Kokeilin lämmöllä kiinnittyvää kovikekangasta kahden materiaalin välissä (pellava-sifonki) Tarttui hyvin ja auttoi aplikointia. Liimakangas pitäisi liueta vedessä. Ei liuennut vaan paakkuuntui. Onko jollakulla kokemusta?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Käytin pari vuotta sitten jotain tukikangasta, jonka piti liueta veteen. Koneaplikastiossa se piti ohuen kankaan kehyksessä. Ei liuennut kunnolla vedessä, vaan klönttääntyi. Muistaakseni pesin sen sen pesuaineen kanssa pois.
- Anonyymi
Juuri noin kävi itsellänikin. Harmi. Olisi auttanut kovasti juuri ohuen materiaalin aplikointia. Löysitkö mitään vastaavaa tukimateriaalia?
- Anonyymi
Mulla oli vain ompelukoneen mukana tullut 1 vesiliukoinen kovikearkki. Lähinnä kokeilin sitä. Ajattelin, että se oli ehkä vanhaa, kun klönttääntyi vedestä, mutta näyttää se klönttääntyvän sullakin.
Kaksipuolinen silitettävä perinteinen liimakangas on hyvä kahden kankaan välissä. Itselläni on ohutta puuvillaista kaksipuolista liimakangasta. Jäykistää hivenen ja tietty paksuntaa vähän rakennetta. Sitä taitaa löytyä myös hyvin ohuena neulosrakenteisena, joka ei mainittavasti jäykistä tai paksunna. Ohuen silkin alta se saattaa kuultaa läpi.
Jos laittaa ohuen kankaan toisen päälle, sen voi toki ommella harvalla tikillä aluskankaaseen ja poistaa tikit aplikaation valmistuttua. Ainakin kannattaa tehdä ympäritikkaus ja ehkä ristiin läpi kangaspalan. Vähän työläämpää kuin liimakankaan käyttö.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde931392- 47921
- 95895
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86815Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57737- 64602
- 42591
- 34577
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 48547