Koulu avustaja.

Nyt on hienosti oivallettu kuinka koulu avustajat pääsevät oppilaiten kotiin .
Eiköhän nyt ole jo menty liian pitkälle, sen vielä ymmärtää, että koulumatkoilla kulkevat, mutta koti on jokaisen ihmisen yksityiseeden aluetta, eikä kuulu millekään koulun työntekijälle.

Tästä tuli jo alkua alueuutisissa ja sanonkin, että yksityisyys on nyt vaakalaudalla.
8207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Juu, näyttääkin olevan koulu valmentaja nimikkeellä, mutta ei siltikään ole mitään asiaa kenenkään oppilaan kotia.

Ihmetystä herättää miksi koulut alkavat holhoamaan oppilaiden muksuja, eikö nykyajan vanhemmat enää välitä kuin itsestään vai ovatko todellakin noin ahdasmielisiä ihmisiä.

Tässä taannoin näin episodin jossa ala-asteikäisen äiti toi autollaan muksunsa koulun vieressä olevan talonpihaa ja alkoi ottamaan muksun pyörää pois autontavaratilasta. Eikä syynä ollut sade vaan kaunis aurinkoinen päivä.
Olihan siinä naurussa pitelemistä, kun Äiti uskotteli itselleen, että muksu tosiaankin polki pyörällään kouluun tai sitten oli polkupyöräpäivä koulussa, mutta Äiti päätti niuhottaa.

Äänestä

Uskoisin että nykyää enemmän on vika juuri uusavutomissa vanhemmissa kun lapsissa...ovat nämä nykyiset vanhemmat jo läpeensä tätä netti sukupolvea jolta ei tavalliset arkirutiinit oikeen taitu

Äänestä

Mikähän helvetti koulu avustaja on? Ettei vaan olisi kouluavustaja? ;-)

Äänestä

Pystytään nyt aiheessa eikä tartuta kirjoitus virheisiin vaikka on saatu sinne jakkulaan mokkula

Äänestä
  • Kirjoitusvirhe on yhdyssana. :D

    Ei ole jakkulaa eikä mokkulaa.

    Äänestä

Tietysti on hienoa kouluvalmentajan näkökulmasta, kun muksu avaa kotioven ja alkaa kertoilemaan mitä kaikkea kivaa kotona tehdään ja tapahtuu.

Vielä kun on oikein puhuttamis tapainen valmentaja, niin hauskaa löytyy sitten sielläkin kaveriporukassa sen jälkeen ja vanhempien korvat punoittaa monenmonta kuukautta.

Jos ymmärtävät, muutakin kuin sen älykännyn perään ja somekuviin.

Äänestä

Kouluavustaja? Oikea ammattinimike taitaa olla koulunkäyntiavustaja. Kyseiseen hommaan palkataan usein työttömiä ja mamuja. Paljonko muuten tuossa hommassa tienaa? Tienaako niin vähän, että täytyy hiipiä muksun perässä tämä kotia ja syödä ruoat jääkaapista?

Äänestä

Muuten se uusi kouluvalmentaja on sellainen, joka kulkee muksun mukana koulussa ja koulumatkalla kotiovesta sisään.

Koulunkäyntiavustaja on sellainen joka auttaa vain siellä koulussa olevia oppilaita.
Nykyään koulunkäyntiavustajia saa(rahoitus tehtynä) ihan joka koulu, eikä tarvitse tekemällä tehdä yhdestäkään oppilaasta sen takia ns, retua.

Mutta, jos noihin ne mamut joutaa, niin kuinka onnistuu tälläinen asia, joka on tuotu nykyaikaan nimittäin: Ammattitutkinto paperi pitää löytyä, olit sitten koulunkäyntiavustaja,kouluvalmentaja, siivooja,Jne... ns, puoskareita ei nykyaikana sallita ts, työtekijäänsä ei opeta nykyaikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt on hienosti oivallettu kuinka koulu avustajat pääsevät oppilaiten kotiin .
Eiköhän nyt ole jo menty liian pitkälle, sen vielä ymmärtää, että koulumatkoilla kulkevat, mutta koti on jokaisen ihmisen yksityiseeden aluetta, eikä kuulu millekään koulun työntekijälle.

Tästä tuli jo alkua alueuutisissa ja sanonkin, että yksityisyys on nyt vaakalaudalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu