Mitä juomia alle 22% alkosta?

Mitä alkoholijuomia te yleensä juotte, alle 22%, ja mihin blissaatte. Kun ois bileet tiedossa, ja ei aina sitä samaa, siideriä, kaljaa, pink/green cattia, passoaa taikka smirnoffeja ja bacardeja. Mitään vinkkejä?
715638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nii, juokaa mehua tai limpparia, niis on alle 22% alkoholii. Eikä käy niin pahasti päähänkää. :)

Äänestä
  • ennen join mandariini vodkaa, oli ihan jees ja sit nämä annannas lonkut on kans.

    Äänestä

Vielä lisäys, että olen 19-vuotias, eli kyse ei ole mistään alaikäisten toiminnasta. Joten asiallisia vinkkejä, kiitos!

Äänestä

- Pisang 20% , 8,65€

- Pisang Ambon 20% , 9,10€

- Gin Lemon 18% , 6,70€

- Ladies Magic 18% , 9,30€

- Salmari Snapsi 20,7% , 8,55€

- Mandariini Vodka 18% , 6,70€

- Kahvi-Konjakki likööri 21,1% , 10,55€

- Piña Colada 17,6% , 6,40€

- Malibu 21% , 11,00€

Ja sit jos et jaksa aina vetää siidereitä ja tällasia, niin kannattaa maistaa Vodka Ice:ja... Ne on tosi hyviä... Alkosta saa niitäkin ja maksaa 2,20€!

Tossa nyt oli erilaisii vinkkejä, mitä kannattaa harkita mielen mukaan :)

Äänestä
  • Diesel (20%) on mielestäni varsin hyvää juomaa, mutta sitä ei myydä kuin pienissä, 2 dl pulloissa. Samantyyppisiä ovat myös He's Shot ja She's Shot, mutta eivät yhtä hyviä (ainakaan He's Shot, She's Shotia en ole maistanut).

    Ja viinit muuten taitavat olla kaikki alle 22-prosenttisia, ja niitä löytyy Alkoista useampi sata, eli vaihtoehtoja kyllä on. Alle 22% liköörejä on myös kymmenittäin. Alkon sivuilta ( http://www.alko.fi ) pääsee katsomaan mitä kaikkea alle 22% siellä myydään, ja alkoista saa ilmaiseksi hinnaston, missä on tiedot kaikista sen juomista.

    Äänestä

Itse bongasin sellasen granberry kossu -jutun joku aika sitten. Koskenkorva-nimestä huolimatta on siis alle 22% Schweppes russiania tai spritea sekaan. Hyvää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katria kirjoitti:

Mitä alkoholijuomia te yleensä juotte, alle 22%, ja mihin blissaatte. Kun ois bileet tiedossa, ja ei aina sitä samaa, siideriä, kaljaa, pink/green cattia, passoaa taikka smirnoffeja ja bacardeja. Mitään vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu