TM testasi RAV4:ää ja sai kulutukseksi kaupungissa 5,3 l/100km, maantiellä 5,3 l/100km ja moottoritiellä 6,9 l/100km sekä kiihtyvyydeksi 0-100km/h 8,2 s.
Onko nuo nyt hyviä vai huonoja arvoja ja mitä muilla on?
RAV4 hybridi kulutus/suorituskyky?
30
106
Vastaukset 30
- Anonyymi
Miksiköhän muihin autoihin pitää laittaa monimutkaisia vaihteistoja, kuluvia kytkin levyjä, erillisiä starttimoottoreita ja -latureita tai turboahtimia ja välijäähdyttimiä, kun ilmankin pärjää ja vielä paljon paremmin?
- Anonyymi
Sähköautoihin ei tarvitse painavaa saastuttavaa bensakonetta ja paria sähkömoottoria ja planeettapyörästöjä yms turhaa, siksi ne ovatkin tylevaisuutta.
- Anonyymi
Lukuunottamatta sitä 900-kiloista akkua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lukuunottamatta sitä 900-kiloista akkua.
Painaisiko se akku tässä noin 30 kiloa... auto on muuten kevennetty.
Toista se on vaikka sen 2600 kg painavan e-tronaajan kanssa. - Anonyymi
Huomasit varmaan, että tuossa oli puhe sähköauton akusta.
- Anonyymi
Onpa komeat lukemat.
- Anonyymi
Oliko tuo se malli joka oli ruosteessa uutuuttaan??
Ruma se ainakin on ja neliveto on huijausta. Yksi pyörä ilmassa ja siihen loppui Ravin meno. - Anonyymi
Nyt on TM painanut sellaiset luvut että en enää ihmettele yhtään että näiden toimitusajat ovat venyneet tolkuttomiksi. Konsernipelejä saa heti ajoon myyjän valmiiksi rekkaamista varastoista, mutta kun eivät tahdo kelvata.
- Anonyymi
Jos ei nelivetoa ja vääntöä tarvitse niin silloin ihan Ok kampe.
- Anonyymi
Katsoin linkin videon, olipa esimerkillinen vääntö kun röykkyisessä ylämäessä hitaasti ryömi menemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katsoin linkin videon, olipa esimerkillinen vääntö kun röykkyisessä ylämäessä hitaasti ryömi menemään.
Jos Ravissa se on esimerkillistä niin millä sanalla kuvataan kaksinkertaista vääntöä?
- Anonyymi
Just... huippuvääntö tietyllä kierrosalueella kaksinkertainen.
Mutta k.o autoluokan turbokoneilla liikkeelle lähdössä / hitaassa ryöminnässä / kiihdytyksessä ei sähkömoottorien tuomaa etua saavuteta.
- Anonyymi
Kyllä sillä pärjää metsässäkin, vaikka ei mikään maasturi olekaan. Kiihtyvyys on makuasia. Tässä vähän maastoajoa uudella RAV4 Hybridillä.
https://www.youtube.com/watch?v=Vdjb8CrAA6w- Anonyymi
Hienosti pysyy rullien päällä. Vaikka miten huono ohjattavuus niin ei tipahda.
- Anonyymi
Iso maasturi ja maantienopeudessa kulutus alle 5 litraa satasella on erittäin kova suoritus.
- Anonyymi
Mikähän alle 5 litraa?
- Anonyymi
Sellainen olisi kyllä kova. Ei vain ole olemassa jossa kaikki tuo täyttyisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän alle 5 litraa?
Rav4 tietysti !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rav4 tietysti !
-ei ole iso
-ei ole maasturi
-ei pääse tuohon kulutukseen kuin hinattavana - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
-ei ole iso
-ei ole maasturi
-ei pääse tuohon kulutukseen kuin hinattavanaEsim. tällä viikolla työmatkoilla on ollut 4,7- 4,9 l/100km, joista suurin osa maantietä.
On siinä keicaara osastolle nieltävää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim. tällä viikolla työmatkoilla on ollut 4,7- 4,9 l/100km, joista suurin osa maantietä.
On siinä keicaara osastolle nieltävää.Vaikka tuollainen kulutus olisikin niin ei se edelleenkään iso ole eikä maasturi.
No en kyllä hammaskeijuihinkaan usko. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka tuollainen kulutus olisikin niin ei se edelleenkään iso ole eikä maasturi.
No en kyllä hammaskeijuihinkaan usko.Siihen minä en kommentoinutkaan.
Itselle tilat riittää ja mitään maastomönkijää en tarvitse ikinä. - Anonyymi
Eihän Rav4 ole ISO maasturi mutta mukavasti siitä löytyy tilaa ja avaruutta kun vertaa toyon uutuuksiin, Corollaan ja Camryyn.
Jos maasturia k.o valmistajalta kaipaa niin katseet Landcruiserin suuntaan. Ravillakin pääsee siitä ja pahemmistakin paikoista mihin sitä yleisesti raskitaan tarjota.
Ja tämän viikon työmatkat on menty 4,7 l keskikulutuksella (600km) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän Rav4 ole ISO maasturi mutta mukavasti siitä löytyy tilaa ja avaruutta kun vertaa toyon uutuuksiin, Corollaan ja Camryyn.
Jos maasturia k.o valmistajalta kaipaa niin katseet Landcruiserin suuntaan. Ravillakin pääsee siitä ja pahemmistakin paikoista mihin sitä yleisesti raskitaan tarjota.
Ja tämän viikon työmatkat on menty 4,7 l keskikulutuksella (600km)Ajat sitten aika pitkää työmatkaa.
Omat työmatkat n150 km tällä viikolla lähes 6 litran kulutuksella. Anonyymi kirjoitti:
-ei ole iso
-ei ole maasturi
-ei pääse tuohon kulutukseen kuin hinattavanaHihii, minä se vänkään, väännän ja oksentelen faktoista välittämättä.
- Anonyymi
Köyhäksi on jo Suomen kansa tullut. Autosta on varaa maksaa 40000 euroa mutta bensaan ei jää rahaa.
Tällaistahan tämä on. Minullakaan ei ole varaa kuin parin tonnin arvoiseen vanhaan bensamersuun. Onneksi bensaan en tarvitse rahaa lainkaan koska pysyn tämän koneeni ääressä 18-20h/vrk.
- Anonyymi
Trollipoju_Pentti kirjoitti:
Tällaistahan tämä on. Minullakaan ei ole varaa kuin parin tonnin arvoiseen vanhaan bensamersuun. Onneksi bensaan en tarvitse rahaa lainkaan koska pysyn tämän koneeni ääressä 18-20h/vrk.
PenttiHolisti, sinun kannattaa alkaa säästää oikeudenkäyntiä ja korvauksia varten. Kooste henkilöön kohdistuvista herjauksistasi lähti juuri tänään poliisille. Onnea valitsemallasi tiellä.
- Anonyymi
Uhkailit nimeltä jopa lapsia, mietis sitä odotellessa.
- Anonyymi
Turvallisin, pienikulutuksisin, penipäästöisin, luotettavin, jälleenmyyniarvoltaan paras..........................
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171254Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331161- 641150
- 871011
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.64986- 109979
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94927Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev181879- 80801
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66761- 41731
- 70616
- 57614
- 98608
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....47602- 40592
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15083568- 60534
- 51519
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi295506