Mitä tarkoittaa aurori?

Tyhmeliini

Mitä tarkoittaa aurori? Olen nyt päässyt Potter-kirjoissa neljännen kirjan puolivälliin, mutta minulle ei kuitenkaan ole ainakaan vielä selvinnyt, että mitä aurori tarkoittaa.

8

3372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wandaree

      Aurori on "pimeyden velhojen metsästäjä"..Vai voisiko sen noin sanoa..He hankkivat puolelleen hyviä velhoja,joiden avulla kukistaa voldemort jne..
      Osaako joku selittää paremmin,mie en taida osatakaan selitää..?

      • Black´s widow

        Aurorit on tavallaan velhomaailman "poliiseja" ja lainvartijoita.
        Heidän päämajansa sijaitsee taikaministeriössä.

        Kyllä nekin pimeyden velhoja metsästelee muiden väärintekijöisen ohella, mutta muistakaa, ettei kaikki aurorit kuulu Feeniksin Kiltaan. Ja senhän päällimmäisenä päämääränä onkin juuri kukistaa Voldemort.


    • No nuo edelliset hyvin selittivät mitä aurorit ovat, mutta lisäänpä vielä, että aurori tulee latinan sanasta aurora, joka meinaa auringonnousua. Eli aika sopiva nimi se on auroreille.

      Tosin kyllä se minusta tulee esiin siellä kirjassa selvästi, mitä ne ovat.

    • Cooks

      ...kuolonsyöjien metsästäjiä. He ovat Voldemortia vastaan, ja heivaavat Voldemortin porukkaa Azkabaniin. He ovat myös eräänliasia sotilaita, ja muodostavat niinsanotun armeijan. he myös vakoilevat ja tekevät kaikkea salapoliisityylistä.

      • 1vaa

        on taas luettu kirjat kunnolla!! no, ei oo mun ongelma.. mut te selititte hyvin ...


    • aqressiivinen

      Tai olis kyllä pitäny selvitä jo..

    • mambo.mamma

      Aurorihan on pimeyden velhojen metsästäjä

    • Anonyymi

      Aurorit mätsästää pineuden velhoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5551
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      40
      4151
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      15
      3634
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe