Kokeilin lämmöllä kiinnittyvää kovikekangasta kahden materiaalin välissä (pellava-sifonki) Tarttui hyvin ja auttoi aplikointia. Liimakangas pitäisi liueta vedessä. Ei liuennut vaan paakkuuntui. Onko jollakulla kokemusta?
Vesiliukoisen kovike / liimakuitukankaan käyttö
3
491
Vastaukset
- Anonyymi
Käytin pari vuotta sitten jotain tukikangasta, jonka piti liueta veteen. Koneaplikastiossa se piti ohuen kankaan kehyksessä. Ei liuennut kunnolla vedessä, vaan klönttääntyi. Muistaakseni pesin sen sen pesuaineen kanssa pois.
- Anonyymi
Juuri noin kävi itsellänikin. Harmi. Olisi auttanut kovasti juuri ohuen materiaalin aplikointia. Löysitkö mitään vastaavaa tukimateriaalia?
- Anonyymi
Mulla oli vain ompelukoneen mukana tullut 1 vesiliukoinen kovikearkki. Lähinnä kokeilin sitä. Ajattelin, että se oli ehkä vanhaa, kun klönttääntyi vedestä, mutta näyttää se klönttääntyvän sullakin.
Kaksipuolinen silitettävä perinteinen liimakangas on hyvä kahden kankaan välissä. Itselläni on ohutta puuvillaista kaksipuolista liimakangasta. Jäykistää hivenen ja tietty paksuntaa vähän rakennetta. Sitä taitaa löytyä myös hyvin ohuena neulosrakenteisena, joka ei mainittavasti jäykistä tai paksunna. Ohuen silkin alta se saattaa kuultaa läpi.
Jos laittaa ohuen kankaan toisen päälle, sen voi toki ommella harvalla tikillä aluskankaaseen ja poistaa tikit aplikaation valmistuttua. Ainakin kannattaa tehdä ympäritikkaus ja ehkä ristiin läpi kangaspalan. Vähän työläämpää kuin liimakankaan käyttö.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120