LIBREOFFICE: Miten estän kappaleen hajoamisen eri sivuille?

Anonyymi

Hei! Voisiko joku neuvoa? Olen vasta opettelemassa LibreOfficea eikä ole ihan helppoa, kun olen viimeksi käyttänyt Wordia tekstinkäsittelyssä joskus 90-luvulla =D Ongelma on se, että en osaa pitää tekstiä kasassa yhdellä sivulla. Olisikohan siihen jokin toiminto? Tarvetta olisi tällä hetkellä otsikolle, koska olen tehnyt sillä pieniä kappaleita, jotka ovat tekstissäni kappaleen ja otsikon välimuotoja (en nyt tarkemmin selitä tekstin sisältöä, jos sopii). Muistaakseni muinaisissa wordeissa oli sellainen namiska, jolla sai haluamansa alueen pysymään samalla sivulla. Etenkin otsikon tapaisissa on häiritsevää, jos sivuväli tulee kesken kaiken. Ja koska kyse on otsikon tapaisista, siellä voi olla pari riviä tähän tyyliin (ihan hatusta kiskaistut lauseet):

Lasten reitti on helpompi.[ENTER]
Muistakaa kuitenkin kumisaappaat.

7

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos teksti ei sovi yhdelle sivulle niin tarvitaan seuraava sivu.
      LibreOfficen ohjeista löytyy kaikenlaista mm.:
      "Sivunvaihtojen lisääminen ja poistaminen"
      Pistä hakuun : LibreOffice help ja vaihda kieli --> Finnish

    • Anonyymi

      Kiva kun vastasit :) Kirjasinkoon vaihtaminen ei nyt auta, kun pitää saada koko roska taitettua nätisti. Sivunvaihtoja osaan tehdä. Nyt vain haluaisin löytää sellaisen toiminnon, jolla saan pätkän tekstiä pysymään yhdessä, mutta ohjeista en ole sellaista löytänyt. -aloittaja

    • Anonyymi

      Kappaleen muotoilussa on ainakin kohdat
      Ei rivien erotusta
      Sido seuraavaan kappaleeseen
      Orporivien esto
      Leskirivien ohjaus

      Tuolle otsikollesi varmaan sopii sido seuraavaan kappaleeseen.

      Tuosta välimalliotsikosta kannattaa tehdä oma tyyli niin se on helppo napsaista päälle.

    • Anonyymi

      Kiitos, kokeilenkin nyt heti tuota sido seuraavaan kappaleeseen. Katsotaan, miten käy. -aloittaja

    • Anonyymi

      Tekstureita ei pitäisi käyttää taittoon varsinkaan jos on kovin vaativa projekti kyseessä, vaan olisi käytettävä oikeaa julkaisu/taitto-ohjelmaa.

      Muutenkin taitto-ohjelmilla saa siistimpää jälkeä.

      • Anonyymi

        Teen mallia taittajalle :) Nyt kun saan oikeat asiat oikeille sivuille, taittaja näkee, mitä tarkoitan. Kiitos vielä ystävällisille neuvojille! -aloittaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4852
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1343
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe