Miten yhteys maanomistajiin?

Haluaisin harrastaa koirani kanssa peltojälkeä, mutten tunne ketään joka omistaisi peltoja Vaasan ympäristössä.
Mitä kautta saisi parhaiten tietoon maanomistajia ja heihin yhteyksiä? Yritin etsiä Facebookista maanviljelijöiden ryhmiä, mutta pohjanmaan viljelijöillä ei näyttänyt sellaista olevan.

Peltojälki ei vahingoita peltoa, kaikki kerätään pois mitä sinne tuodaan ja koira on aina kiinni liinassa. Melko hidastempoinen laji josta ei tule meluhaittaakaan :)
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Asut väärässä paikassa, tule tänne maalle niin vapaa liikkuminen vapaata.

Äänestä
  • Liikun maalla ympäri Vaasaa jo melko paljon vaikka kaupungissa asunkin, mutta en kenenkään maille viitsisi mennä ilman lupia :)

    Äänestä

  • Selitä millainen sun dili on sellä koiran kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Selitä millainen sun dili on sellä koiran kanssa?

    Mitä tarkoitat?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä tarkoitat?

    Siis miten sun touhut menee siellä pellolla tai metsässä koiran kanssa.

    "(Haluaisin harrastaa koirani kanssa peltojälkeä, mutten tunne ketään joka omistaisi peltoja Vaasan ympäristössä. )"

    Koiran kanssa menet pellolla ja koira ajaa riistaa? Me maalaiset emme ymmärrä miten sun toiminta poikkeaa metsästyksestä.

    Väännetään rautalangasta: Täälä lähes kaikki maat ovat vuokrattu metsästys-seuralle ja seuran lupa pitää olla kaikelle koiratoiminnalle.

    Jos joku muutaman hehtaarin pläntti on ilman vuokrasopparia niin siinä ei voi päästää koiraa riistan jäljille, koska se koira on oitis väärällä alueella.

    Siis millaista toimintaa sun "peltojälki" on?

    Äänestä

  • Siis tässä lajissa ei ole mitään metsästykseen liittyvää.
    Minä itse kävelen peltoon jäljen, jonka annan "vanhentua" noin tunnin-kaksi, sen jälkeen otan koiran mukaan kuvioon. Koira on hihnassa, kuten kirjoitin. Koira haistelee jäljen ja toivottavasti löytää loppupisteeseen ilman ihmisen apua. Siis puhtaasti jäljittämistä.

    Äänestä

  • Tuntuu älyvapaalta touhulta, kun koira selvittää 2-3 päivän vanhat jänön jäljet ja sun koira yhden tunnin vanhat ihmisen jäljet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuntuu älyvapaalta touhulta, kun koira selvittää 2-3 päivän vanhat jänön jäljet ja sun koira yhden tunnin vanhat ihmisen jäljet.

    Kukin harrastaa mistä tykkää 😁 ite pidän golffia älyvapaana touhuna ja silti siinä kisataan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Haluaisin harrastaa koirani kanssa peltojälkeä, mutten tunne ketään joka omistaisi peltoja Vaasan ympäristössä.
Mitä kautta saisi parhaiten tietoon maanomistajia ja heihin yhteyksiä? Yritin etsiä Facebookista maanviljelijöiden ryhmiä, mutta pohjanmaan viljelijöillä ei näyttänyt sellaista olevan.

Peltojälki ei vahingoita peltoa, kaikki kerätään pois mitä sinne tuodaan ja koira on aina kiinni liinassa. Melko hidastempoinen laji josta ei tule meluhaittaakaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu