Hei!
Harkitsen ottavani kaksi marsua, mutta ongelmana on se, että opiskelen 200km päässä kotikaupungistani, jossa käyn melko usein viikonloppuisin. Semmoista siis kysyisin, että mitä mieltä olette siitä, että marsut kulkisivat viikonlopuksi mukana kotipaikkakunnalle? Stressaako se marsuja liikaa ja miten teidän mielestä tämä pitäisi toteuttaa?
Marsujen kuljetus
2
384
Vastaukset
- Anonyymi
Matkustaminen on marsulle stressaavaa ja myös uusi paikka. Pitäisin marsut yhdessä paikassa ilman turhia stressin tekiöitä sillä marsun sydän voi pettää jos sitä stressaa kokoajan.
Harkitsisin muuta eläintä :). . tai pitäisin marsut yhdessä paikassa. - Anonyymi
Marsut voi totuttaa matkusteluun, mutta ensimmäisten kuukausien aikana niiden ainakin pitäisi antaa rauhoittua yhteen tuttuun paikkaan. Jatkuva siirtely heti uudesta oudosta paikasta toiseen voi vaikuttaa myös marsujen keskinäiseen kanssakäymiseen, varsinkin pojilla tai muutoin aggressiivisemmalla marsulla. Kun tällaiset marsut huomaavat olevansa uudessa paikassa, ne saattavat alkaa tapella nokkimisjärjestyksen selvittääkseen. Uusi paikka on marsulle aina uusi mahdollisuus olla lauman pomo, joten riippuu yksilöstä kuinka innokkaasti ne tähän kokeiluun aina alkavat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2526303Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1215239KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa184371Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1693195Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123101Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1792652Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,872561Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1821746- 461689
- 711563