Se tarkoittaa, että asiakkaan henkilöllisyys on varmistettava vähintään kahden erilaisen tunnistuselementin avulla.
Pelkkä luottokortti ei kohta enää käy verkkokaupassa tai sovelluspohjaisissa palveluissa.
On mahdollista, että tulee siirtymäaika, sillä teknisiä ratkaisuja vahvaan tunnistamiseen ei ole saatavissa nopealla aikataululla.
Vahvan tunnistamisen vaatimus tulee voimaan verkkokaupassa voimaan 14.9.2019
11
128
Vastaukset 11
- Anonyymi
No pirskati pum !
Tätä olen pelännyt kun en halua
tarpeettomasti hankkia lisää vempeleitä
vain tunnistautuakseni johonkin.
Tilaan ruoat kerran viikossa verkkokaupasta kotiin.
Maksan verkossa etukäteen.
Tunnistauduttava on tuplasti kohta
vaikka maksaisi kotona kortilla
tavaroiden tullessa.
Mitäs nyt pitäisi tehdä ?
On vain tietsika eikä älykännyä tai tablettia.
Ja Nordeassa tili.
Jonkun rimpulan lähettivät sieltä kotiin,
mutten tajua siitä.
Käyttääkö joku sitä ?
Mikä sen tarkoitus on ?
Nettipankkia käytän joka tapauksessa,
kun älykännyä ei ole enkä hanki.
Saako rimpulasta jonkun tunnusluvun ?
Pittääkö joka kerta uusi tunnusluku
kun nettipankkiin menee
vai miten ?
Luin palstoilta mielipiteitä
rimpulan tultua,
että siihen joutuu näpyttelee
pitkiä nummerosarjoja
eikä se ole helppo.
NM. aika pali
muistinsa menettänyt - Anonyymi
Mulle tuli pankista tunnistuslaite joka on kätevämpi kuin numerokortti jota voi jo käyttää verkkopankissa asioidessa.
Saa nähdä milloin joutuu maksamaan pankille talletustilistä, luin tänään erään pankin ajatuksesta, ennen sai edes pientä korkoa.- Anonyymi
Eiköhän tuo ekonomia ole pelkästään ahneiden ammatti!!!
- Anonyymi
Hei, mikä sieltä rimpulasta kaivetaan ?
Tunnusluku nettipankkiin pääsemiseksi vai ?
Tunnuslukukorttia helpompaa ei voi olla mikään.
- Anonyymi
"Pian kuluttajat maksavat pankille korkoa talletuksistaan"
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pian-kuluttajat-maksavat-pankille-korkoa-talletuksistaan-uskoo-sammon-toimitusjohtaja-kari-stadigh-vesa-puttonen-kohta-testataan-kuinka-negatiivisia-talletusten-korot-voivat-olla/b795aad8-a0a1-4386-b8b0-3f6c853f980e - Anonyymi
Joku tarvitsee jälleen miljoonia.
Joku haluaa päästä mahdollisimman monen ihmisen lompakolle ihan luvan kanssa.
Tällaista on kapitalismi.- Anonyymi
Onneksi ei väännetä Zetorin veiviä rajan takana.
- Anonyymi
Paperisella tunnusluettelolla aion pärjätä jatkossakin. Puhelimella on vain annettava vahvistus tekstarilla. Näin olen tajunnut noista OP:n tiedotteesta.
Hoidan verkkopankkiasiat tietsikalla, vaikka on molemman malliset kännykät, vaan en ala älypuhelimella rahajuttuja hoitelemaan.
Aika harvoin tarttee käydä laskuja maksamassa verkkopankissa.
Molempia käytän , korttia ja rahaa maksamiseen , mutta ei himskatti ala kuittailemaan puhelimella kaupankassalla, kuten jotkut nuoret "edistykselliset" tekevät.
No niin. Ikärin vuodatusta tässä aamutuimaan.- Anonyymi
Tunnistautuminen laitteella eroaa ettei tarvitse etsi nummerosarjaa läpyskästä, laitteesta painamalla tulee numerot ilman etsimistä, olen käyttänyt laitetta sen tultua mulle, ei mitään ongelmaa, ei ollut ongelmaa ennenkään.
Verkkomaksaminen hoituu hetkessä ilman mitään säheltämistä, aikoinaan piti lähettää maksukirje pankkiin tai käydä pankissa kassalla.
Kaiken vastustusta aina?
Ovatko näreet noin tai vielä huonommin.
Jonkun mielestä on hyvää jos kuka tahansa saa heiklua missä tahansa kontrollitta. Maailma mutkistuu ja kaikki sen myötä.
Missä on se hyvä järjetön toiminta, jota pelätään ja vastustetaan.
Kertokaa myös siitä toisesta vaihtoehdosta, siitäholtittomuudesta!- Anonyymi
Yritä pysyä sisäsiistinä ettet joudu ulkoruokintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak2743907Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes2161802Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1451542- 1251245
- 761058
Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja1321027Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt425933Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero168772- 9751
- 45686