Pelkkiä uusintoja Windows 10 valituksesta!
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Ei w10:ssä ole kuin valituksia. Kyllähän sen kaikki tietää.
Toi on totta! Valta osa ihoo kymppiä!
Ainakin kolulaiset vihaa kymppiä. milten kaikki.
Uuusintoja, niin w10 ei tunnu parantuvan eikä ohngelmat tunnu korjaantuvan!
Samat ongelma on ollut windows 10:ssä sen alusta lähtien, kai se vuodesta toiseen niiden vatvominen voi vaikuttaan uusinnoilta, muuta se on vallitseva tilanne.
heh heh
Microsoft sanoo suoraan: Käyttäjien puheita tallennetaan ja kuunnellaan
Microsoft teki tietosuojalausekkeeseensa muutoksen, mutta ei sanonut keskeyttävänsä käyttäjien kuuntelua.
Yhdysvaltalainen teknologiayhtiö Microsoft on muuttanut tietosuojalausekettaan. Yhtiö kertoi uutistoimisto Reutersille, että syynä on viime viikkoina pintaan noussut eri teknologiayhtiöiden tapa antaa käyttäjiltä tallennettuja ääninäytteitä muiden ihmisten kuunneltaviksi.
Lue lisää: Microsoft tallentaa Skype-puheluita – avustajat voivat kuunnella keskusteluja
Kyse on pienestä osasta äänikomentoja, joita käyttäjät ovat antaneet puhetta tulkitseville digitaalisille avustajille. Microsoftin tapauksessa sen nimi on Cortana, mutta samaa kuuntelua harjoittavat myös ainakin Apple, Google, Amazon ja Facebook. Yhtiöitä on arvosteltu muun muassa siitä, että komentojen päätymisestä vieraiden korviin ei ole kerrottu selvästi käyttäjille.
– Tajusimme viime aikoina esitettyjen kysymysten perusteella, että meidän pitäisi paremmin täsmentää että joskus ihmiset tarkistavat tätä sisältöä, Microsoft totesi Reutersille.
Tietosuojalausekkeen muutokset näkyvät myös sen suomenkielisessä versiossa. Siinä sanotaan nyt, että "käsittelemme henkilökohtaisia tietoja [...] sekä automaattisilla että manuaalisilla (ihmisvoimaan perustuvilla) menetelmillä".
Lisäksi Microsoft sanoo, että "tarkistamme manuaalisesti esimerkiksi lyhyitä ääninäytteitä, joiden alkuperän tunnistettavuuden olemme pyrkineet poistamaan. Niiden avulla parannamme puhepalveluitamme, kuten tunnistusta ja käännöstä".
Microsoft käyttää paitsi Cortanasta, myös Skypestä kerättyjä ääninäytteitä palvelujensa parantamiseen. Näytteitä kuuntelevat ihmiset ovat sekä Microsoftin että ulkopuolisten yritysten palkkalistoilla.
Yhtiö ei kuitenkaan sanonut keskeyttävänsä näytteiden kuuntelua. Näin ovat luvanneet tehdä esimerkiksi Apple ja Google.
Tätä se linuksin asennus teetättää. Ei noita kukaan muukaan ole tehnyt.
Eikä vain linuxjakelut, vaan mackit chromeos, ios ja android...
Siinä pikku hiljaa alkaa ihmetteleen miksi windows 10 on mitä on.
Joka ikisellä trollilla on Ubuntu, luku- ja kirjoitusvaikeuksia, heikko luetun ymmärrys, huonot käytöstavat, liikaa vapaa-aikaa, psyykkisiä häiriöitä, huono itsetunto, tehoton lääkitys, kelanpäivärahat ja niin edelleen. . . .
Sitä se Ubuntun käyttö teetättää.
Ubuntu toimii, w10 ei toimi!
Kumpa toimiskin.
Todellakin toimii!
Mutta w10 ei toimi!
Pilkkupoliisille :
Kielioppivirheistä huomauttelevista ihmisistä paljastui yhteinen piirre: he ovat mänttejä.
