Suomi ansaitsisi tasokkaampaa uutisointia

Anonyymi

Onpa yle uutiset mennyt ala-arvoiseksi. Kattelin ilta uutisia pitkästä aikaa. Ensimmäiset uutis aiheet oli tuttuun tapaan vatvomista hallituksen tekemisiä , Pohjois Korea olisi katellinen . Yleensä ihastellaan ja haastatellaan jotain feministi tantta ministeriä nyt kylläkin miespuolista Kepulaista asioiden vääristelijää. Kuulema lama on synkempi kun osattiin ennustaa. Kaikki muut asioita seuraavat sen kyllä tiesi, mutta ei ministeri
Naisten rinta liiveistä femakot oli saaneet kyhättyä varsinaisen pelle uutisen. Siis aivan huhhaata. Huomena varmaan vuorossa valkovuodon harmeista kun kalsarit haisee ja paskantuu. Kevennyksenä totuttuun tapaan joku ilveilijä hoilottaja. Tosin tällä kertaa oli mies puolinen , eikö löytynyt nais puolista. Mikä harmi.

Muistelen joskus vuosia sitten tehtyä tutkimusta ylen tehokkuudesta ja tais olla vuodessa tehollista työtä jopa muutama tunti . Verorahoilla elätettävä tyhjäntoimittaja f....lauma
Ps. miten vois päästä eroon tästä ylen elätys veromaksusta. Maksan tonnin hyvästä vihjeestä.

19

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nykyisin valtiollisesta ja verovaroin ylläpidettävästä YLE:stä on tullut Lähi-Idän islamistisesta terroristiaineksesta, lastenraiskaajista ja muista "rauhan uskontoa" harjoittavista vuohennussijoista kovasti huolestunut kanava.

      YLEä näyttää kovasti kiinnostavan enemmän Lähi-Idän kuin kotimaan asiat. Melkoista touhua, kun YLEn vasemmistopunikit ja muut vasemman laidan kulkijat saavat tehdä uutisoinnissa ilmi oman vahvan maailmankuvansa. Ei mitään käsitystä riippumasta tiedostustoiminnasta ja uutisoinnista.

      • Anonyymi

        -Anteeksi mutta sain hyvät naurut edellisten kommentoijain uutisvajeesta joka on kohteliaasti sanottuna yksioikoisen rajattua ja vailla ymmärrystä laajemmista asia-
        yhteyksistä. Mutta näitäkin vihaisia meidän tulee suvaita keskuudessamma sillä muu-
        tenhan eläisimme täydessä anarkiassa. -Eiks vaan?


    • Anonyymi

      Olet punikkina YLEllä "töissä" vai demari?

      • Anonyymi

        Ehei rakas toveri, olen vihervasuri suvakki ja ylpeä tittelistäni koska on se komeampi kuin ikuisen valituksen ynnä räävinnän yksinkertaisen maailmanmestarin nimi. -Eiks jeep?


    • Anonyymi

      Väitetään että ainut ja vapaa tiedotustoiminta on tällä hetkellä pohjoimaista vain Tanskassa.
      Suomessa lehdistö on solutettu jopa Supon toimesta. Toimittaja on supolainen ja toimistosihteeri supolainen ja näiltä ylietsivä käy keräämässä tietoja ihmisistä tai tai tapahtumista ja lähettää ne johdolleen. mm. Lapin Kansa on sellainen lehti jossa on Supon vaikutus taustalla. Malli on otettu muista vastaavista sensuurimaista!

      • Anonyymi

        saatana urpo jos olet suposta kerro edes uutisissa totuus. . . sinunkin palkkasi maksaa ei neuvosto ryssä vaan suomen kansa . . . bonuksista en tiedä?


    • Anonyymi

      Toimittajien pitäisi olla korkeakoulututkinnon suorittaneita ammattilaisia. Jostain syystä Yle imee tv-toimittajia, joilla ei ole kunnollista kirjoitustaitoakaan. Uutisten seassa näytettävät uutisotsikot ovat yleensä kirjoitusasultaan virheellisiä.

      Samaten sähköisessä ohjelmaoppaassa joku Yle-toimittaja ei tiedä, että kaksoispisteen jälkeen tulee välilyönti. Kuulostaa pieneltä asialta, mutta sen vuoksi digiboksini super-epg ei pysty näyttämään ohjelman nimeä ollenkaan, jos ensimmäinen, toinen tai molemmat sanat kaksoispisteen jälkeen sattuu olemaan vähänkin pitempi. Silloin nimen tilalla lukee kellonajan jälkeen vain kolme pistettä. Onpas informatiivista!

      Vieraskielisten haastatteluja esitettäessä jää usein suomennos kokonaan tai osittain pois. Ihmisiä esitellään väärillä nimillä ja titteleillä.

      Ennen muinoin televisioon päästiin ja se oli jotain hienoa, nykyään Ylen tv-osasto taitaa olla osaamattomien toimittajien ja teknikoiden kaatopaikka. No, täytyyhän heidänkin jotain työtä saada.

