Missä vaiheessa rakennusprojektia ootte kilpailuttanu keittiöfirmoja? Itse aloitamme kesällä 2005 ja olemme käyneet nyt keittiökaupoissa. Kovasti vaan painostavat, että kaupat tarvis tehdä jo nyt... Poikkeuksena Domus, kun sanoivat, että eivät he vielä tee, että ootte liian aikaisin liikkeellä. Suunnitelma olis maksanu nyt. No kiireisimmän projektin aikana ei kyllä oo aikaa ja energiaa juosta keittiöitä katselemassa.
Rakentaja
Tuuli
11954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannatta ihan hyvin ensitapaamisessä jättää kertomatta milloin toimitusajankohta olis. Silloin säästyy provisiopalkalla työskentelevien myyjien puheilta. Moni myyjä ei halua työskennellä pitempiaikaisten projektien parissa. Siinä syy, miksi teille on sanottu, että olette liian aikaisin liikkeellä.
Monella toimittajalla toimitusajat ovat 4-6viikkoa tilauksesta ja jos tulee mutkia matkaan keittiöasennus saattaa venyä. Nyt, kun teillä on vasta piirustukset ja rakennuslupaa voidaan myös keittiötä muokata mieleiseksi ja tarvittaessa tehdä muutoksia.
Toimitte siis ihan oikein.
Toivottavasti löydätte itsellenne sopivan keittiötoimittajan ja myyjän.
Mukavaa ja rauhaisaa Rakennusprojektia
Olemme lähestyneet suunnittelijoita, keittiöiden ovien, ikkunoiden yms toimittajia eri vaiheissa projektiamme. Aina löytyy muutama joiden mielestä olemme joko liian myöhään tai liian aikaisin liikeellä. Tai tarjouspyyntö on väärin laadittu ja ties vaikka mitä.
Tarjouksia tulee välillä puhelimitse tai ne pitää itse hakea rautakaupasta. Muutamat ovat sentään jo keksineet sähköpostin. Dokumenttien ulkoasu, luettavuus yms on pääsääntöisesti säälittävän ja masentavan välimaastosta. En ikinä kehtaisi itse päästää niin surkeita esityksiä käsistäni.
Rakennusalan palvelukulttuuri on kuin museoitua neukkupalvelvelua.
Koettakaa selvitä. Ei tässä oikein muutakaan voi.
ollaan kuin tekin. Kesällä aloitetaan seuraava projekti ja parhaillaan kilpailutan keittiöitä miljoonan muun asian lisäksi. Tässä vaiheessa ne suunnitelmat kannattaa tehdä - menee sitten putkivedot ja sähköt kerralla paikoilleen. Tarjouksien voimassaolo on harmittavan lyhyt, eli täytyy varautua siihen että kun syksyllä todellisuudessa tilataan niin hinta on taas noussut. Älä anna myyjien hoputtaa tässä vaiheessa!
Tarjouksien voimassaolot on ihan yhtä tyhjän kanssa. Sama tarjous on yhtä hyvä kuukauden päästäkin. Kauppaan ei pidä mennä hattu kourassa, vaan ostaja on se päätöksen tekijä. Jollei raha kelpaa, niin minkäs sinä sille voit. Siitä tarjouksesta saa lähinnä osviitan hinnalle. Satasia kuitenkin vielä tiputtavat ja taas pitää muistaa, että yleensä vieressä on toinen liike, jollei alennusta tule.
Kyllä keittöliike myy keittiön, sitä vartenhan ne siellä ovat töissä. Toimitusajankohdan saat valita itse, jos olet ajoissa liikenteessä.
Tammikuu on yleensä hyvä ostokuukausi, kun vanhat malliryhmät myydään pois. Mikäli tällainen osuu hyvin kohdalle saa aika hyvät säästöt, jos se raha on tärkein kriteeri. Malliryhmiä saa niin paljon halvemmalla, että niitä voi joko ostaa liikaa ja heittää ylim. osat pois, tai voi vielä ostaa listahintaan tarvittavat lisäosat.Tässä on vielä etuna, että kaapit saa aika laadukkaasti kasattuna. Myös mallikoneita saa jopa 70% alennuksellla.
(tulee arkkitehti- ja rakennesuunnitelmien jälkeen) suunnittelijat kysyvät keittiön sähköpisteiden paikat (uuni, mikroaaltouuni, jääkaappi, pakastin, valaistus, pistorasiat kahvinkeittimille yms.), liesituulettimen paikan jne.
Sitä varten on käytännössö pakko olla jonkunlainen keittiösuunnitelma, joka konkretisoi ajatukset. Jos vasta siinä vaiheessa syöksyy keittiökalusteliikkeeseen ja pyytää keittiösuunnitelmaa, muut suunnitelmat viivästyvät turhaan. Keittiösuunnitelman teossa menee oma aikansa (1-2 viikkoa) ja suunnitelman märehtimiseenkin kannattaa varata kunnolla aikaa, koska (maksullisten) lvi- ja sähkösuunnitelmien muuttaminen yhtenään maksaa! Vielä enemmän muutokset tosin maksavat, jos niitä haluaa tehdä vasta rakennustöiden aikana!
Myöhemmin voi sitten kyllä tehdä muutoksia esim. ovimalleihin, työtasoihin tms. koska usein se makukin saattaa muuttua matkan varrella.
Ts. vastauksena: kannattaa olla liikkeellä mieluummin liian aikaisin kuin liian myöhään, keittiöfirmojen myyjiin ei kannata luottaa tässä aikataulukysymyksessä!
Meillä myös rakennusprojeksti alkaa tuossa keväällä pohjan teolla ja kesäkuussa tulee talopaketti. Tässä vaiheessa ollaan kilpailutettu eri keittiöfirmoja ja päätöskin tehty. Kaupat myös tehtiin tällä viikolla, koska meidän pitää talotehtaalle toimittaa piirustukset keittiöstä. Meille ei missään keittiöfirmassa sanottu, että olisimme liian aikaisin liikenteessä, päinvastoin heidän mielestään juuri sopivalla aikaa. Perustelivat tätä sillä, ettei rakentamisen aikana ole aikaa kierrellä keittiöfirmoja läpi. Meitä ei muualla painostettu nopeaan päätökseen kuin Puustellilla, jossa kuulemma kampanjatarjoukset saa vain jos tekee tilauksen viim. 12.3. No Puustelliin emme päätyneet, vaan Topi-keittiöihin, jossa meille sanottiin, että tarjouksella ei ole voimassaoloaikaa, vaan saamme miettiä rauhassa. Loppujen lopuksi Topi-keittiöt tekivät edullisemman tarjouksen kuin Puustelli, vaikka Puustelli oli kuulemma joku kampanjatarjous...
Me marssimme keittiöfirmoihin heti siinä vaiheessa, kun saimme arkkitehdiltä kuvat käsiimme. Tämä juuri sen vuoksi kuten edellisetkin totesivat, että saadaan putket ja sähköt kohdalleen heti alusta alkaen, ettei tarvitse muutoksia tehdä rakentamisen aikana.
Miten meillä sitten kävi. Tiesimme, että rakentamisaikataulumme tulee olemaan pitkä. Kuitenkin teimme sopimuksen keittiöfirman kanssa, että tulemme tilaamaan tuotteet heiltä; kirjoitimme siis alustavan sopimuksen alle nimemme.
Kun aikataulut venyivät, niin sitten alkoi eräänlainen painostus siitä, että nyt tilaus lähtee tehtaalle. Kunnes sitten suostuimme siihen, että kamat saavat tulla varastoomme. Saimme siis kaikki kalusteet aivan liian aikaisin tontille. Ei siinä muuta kuin se, että nyt jälkikäteen oli kiva marssia kertomaan virheistä ja puutteista toimituksessa; on vähän vaikea perustella myyntitilanteissa sovittuja juttuja, kun aikaa on kulunut.