Tiedeuutissivusto ScienceAlertin otsikoihin nostama, Yhdysvaltalaisen Michiganin yliopiston viime vuonna julkaisema tutkimus väittää, että ihmiset, joita netin kielioppivirheet vaivaavat eniten, ovat myös luonteeltaan ”vähemmän miellyttäviä” kuin ne, jotka antavat kielioppiasioiden olla.
Tutkimus julkistettiin alun perin Plos One -tiedejulkaisussa maaliskuussa 2016. Kyseessä oli tiettävästi ensimmäinen kerta, kun tutkijat pystyivät osoittamaan, että henkilön luonteenpiirteet voivat määritellä sen, miten hän reagoi havaitsemiinsa kirjoitus- ja kielioppivirheisiin.
TUTKIJAT HAALIVAT 83 vapaaehtoista koehenkilöä tutkimuksia varten.
Koehenkilöitä pyydettiin lukemaan kuvitteellisten henkilöiden sähköpostivastauksia kämppäkaverin hakuilmoitukseen. Osa vastauksista oli täysin virheettömiä kielellisesti ja osa taas oli täynnä virheitä.
Henkilöt arvostelivat tuiki tuntemattomia, mutta kuvitteellisia vastaajia heidän sähköpostivastaustensa perusteella muun muassa älykkyyden ja ystävällisyyden mittareilla. Koehenkilöiden tuli myös arvioida, kuinka hyviä kämppäkavereita vastaajat olisivat.
Arvioinnin jälkeen henkilöiltä kysyttiin, huomasivatko he virheitä vastauksissa ja jos huomasivat, kuinka paljon ne heitä häiritsivät.
Tutkimuksen toisessa vaiheessa koehenkilöt suorittivat henkilökohtaisen persoonallisuuspiirrearvioinnin. Arvionnissa mitattiin kunkin koehenkilön avoimuutta, miellyttävyyttä, introverttiutta, ekstrovertiutta, neuroottisuutta sekä tunnollisuutta. Arvionti sisälsi myös kysymyksiä liittyen koehenkilöiden ikään, taustaan ja asenteisiin kieltä kohtaan.
KAIKKI KOEHENKILÖT määrittelivät hakuilmoitukseen virheiden kera vastanneet kuvitteelliset henkilöt huonommiksi ihmisiksi kuin ne, jotka vastasivat ilmoitukseen kielellisesti sekä tekstillisesti virheettömin viestein.
Koehenkilöiden kirjosta kuitenkin erottui selvästi tietyn persoonallisuustyypin yksilöitä, jotka arvostelivat kirjoitus- ja kielioppivirheitä tehneitä vastaajia ankarammin kuin muut.
Esimerkiksi ekstroverttiin persoonallisuustyyppiin päin taipuvat koehenkilöt jättivät virheet laajalti huomiotta, kun taas introvertit henkilöt antoivat negatiivisen leiman virhein vastanneille.
Henkilöt, jotka istuivat tunnollisen luonnetyypin kuvaukseen mutta olivat vähemmän avoimia, olivat herkempiä huomioimaan kirjoitusvirheet.
Vähemmän miellyttävällä luonnetyypillä varustetut koehenkilöt tuohtuivat muita enemmän kielioppivirheistä.
”Vähemmän miellyttävät henkilöt ovat myös vähemmän suvaitsevaisempia säännöistä poikkeamisen suhteen”, tutkijat kirjoittivat tutkimuksessa.
Kokeilin windowsissa eri komentoja ja windows heti rikkoi koneen. Laitoin Mintin ja se korjasi koneen. Kuinka varma nyt voi olla ettei windows 10 pääse koneelleni taas rikkomaan enään?
No mikä olis hyvä w10:ssä?
Joka ei olsi jossain muussa peremmin.
Ei yhtikäs mikään!!!
Ei windowsissa ole itään hyvää! ainakaan W10:ssä.
Ei W10:ssä ole mitään hyvää!
Laitetukikin on kadonnut! w10 kautta vakaus on huonontunut ja tulut pakkovakoilu!
W10 on surkein windows!
Pelit ovat ainoa win houkutin. Tyhmää lähteä jollakin winellä mukaan.
Mutta nekään ei w10:ssä!
Toimii paremmin Winellä Ubuntussa!
Eihän niitä valittajia ole varmaan kuin muutama mutta yleensä pieni vähemmistö pitää isompaa ääntä kuin tyytyväinen enemmistö,
No Microsoft itse ei kuulu tyytyväisiin, vaan juuri messuilla piti puheen että he tarvii nykyaikaisen käyttöjärjestelmän, kun w10 on muinaisjääne jonka runko on 1990 luvulta.
"tyytyväinen enemmistö" hah. Ei pidä enemmistö w10 hyvänä.
Vain pienen pieni vähemmisö.
Asia on kyllä aivan päin vastoin, mutta ethän sinä mistään mitään tiedä.
Ethän+sä+mistään+mitään+tiedäkkään!
Vain+noin+1%+on+tyytyväinen+w10:een!
Toi on totta! D: d: e: asemat on muinaisjjännettä kuin NT kernelkin!
W10 on museohjelma, tekohenkitty sellainen.
Faktoja kiitos.
Avaa silmäsi ja näe ne!
Onhan siittä tutkimuksia! lue netistä.
Mailmanlaajuisesti se on parempi kuin kehittyneissä maissa.
USA ja Ruotsi on mailman it kehitteintymeitä maita!
Saksa on yksi kehittenyimmistä myös.
OS market share sulkee pois valtiolliset tekijät. mm kiinan ja venäjän joiden lukuarvo vääristyy.
Windowsin+osuus+laskee+kokoajan,+se+kai+kertoo+jostain.
Ihmiset+vastaa+erilailla+kun+tyytyväisyyttä+kysytään++gallubbina+kuin+että+w10+oma+palaute+kysely.+Vain+ani+harva+pitää+hyvänä.
Huoltoon+tuleelleissa+koneissa+on+98%+windows+ongelma,+eikä+ruata.
Kertonee+että+windows+10+on+paljon+ongelmia!
noin+30%+kaikista+w10+koneista+hakeutuu+takuuhuoltoon++kuluttajilla.
Windows on vanhan kertausta ja taas kertausta.
Ei ihme että ammattilaisetkin sitä haukkuvat.
Microsoft itsekkin sitä haukkuu! 1990 luvun muinaisjäänne!
Minäkin haukun sitä, hauku sinäkin.
kaatileva paska, helppo haukkua!
Hau hau hau, nämä haukut tosin meni ihan muualle...
Kaikki sitä käyttäää, kaikki sitä haukkuu.
Ei käytä!
Joo+ei,+reilu+1%+tuhrustaa+jollain+ubuntulla+ja+muutama++prosentti+applella+mutta+muut+windowsin+eri+versioilla,+siirry+sinäkin+voittajien+puolelle.
Eiköhän se suurin osa tuhraa androidilla jos market sharee katsoo!
Ja siihen kai luotaminen.
Joo, ainakin tänne kirjoittelevat, niin hirveesti on kirjoitusvirheitä.
Porukalla joko automaattinen tekstin syöttö päällä joka tarjoaa ties mitä tai pieniä näyttöjä tökkimällä saa ties millasta tekstiä.
Palstan nappulaliiga taitaa senkin.
Suosittuna ei ole helppo olla.
Marjanpoimijat luulevat suosion siirtyvän fanituksessa .
Pakkomyytävänä monopolina! Korjasin yllä oleen virheen!
M-Karille tiedoksi, että nyt kun ei uusia viestejä voida laittaa nimimerkilläkään ilman googlen capchtahia, tämä tuhannen palstan linukshihhuli vain nostelee vanhoja viestejä ylös. Siinä syy.
Yleisesti tiedoksi että Windowsmiljoonanassikat kaivelevat vuosia vanhoja juttuja sen sijaan että lukisivat Microsoftin sivuilta tämän hetken tietoja.
unohdit mainita m-karin jorinat. Tosin ne eivät ole uusintoja vaan pitkiä ja pitkästyttäviä kuin entisen neuvostoliiton aikaiset elokuvat.