa tehdä vähän jotakin päivittäin ja kun en jaksa niin sit lepään.

    Taas yksi ison pirtin ikkunan poka maalattu. Odotan kuivumista. Ja näpyttelen.

    Yksinäisyys siitähän kirjoitin, voit pitää yhteyttä kirjoittamalla esim. minuun. Laita joku tunniste viestiin, että tiedän kuka olet.

    Ei kaikki ole kuten minä. Mieheni sanoi eilen kun näytin kuvia. Jessus, olisit pyytänyt minua niiden tikkaiden alle edes moraaliseksi tueksi. Esikoinen toruu, että nuohan on ammattimiehen hommia jne.

    Mutta kun rakastan tehdä töitä käsilläni. Nautin töitteni tuloksista. Tulee vielä aika kun on annettava periksi. Niin kauan kun jaksan ylisille nousta jatkan tätä upeaa mökkielämää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ps. tuntuu hassulta, kun joku puhuu vielä älykännystä, ihan kuin se olisi eilen keksitty asia.

    Äly- sanaa käytetään huijaamaan ihmisiä, jotta he ostaisivat enemmän. Nyt vaan on niin ettei se kännykkä minkäänlainen mitään älyä kanna. Missään koneissa, missään laitteissa ei ole älyä, muistakaa se. Laitteen sisään on rakennettu virtapiiri, joka toimii nappia painamalla ja jokaisen napinpainalluksen jälkeen tapahtuu juuri se, mikä on suunniteltu koneen/laitteen toiminnoksi. Siin, mitä älyä se muka on????

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä on pyykkitupa, kivoja muisteloita pyykkäämisestä. Toivottavasti aloittaja jatkaa tästä ja voihan aina uuden pyykkituvan avata.

    Kyllä itselläkin on kivoja muistoja pyykipesusta pyykkituvassta.Nykyisinkin tulee pyykinpesusta muistoja kun pesen pyykit nostalgisella pulsaattoripesukoneella nykypäivänäkin.

    Äänestä

Huippukulttuuria Suomesta vartin päästä: Pinsiön parooni YLE TV1 Ma 12.08.2019 klo 13.20

Hauskasti kuvattu mutta tiukkaa todellisuutta, työväenluokan perheen elämästä murroksessa, nuoriso menee oppikouluun ja tulee herraksi (ylioppilaaksi)

Arvostelijat (yleensä mulkkuja) eivät pidä, vaan selittävät, että on huudettua teatteria. Todellisuudessa on hauska korkeaa intensiteettiä ilman lässähdyshetkiä etenevä mutta samalla realistinen kuvaus suomalaisuudesta Tampere-Ylöjärvi-Pinsiö -linjalla (Sulo Vilenin penssiiniasema oli Ylöjärvellä)

Ihana Orvokki Huhtikangas, perheen pojan tyttöystävänä, kuoli nuorena
https://img.csfd.cz/files/images/film/photos/161/909/161909417_da50d5.jpg

Suomalaisuus on kova sana ja sitä pitää pitää kuin kukkaa kämmenellä https://www.suomenuutiset.fi/valtamedia-saivartelee-vaestonvaihdos-sanasta-riikka-purra-lakkaa-puhumasta-asioista-oikeilla-nimilla/

Äänestä

Kyllä elokuu ja syyskuu on kaunista aikaa. Kerrostalossa asuassani tunnen syysvireen ilmassa. Parveke on hyvä olemassa. Illalla pieni tuikku, joka näkyy sisälle, tuo tunnelmaa. Avonaisista ikkunoista syystuulen vire on miellyttävän tuntuista.
Yksin on moni kerrostalon iäkäs ihminen, mutta tekemistä kyllä löytyy. Tunne yksinäisyydestä on jokaisella omansalainen. Itse en tunne oloani yksinäiseksi, vaikka sinkkuna asunkin.

On oikein hyvä, niin meillä on televisio ja sitten nettiä voi selailla ja katsella maailman tapahtumia. Näin syyskesällä löytyy netistä kaikkea kaunista syksyn värejä.

Minun ikkunoistani näkyy luontoa ja voin seurata vuodenaikojen kulkua katselemalla ikkunoista. Parveke on kesällä oikein erinomainen aamukaffella siellä. Nyt on jo hieman viileämpää, niin ei tule paljonkaan siellä istuttua.

Mieluusti käyn ulkona päivittäin rollaattorilla. On hienoa seurata ihan ulkona luonnon muuttumista kohti talvea. On erilaisia marjoja ym.

1Äänestä
  • Kirjoitut kauniisti, pienet teot, silmien ilot, hyvä mieli, ne kantavat. Ei valittamalla saavuta mitään. On nautittava siitä mitä nyt on annettu nautittavaksi.

    Asuin ennen kerrostalossa. Minulla oli pieni parveke, jota hyödynnin milloin saunan jälkeen vilpolana tai kynttilälyhtyjen pitopaikkana.

    Pääsen omin avuin liikkumaan vaikka autoa käytän turhan usein pienilläkin matkoilla. Liikkumiseni on helpottunut, selkävammani rauhottunut. Uskon vahvasti, että painon pudotus on autanut.

    Asun nyt rivitalossa. Minulla on käytössäni piha ja patio, toin mökiltä valonauhan, jonka ripustin koristetikkaille. Eilen jo aijoin sytyttää valonauhan, mutta väsähdin kymmenen tienoilla ja vedin peiton korville. Katsotaan kuinka tänään käy, nyt jo nukuttaa.

    Mökille minulla on matkaa rapiat 7 km, yövyn tällä viikolla kaupungissa. Päivät kuluu mökkipuuhissa.

    Äänestä

Miksi haukut piipertäjiä?

Äänestä

Merkittävä päivä tänään. Heikkinä talvi puolessa, on joinakin vuosina pitänyt willin suomen etelän osalta pitänyt paikkansa.
Uskon, että nyt varsinkin kesän tulo viivästyy; että mukavia kärrykelejä riittäis yli Vappu päivän.
Eräs lehtimedian tilasto kertoi silmät suitsirenkaina, että v.2014 oli vastaava tilanne tammikuussa.
En mie muista ainakaan. Mut tämä pitkä syksykeli on säästänyt miljoonia euroja pelkästään Saulilandiassa.
Rinneyrittäjät hermot kireänä kun tiliä ei tule.
Antti ei ainakaan. Kuka sanoo ettei Antti yritä.

Äänestä

Tänään oli kaunis päivä,
aurinko pilkahteli muutaman kerran, muuten melko harmaata.

Omituinen tammikuu käsillä, rastaat tekee pesiään ja munivat munia niihin,
sitruunaperhoset lentelevät Mikkelin suunnalla ja muurahaiset kömpivät jo tiskipöydälle niin kuin toukokuussa tavallisesti.
Tosi omituista,
Kuulin että 1970 -luvulla oli joskus tammikuu, jolloin tammikuussa saattoi istuttaa puuntaimia.

Mutta pieniä lumikuuroja odotellen muistan tämän tammikuun näistä luonnonilmiöistä ja jos vielä muutaman päivän lämpö lisii, niin siirryn terassille aamukahveille, kuin keväisin tai kesäisin.

Äänestä
  • Pientä tihkua äsken kun pihalla kävin. Nyt jo maanantain puolta. Vilkasin juuri 10 vrk säätä. Ennustus ulottui ke. 29.1 asti. Siinä 0:n kahtapuolta.
    Nämä ovat vaan ennusteita. Voivat muuttua. Iloinen kuin räkättävä rastas. En mie tarkeniskaan enää pakkasissa.
    Valehtelin vanhustenhuollolle että pärjäilen, kun kuulemma vievät lopunikäiseen huoltoon lukkojen taakse.
    Välillä goisapaikan lämpö laski 16 mutta ostin kirpparilta 2 lisätäkkiä. Olis vaan tämmöstä, lauhaa koko talvi.

    Äänestä

Olipa kaunis päivä tänään,
pilvet rakoilivat ja aurinko niistä raoista paistoi,
sininen taivas näkyi ja siellä lentokone piirsi viivaa Hki-Ivalo,
meniköhän hesalaiset pohjoiseen etsimään lunta ja latuja. Tiedä häntä.

Kattelin noita tulevia myös, ensi viikolla meillä ma-ti-ke ensi viikolla sataa lunta,
ensi yönä sitä vastoin on suvinen 10 lämmintä. että semmoista normaalia tammikuun talvisäätä...

Uutisiakin luin himpun verran
saksalainen sota-alus perämerellä, mitä ihmettä ne perämerellä tekevät,
vau olisi pitänyt ampua merenpohjaan jo Vaasan kohdalla,
no, onneksi olivat vain testaamassa jäätilanteita, hyväksytään selitykseksi.

Korkeinhallinto-oikeus , on se aikamoinen veijari,
kielsi Rauman sataman laajennuksen merimetsojen takia,
kainuussa kiellettiin tuulipuisto susien takia
oulujärvellä kielletään hakkuut,
on se mahottoman hyvä, että on korkein hallinto-oikeus on korkeimpia metsäasiantuntioita Suomessa.

Onneksi kiinalainen virus leviää ihmisestä ihmiseen. Niinhän koulussa jo aikoinaan opetettiin, että kun pupujusseja tulee liikaa niin rutto iskee, no, niinpä taitaa käydä meidän ihmistenkin kohdalla.

Äänestä
  • Oliko niin että nuo hakkuukiellot sijaitsivat luonnonsuojelualueella? Satuin kuulolle Yle X kanavan lyhyt uutisille.
    Meilläkin näkyvät pilvettöminä päivinä nuo etelästä pohjoiseen ja päinvastoin kulkevat reittikoneet.
    Joskus niissä on myös isommilla moottoreilla varustettuja rahtikoneita. Nämä ovat kauko-idän koneita.
    Ne suuntaavat ensin Jäämerelle ja sitten kääntyvät Japanin kentille kun Venäjä kieltää alueensa ylilennot.
    Joku mies uskoo noiden koneiden hiilihappovanoja myrkyn kylväjiksi, mut suht vaarattomia ne oikeasti ovat.

    Tuuli taas huokailee talon lounaispäädyssä. Niitä kovia tuulia on riittänyt näinä viikkoina.
    - ok-asujaman -

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

oikein syystuntua ilmassa. Kävelin puolisen tuntia jälleen ja niin tuli syystuoksuja nenään. Raikas ihana sää. Oottelen nyt tuota kaffentuloa. Keitinhän sen kaffen keittää, muuta kuin istun tässä ja odotan. On muuttunut elämä vuosien varrella helpoksi. Seuraavana ohjelmassa on pyykkikoneen nappulan painaminen. Istun vaan ja odottelen sitten, kun on kone pessyt pyykit.

Ihan vaan mietin, niin joskus kannoin järven rannalle pyykkiä ja pesin niitä siellä järvivedessä. Nyt ei kait niin saisi edes tehdä, kun on piipertäjät laatineet ankaria sääntöjä tuhoamaan meidän kaunista luontoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu