Onko kokemuksia palkan kohtalosta siivousliikkeen vaihtuessa?
Esim. työskentelit ISS:llä ja siirryit jatkamaan samaa työtä, samassa paikassa SOL:lle.
Miten palkka: nousi.. laski.. pysyi samana?
Entäs ikälisät ja muut mahdolliset edut?
Esim. työskentelit ISS:llä ja siirryit jatkamaan samaa työtä, samassa paikassa SOL:lle.
Miten palkka: nousi.. laski.. pysyi samana?
Entäs ikälisät ja muut mahdolliset edut?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Toki siirryit "vanhana" tekijänä ? Yksityiseltä siirtyneenä, ensin palkoissa "häikkää" sun muuta, sitten voivat hankalan siirtää toiseen kohteeseen, ja kas kummaa, siinä kohteessasi onkin "alempi" palkka, kun on pienemmät katteet ym. ym. ym.
ja vieläpä ihan laillisesti?
Älkää hyvät ihmiset suostuko tuollaiseen! Tuntipalkkaa ei voi alentaa katteen mukaan, vaan tehtävä työ määrittelee sen. Toimistosiivouksesta aina sama tuntipalkka, oli kohde mikä tahansa. Tietysti saattavat sitten vedota johonkin muuhun, muka vähemmän vaativa kohde tms. mutta sitten tosiaan kannattaa tehdä työkin sillä mielellä ja vedota itsekin siihen jos tulee valituksia.
Kokemuslisien pitää pysyä, jos on samalla alalla töissä, vaikka työnantaja vaihtuisikin. Kannattaa ihmeessä pitää oikeuksistaan kiinni, sillä ei auta pelkästään itseään vaan myös kanssatyöntekijöitä!
Eli palkasta, kyllä ne tekee ko. yrityksessä niin, ja mukamas vielä laillisesti???????? Eli odotettavissa on kaikenlaista vääntöä. Tsemppiä vaan.
ikälisät?
Toimisto siivouksessa kokemusvuodet kyllä seuraa mukana, mutta kuinka on hotelli puolella?
Esim. jos olen ollut kerroshoitajana kolme vuotta Iss:llä hotelli "Tuppurassa" sitten jatkan samaa työtä Sol:lla, niin miten käy lisien?
Kokemuslisät=ikälisät (korjatkoon joku jos olen väärässä?) eli kyllä niiden pitää pysyä, varsinkin jos teet aivan samaa hommaa mutta työnantaja vain vaihtuu. Pätee muussakin kuin toimistosiivouksessa. Toisaalta eipä ne lisät kovin kummoisia ole...
Työsuhteen voi aina irtisanoa kolmea kk ennen mikäli tapahtuu muutoksia, jolloin työnantaja pystyy muuttamaan palkkaasi. Vaikka työsuhteesi jatkuisikin.
nyt en ymmärtänyt mitä tarkoitit,
voisitko tarkentaa... please.
Aina kun yritys oli se mikä tahansa esim. tuotannollisista ja taloudellisista syistä pystyy irtisanomaan sen hetkisen työsopimukseSI 3 kk ennen tietenkin asiallisten yt-neuvotteluin, vaikka siirtyisitkin vanhana työntekijänä uuteen yritykseen. Eli jos asiakas irtisanoo sopimuksen siihen siivousliikkeeseen jossa olet ja tämä uusi tekee puolet halvemmalla se voi irtisanoa sinun työsopimuksesi ihan laillisesti ja voi tarjota sinulle samaa työtä mutta pienemmällä tuntipalkalla.. Nämä ovat isoja juttuja eikä siivousliikkeet näitä kovin hepposin perustein tee, mutta joskus on pakko kun asiakkaat maksaa koko ajan vähemmän ja vähemmän ja vaatii enemmän ja enemmän meiltä kaikilta.. Kurjaa mutta ajattele valoisasti!! NÄIN EI VOI KAUAN JATKUA!!