Ilmaa kierrättävä liesituuletin vai liesikupu

Pitisi saada kerrostalon keittiön ilmanvaihtoa tehostettua. Hormiin taloyhtiö ei anna liittää. Kyseeseen tulee siis suodattimelle oleva, ilmaa kierrättävä laite. Keittiö on yhteydessä olohuoneeseen. Liikkeessä myyjä sanoi, että n. 250 m3/h kierrätävän liesituuletimen teho ei riitä. On kuulemma suunniteltu keittokomeroihin. Onko näin?

Entä vaihtoehtona liesikupu? Saako niitä ilman, että pitää liittää hormiin? Yhdessä mallissa oli tehoa jo n. 750 m3/h. Olisiko tämä hyvä vaihtoehto? Ei tarvitsisi työstää maustehyllyä, vaan poistaa koko hylly.

Summa summarum, jos tehot samat, kumpi parempi? Liesituuletin vai liesikupu?

11

326

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liesikupu toimii, on kymmenen vuoden kokemus

    • Ok, onko väliä tehoilla? Pitääkö olla luokkaa 700 m3/h?

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katso linkistä kohta "Keittiön kärynpoisto: liesikupu tai liesituuletin"

        https://sites.google.com/site/tekevillex/kodin-ilmanvaihto

        Erittäin hyvin kirjoitettu ja todella hyödyllinen artikkeli tuolla tekevillex-linkissä. Kannattaa opiskella ajatuksella ja soveltaa.

        Yksi lisäys: hormiliitäntäinen liesituuletin myös pumppaa lämpöä harakoille, varsinkin kun sen käytön ajaksi täytyy avata ikkuna.


    • Anonyymi

      Kerrostalon hormiin ei saa liittä mitään missä puhallin. Pelkkä kupu ilman puhallinta kelpaa. Se ei muuta talon painesuhteita. Se vain kerää käryn paremmin aivan lieden päältä.

      • Pelkkä kupu ei riitä, rasva leijailee paistaessa pannulta keittiön lattialle jonka huomaa siittä, että keittiön lattia muuttuu liukkaaksi.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Saa jatkuvasti pestä tuota suodatinta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tässä talossa asunnoissa on liesikupu. Kertokaas mulle että mikä idea siinä on kun laite toimii vain pari tuntia aamulla ja pari tuntia iltapäivällä , en ymmärrä tätä logiikkaa.
      Kiitos tiedosta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      22
      2360
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      140
      2041
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1457
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1200
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      65
      1121
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      99
      1087
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      970
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      68
      962
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      45
      936
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      831
    Aihe