Toisaalta kyseinen keittiöfirma suhtautui mukavasti myöhäiseen reklamaatioomme, mutta nyt odottelemme, että mitkä vaatimuksemme menevät vielä tässä vaiheessa läpi. Saapi nähdä! Eli parasta olisi, jos toimituksen saisi niin liki varsinaista asennusta kuin mahdollista. Suunnitelmat voi teettää vaikka kuinka ajoissa, ja niin pitääkin tehdä.
Me tosiaan tehtiin tällä viikolla kaupat Topi-keittiöiden kanssa kaapistoista ja kodinkoneista. Sovittiin toimitusviikko jolloin Topikeittiöt toimittaa kalusteet sekä päivämäärä mihin mennessä pitää tehdä tarkistusmitat. Myyjä Topilla sanoi meille, että toimituksen eteenpäin siirtäminen onnistuu hyvin, mutta jos haluaa aikaisemmin kalusteet niin se ei saata onnistua niin helpolla. Suositteli, että ottaa mielummin toimitusviikon mielummin hieman liian aikaisin ja siirtää sitä sitten.
Kokemuksesta tiedän kuinka monet asiakkaat höynäyttävät, jotta saisivat hyvät suunnitelmat ja kaiken lisäksi ILMAISEKSI. Sitten kehutaan muualla kuinka saatiin hyvät kuvat ja pistetään tuttu puuseppä töihin. Kyllä se on välillä turhauttavaa kaiken kiireen keskellä tehdä ilmaiseksi sähkö- ja lvi-suunitelmia! En enää annakaan minkäänlaisia mitoituskuvia ennen kuin kauppa on lyöty lukkoon. Saatanpa tehdä muutamia "pommejakin" suunnitelmaan...
Hei haloo! Jos asenne on tuollainen, niin varmasti kiertäisin hyvin kaukaa firman jota edustat!!!
Eiköhän ne sähkö- ja lvi-suunnitelmat ole kuitenkin tehty jossakin muualla kuin keittiöfirmassa; kyse on siis vain siitä, että jos esimerkiksi arkkitehdin piirtämään pohjaan tulisi keittiön suunnittelun jälkeen vaikka altaan siirto, niin sen voi vielä tehdä ennen kuin putkimies on rakennuksella häärännyt.
Lisäksi uskoisin, että kaikki keittiöfirmat eivät todellakaan anna ilmaiseksi suunnitelmiaan. Kerropa missä firmassa niin tehdään! Ainakaan ne liikkeet, joita kilpailutimme, eivät todellakaan antaneet suunnitelmia ulos ilman, että niistä olisi joutunut maksamaan.
Näin ollen oletan, etteivät ihmiset kilpailuta tai teetä suunnitelmia pilan päiten tai vain keittiöfirman edustajia kiusaten, vaan tarkoituksena on todellakin löytää se itselle sopiva ja toimiva keittiö. Ethän itsekään osta sikaa säkissä, vai kuinka?
Eli tuossa viime vuoden lokakuussa ruvettiin suunnittelemaan keittiötä ja kaupat tehtiin nyt tammikuun lopulla. Kalusteiden toimitusviikko on alustavasti sovittu - saa kuulemma vielä muuttaa, jos tarvis on. Samoin LVI- ja sähkösuunnitelmat tehty, työmiehet varattu, takkaleivinuuni sekä ulko- ja väliovet tilattu. Talon elementit tulee huhtikuussa ja haluttiin tehdä kaikki ylimääräinen mikä voitiin tehdä nyt talven aikana. Kaikkia noita em. kilpailutettiin noin kaksi kuukautta. Esim. takkaleivinuunissa hinta putosi ekasta tarjouksesta 700 euroa... pikkuisen ilmaa.