Koneessani on Norton Antivirus-ohjelma käytössä.Kuitenkin Ad-Awaren haettua aikansa poistettavia ohjelmia tulee esiin virushälytys. Ad-Aware ilmoittaa,ettei se voi poistaa joitakin kohteita. Kone on TODELLA hidas(ikkunoiden aukeaminen kestää jopa minuutteja).Kysymys kuuluukin:Onkohan laitteessa virus tai viruksia, ja voiko maallikko asialle mitään muuta, kuin kutsua kallis ammattilainen?
Ad-Awaresta
Tumpelo
141086
0Äänestä
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä koneessa on virus. Skannaa kone Nortonilla. Pitäisi löytyä tuo pöpö. Ei Ad-Aware sitä poista. Jos sitkeä virus eli lymyää restoressa niin pitää poistaa vikasietotilassa.
Olen kyllä skannannut Nortonilla. ja ihmetellytkin ettei se löydä tätä(näitä) mahdollisia viruksia.Mikä muuten on restore ja mitä tarkoittaa vikasietotila? Kiitos, jos jaksat vielä avittaa!
Mene panda softwaren sivuille ja aja online skannaus. Autto ainakin mulla.
Viitsisitkös tarkentaa hieman,esim laittamalla oikean linkin tommosen sivuille.Eli mistä sellaisen löytäis? minullakin on jonkin asteisia ongelmia ja voisin kokeilla!
Restore on Järjestelmän palautus ja jos Restore tiedostoon pääsee virus niin sen saa poistettua helposti tällä ohjeella.
Huom.Järjestelmän palautus toiminto on vain ME ja XP käyttöjärjestelmissä.
http://support.f-secure.fi/fin/home/virusproblem/howtoclean/cleansystemrestore.shtml
http://www.pandasoftware.com/activescan/com/activescan_principal.htm
Tossa olis osite. En saanutparempaa. en osaa linkitää.
Näköjään linkki tuleekin ihan niinkun piti sori pienet kirjoitus virheet
Ei toimi vielä ainakaan firefoxilla.
USKALTAAKO sen antaa?
kannattaa avata jätepostitili johonkin Luukkuun tai vastaavaan ja laittaa se osoitteeksi noihin paikkoihin. Pandan sivuille tosin kelpaa mikä vaan esim. [email protected]
Mä ainakin laitoin oikean.
Nettisivustoille ei kannata Koskaaan antaa omaa sähköpostiosoitettaan jos ei halua roskapostia.
Kannattaa avata joku ilmainen sähköposti jonka osoitteen voi antaa nettisivustoille ja jos roskapostia alkaa tulla runsaasti voi avata taas uuden ilmaisen sähköpostin.
tila jossa on mahdollisimman vähän toimintoja käynnissä.
Pääset sinne kun käynnistät koneen uudelleen (Käynnistä-valikosta) ja sitten kun käynnistyy (ennen kuin tulee mitään tekstejä) naputtelet f8-nappulaa oikein nopeasti. ja sitten sieltä valitset se vikasietotilan. Siinä tais olla jotain muutakin valittavaa, en nyt muista enkä voi kokeilla kun on muut ohjelmat auki. Mutta kokeile ite. Sieltä pääsee pois normaalisti käynnistä-valikon kautta, eli ei sinne jää vangiks.
Jos on vanha Windows (esim. 98) voi olla hlepompi kuin painaa pohjaan ctrl-näppäimen niin pitkäksi aikaa että tulee valikko.
Käytin Panda softwarea ja sinne pääsi tosiaankin tekaistulla osoitteella. Nyt sivut aukee aikamoisen rivakasti.Kiitos vielä kaikille, jotka viitsitte auttaa hädänalaista!!!