Pitisi saada kerrostalon keittiön ilmanvaihtoa tehostettua. Hormiin taloyhtiö ei anna liittää. Kyseeseen tulee siis suodattimelle oleva, ilmaa kierrättävä laite. Keittiö on yhteydessä olohuoneeseen. Liikkeessä myyjä sanoi, että n. 250 m3/h kierrätävän liesituuletimen teho ei riitä. On kuulemma suunniteltu keittokomeroihin. Onko näin?
Entä vaihtoehtona liesikupu? Saako niitä ilman, että pitää liittää hormiin? Yhdessä mallissa oli tehoa jo n. 750 m3/h. Olisiko tämä hyvä vaihtoehto? Ei tarvitsisi työstää maustehyllyä, vaan poistaa koko hylly.
Summa summarum, jos tehot samat, kumpi parempi? Liesituuletin vai liesikupu?
Ilmaa kierrättävä liesituuletin vai liesikupu
11
476
Vastaukset
- Anonyymi
Liesikupu toimii, on kymmenen vuoden kokemus
Ok, onko väliä tehoilla? Pitääkö olla luokkaa 700 m3/h?
- Anonyymi
Katso linkistä kohta "Keittiön kärynpoisto: liesikupu tai liesituuletin"
https://sites.google.com/site/tekevillex/kodin-ilmanvaihto - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katso linkistä kohta "Keittiön kärynpoisto: liesikupu tai liesituuletin"
https://sites.google.com/site/tekevillex/kodin-ilmanvaihtoErittäin hyvin kirjoitettu ja todella hyödyllinen artikkeli tuolla tekevillex-linkissä. Kannattaa opiskella ajatuksella ja soveltaa.
Yksi lisäys: hormiliitäntäinen liesituuletin myös pumppaa lämpöä harakoille, varsinkin kun sen käytön ajaksi täytyy avata ikkuna.
- Anonyymi
Kerrostalon hormiin ei saa liittä mitään missä puhallin. Pelkkä kupu ilman puhallinta kelpaa. Se ei muuta talon painesuhteita. Se vain kerää käryn paremmin aivan lieden päältä.
Pelkkä kupu ei riitä, rasva leijailee paistaessa pannulta keittiön lattialle jonka huomaa siittä, että keittiön lattia muuttuu liukkaaksi.
- Anonyymi
Voisiko valita täältä https://www.liesikupu.fi/tuoteryhma/huippuimurit-vilpeac huipparin ja laittaa sen omanaan ulos? Meillä kattohuoneisto, niin pitäisi olla toimiva.
- Anonyymi
Ei käy, vaatii erillisen putken ulos.
https://bit.ly/39TaMAX Näistä joku, muu ei auta kerrostalossa.
- Anonyymi
Saa jatkuvasti pestä tuota suodatinta.
- Anonyymi
Ota joku Savo liesituuletin, toimii takuutkin toisin kuin monet..
https://www.liesikupu.fi/valmistaja/savo - Anonyymi
Tässä talossa asunnoissa on liesikupu. Kertokaas mulle että mikä idea siinä on kun laite toimii vain pari tuntia aamulla ja pari tuntia iltapäivällä , en ymmärrä tätä logiikkaa.
Kiitos tiedosta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505257Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.813054Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3081612Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751214Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781156Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391124Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711064
- 49944