Kannattaako enää valittaa Morsiussaaren tonttien hinnoista?
Koko 80 m² Vuosi 1963
Hinta 140 000 €
Kauniilla Morsiusaaren kärkiosassa sijaitseva suojaisa ja aurinkoinen tyyssija. Rannasta pääsee suoraan ulos veneellä avomerelle.
Pohja: Kaksi makuuhuonetta, olohuone, keittiö sekä kylpyhuone ja sauna. Pihalla biovessa sekä varastorakennus. Isolla tontilla on paljon viherpihaa. Tule ja ihastu.
https://www.etuovi.com/kohde/7898405?haku=M1399117001
Koko 80 m² Vuosi 1963
Hinta 140 000 €
Kauniilla Morsiusaaren kärkiosassa sijaitseva suojaisa ja aurinkoinen tyyssija. Rannasta pääsee suoraan ulos veneellä avomerelle.
Pohja: Kaksi makuuhuonetta, olohuone, keittiö sekä kylpyhuone ja sauna. Pihalla biovessa sekä varastorakennus. Isolla tontilla on paljon viherpihaa. Tule ja ihastu.
https://www.etuovi.com/kohde/7898405?haku=M1399117001
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vuokratontilla, vanha 1963 rakennettu mökki ja hinta 140 000? Onko kaupunki tekemässä lahjoituksen Morsiussaaressa?
Jos ne tontit on niin arvottomia kuin vuokralaiset väittää niin tuon mökin hintahan pitäisi olla 40 000€! Vai maksaako loppuvuoden vuokraoikeus 100 000€?
Ja mitenkähän tuokin on pystytty rakentamaan kun nykyiset vuokralaiset kuvaavat koko saarta lähinnä rakennus kelvottomaksi?
Nyt kaupunki tarkkana! Ei yhtään siimaa enää morsiussaarelaisille, hintoja pitäisi paremminkin korottaa! Jokainen tietää minkälaisilla hinnoilla kauppaa aletaan käymään kun tontit on lunastettu! Pelkästä vuokraoikeudesta on makseltu paljon enemmän kun millä kaupunki aikoo nyt tontit luovuttaa.
Omakotitalotontti merenrannalta keskustan tuntumassa muutamalla kymppitonnilla! Joopa joo.
Jos ne lähes ilmaiseksi annetaan niin sitten uusjako ja tontit vapaaseen hakuun! Vieköön mökkinsä muiden mailta muualle sitte. Vähän tasa-arvoa kuntalaisten kesken!
Mökki 140000 euroa paljonko maksaa tontti?
En huolisi tonttia, saati mökkirähjää Morsiussaaresta, vaikka ilmaiseksi saisin. Vasta sitten voisin harkita, jos vesijättömaa - länsikärki täytettäisiin kaivaus- ja ruoppausmassoilla, ja kun alueelle rakennettaisiin 2-3 tornitaloa, ja jos nykyinen salmi ruopattaisiin, ja molempiin "päihin" tehtäisiin maasilta pienliikenteelle, ja nykyinen silta "räjäytettäisiin", ja tilalle rakennettaisiin maatiesilta, 5m leveä kaiteineen, jonka alle halkaisijaltaan metrinen putki. Tulevan suolattoman sisäjärven nimeksi sopisi mainiosti: MORSIUSJÄRVI, ja tulevan "mökkini" nimi olisi "MORSIUSMAJA", hah hah haaa!!!...
JK Tein tästäkin aiheesta esityksen lehtikirjoituksessa, joka julkaistiin Kokkola- lehdessä 20.2.2019...
Lähetin tutkintapyynnön tuosta edellisestää kirjoituksesta ja tiedän kuka kirjoittaja on. Perästä kuuluu.
Onko niin, että voiton maximointi tulee vaikeammaksi.
Vuoden morsiussaarelaisena 2025 palkittiin Morsiussaaren asukas, rakennusinsinööri Juha Ritamäki. Valintaperusteluissaan huvilayhdistys korostaa vapaaehtoista työtä tehneen Ritamäen panosta uuden sillan ja tulevien katujen suunnittelun vaikuttajana.
Tunnustuksen saaja palkitaan kiertävällä palkintolaatalla. Aikaisemmin huomionosoituksen ovat saaneet Eila Pohjonen, Kari Keskinen, Esa Keski-Korhonen, Britt-Mari Jylhä ja Tom Nygård.
Miksi Ressu sivuutettiin taas valittaessa merkkihenkilöä? Vaikuttaako tuo yksi putkassa vietetty yö vai se että on maaseudulta kotoisin ja ei osaa puhua ruotsinkieltä eikä omaa parempi osaisia sukulaisia?
EI NE KALLIITA OLE SEN TAKIA SINNE SAAKIN RAKENTAA ILMAN LUPIA , JOS TYÖLLISTÄÄ JA ON RAHAA
Morsissaaren silta on kastettu. Nimekseen se sai: "RESSUN SILTA" - lyhyesti "Ressu". Nimilaatta kiinnitetään sillan kaiteeseen. Viereen ilmestyy vähitelle satoja "lupauslukkoja - ikuisen rakkauden symboleja". Avaimet heitetään Morsiusjärveen. MOT
En huolisi tonttia, saati mökkirähjää Morsiussaaresta, vaikka ilmaiseksi saisin.
MOT
Eikös niitten lahoavien tönöjen tonttivuokria korotettu joku aika sitte? Panivat kovasti hanttiin.
Nyt ihmeesti sinne vesijättömaalle rakennuslupia näyttää heltiävän suurille kolosseille ja suuret autot sai kestävän sillan. Kohta pohjustetaan ja korotetaan tie?
Reppanaisella taitaa olla nykyisestäkin rähjästä vaivaa ihan riittävästi ja ylikin.