Vinkkejä uudelle ducatin omistajalle

Anonyymi

Entinen mopo zx9r mutta alkoi kroppa protestoimaan ajoasentoa ja ehkä alustaakin kun tuolla myös ulkomailla kiertelin/kiertelen, kaikennäköisillä teillä.
Koeajoin 2006 vm 1000cc Multistradan. Lähes super moto tyyppinen, kevyt ja mainio jousitus sekä mahtava ajoasento johti päätökseen sekä voiman ulostulo kuminauhamaisesti. Ainoa oudoksuttava puoli on kaupunkiajo kyseisellä pelillä. Varmasti tottumiskysymys mutta aikamoista rykinää ja kolinaa. Parissa päivässä oppi kyllä hieman kyytiä tasaamaan.
Mutta olisi kiva kuulla muiden vinkkejä kyseisestä merkistä. Esim. vältettävä tyhjäkäyntiä ja kytkimellä valoissa seisomista, 3000-3500rpm alle ei isommilla vaihteilla kannattaisi mennä... tällaisista vinkeistä olisin kiitollinen. Bensasta sain vinkin että 95E tai 98E kumpi tuntuu sopivan paremmin ja että suuria etanoliapitosuuksia muovitankin takia pitäisi välttää.

4

1546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ois kiva joskus päästä tollasen kyytiin

    • Anonyymi

      Otatko ikeneen, jos kyysään sua ympäriinsä?

      • Anonyymi

        en


      • Anonyymi

        oishan se kivaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1390
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1279
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1086
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1058
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 65
      754
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      727
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      681
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      637
    Aihe