      • Anonyymi

        Mediatarkkailija

        Nykyään uusia toimittajia valitessa valtamediaamme ei ole kyse ammattitaidosta, vaan poliittisesta sopivuudesta.

        Suomalaisvastaisen propagandan tekoon ei vaadita paljoa ammattitaitoa.

        Kunhan vain toimittaja tottelee, mitä ylhäältä käsketään kirjoittaa.


    • Anonyymi

      niin ja maahanmuuttaja teinit riehuu nukkumalähiöissä: poliisin viestintä perustuu lähinnä siihen kun ne sai uudet hypridikopterit leikittäväkseen????

    • Anonyymi

      Tälle URPOLLE kansalle voi syöttää vaikka PASKAA kun yle uutisoi onneksi maa seutu autioituu ja Lappi on kohta kaivos teollisuus aluetta...Sika ruttoa odotellessa saadaan Suomi off Finish nousuun.

    • Anonyymi

      Orwell oli optimisti, 1984 0n tämän päivän todellisuutta isoveljineen ja ajatuspoliiseineen sekä totuudenministeriöinen. Newspeak on kohta sekin jo todellisuutta.

    • Anonyymi

      Ylen asiantuntijat on ainakin valittu huolella vasemmisto ideoligiaa tukavaksi. Sääli että firma minkä ei tarvitse välitää rahoituksesta onkin lipsunut poliittiseksi tekijäksi.
      Trump tai persut on yleensä se syypää!
      Helpot on maalit, eikö oikesti ole enää objektiivista journalismia.

    • Anonyymi

      paskaa saa pyytämättäkin!

    • Anonyymi

      Olipa taas uutisointa Ylen klo 18,00. Änkyrä feministi kailotti joka toisen uutis aiheen kuinka naiset taas valloittamassa maailmaa ja elintaso pakolaiset silppuavat tyttöjen pillut, tais tulla vahinko kun akathan sitä tekee tietääkseni enimäkseen. . Akka lauma helmat liehuen kimitti vuorollaan. Oli siinä miehiäkin sivuavaa "uutisointia", eräs rikollisjärjestö pitäisi lakkauttaa. Kauanko tämmöista pitää sietää ja viellä pakko maksaa tämmöisetä TV kanavien ylivoimaiseti huonommasta kanavasta. Onneksi on sentään viellä 3... 4....ja alfa kanava ja muutkin katsottavat kanavat. Muuten joutaisi myydä television vaikkapa f`´emakoille.

    • Yle on eduskunnan valvonnassa. Siksi sen toiminta on täsmälleen sellaista kuin kunkin vaalikauden eduskunnan enemmistö haluaa sen olevan.

      On totta, että Ylen uutistoimitus valehtelee muutamista aiheista, kuten energiaa ja ilmastonmuutosta koskevista järjestelmällisesti. Heidän hulppein heittonsa on, että puun polttamisesta ei synny ollenkaan hiilidioksidia, koska puu on uusiutuvaa ...

      Emme voi kuitenkaan valittaa, koska olemme itse valinneet nykyisenkin eduskunnan, joka hyväksyy valheiden jakelemisen ja Suomen huonoimman tv-alan teknisen osaamisen valtion tiedotusyhtiössä.

    • Anonyymi

      Miksi lastenohjelma BUU-klubben 2019 YLEN fem kanavalla ei ole suomenkielistä tekstitystä? Tasa-arvo kysymys tämäkin TAAS!

    • Anonyymi

      A-studio 15.10.2019: "Postin jakeluongelmista kärsivät niin kansa kuin lehtitalotkin. Vieraina Postin jakelujohtaja Sami Reponen ja Maaseudun Tulevaisuuden päätoimittaja Jouni Kemppainen. " Aivan uskomatonta häpeä alihokka. . . nää(dät) yrittää (yritys hyvä -10) taas kinua sinne sipilän seuduille hyväveli rahhaa (veronmaksajien rahoja) vietäväksi lihtenstainin vakuutuskuoriin! niin ja tieteskii thaimaalaisii postinjakajii halpatyövoimaks nauta- ja sikatilallisille niiden thaimaaloman lomittajiks

    • Anonyymi

      YLE tekee ilmaisia mainosspotteja uutisissaan. Parina päivänä tullut uutisissa mm. hammaslääkäri, jossa koira potilaan sylissä ja häätää pelot - kas tosta vaan pois. Yle esittelee jatkuvasti osoitteineen ja tarkkoine tietoineen missä joku yrittäjä tai yrittäjän alku väsää myytävää. Tällaiset puhtaat mainokset eivät mene Ylen uutiskriteereihin mitenkään. Mainosjuttuja tulee solkenaan. "Kulttuuritoimittajat" tekevät omalla sarallaan täysin marginaalisista aiheista juttuja. Usein myös ulkomailta. Taitaa olla muut asiat mielessä - YLE maksaa matkat ja päivärahat. Uskomus - ja humpuuki pitävät homeopatiajuttujen sarjassa hyvin puoliin lähetyksien sisällöissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      63
      3776
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3159
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      89
      2401
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1630
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1398
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1270
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1182
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1011
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1010
    Aihe