Huomenlahja

morsian'05

Eikös se mene niin, että sulhanen yleensä ostaa morsiammelle huomenlahjan mutta morsian ei sulhaselle - tai siis käytäntöjä on varmaan monia, mutta miten se menee niin kuin "sääntöjen mukaan"?

5

1700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttönen vain

      www.naimakaupat.com --> hääopas --> hääpari --> sulhanen --> huomenlahja


      "HUOMENLAHJA
      Sulhanen antaa perinteen mukaan morsiamelle huomenlahjan häitä seuraavana aamuna. Huomenlahjalla on pitkä historia. Se juontaa juurensa niihin aikoihin, kun avioliitto oli kaupankäyntiä ja aviovaimo oli taloudellisesti miehestään riippuvainen.

      HUOMENLAHJAN HISTORIAA
      Huomenlahjan antaminen oli lailla säädetty. Muun muassa vuoden 1734 naimakaaressa oli säädöksiä huomenlahjan sopimisesta ennen häitä. Sillä pyrittiin turvaamaan morsiamen taloudellinen asema, jos mies kuolisi ennen puolisoaan.

      Toisaalta huomenlahjaa pidettiin myös korvauksena neitsyyden menettämisestä. Huomenlahja oli annettava joka tapauksessa - meni mies naimisiin neitsyen tai lesken kanssa.

      Huomenlahja saattoi olla muun muassa lehmä tai lammas, niittypala tai torppa, astioita, huonekaluja tai rahaa. Huomenlahjalla oli suuri merkitys naimakauppoja hierottaessa. Siitä neuvoteltiin ennen häitä ja huomenlahjan saattoi antaa myös tuleva appi, jos esimerkiksi talo oli hänen hallussaan.

      Huomenlahja oli myös ohjelmanumeroa häissä. Häiden loppupuolella huomentuoppi kiersi vieraalta toiselle ja samalla häävieraat lupasivat vuorollaan morsiamelle tai hääparille jonkun lahjan. Lahjoittaja sitoutui lupaamaansa lahjaan ja niistä saatettiin myös kirjoittaa huomenlahjatodistuksia.

      Aviopuolisoiden saadessa avio-oikeuden toistensa omaisuuteen huomenlahja menetti merkityksensä. Se on kuitenkin jäänyt kauniiksi perinteeksi, jolla voi muistaa uutta aviopuolisoaan ensimmäisenä yhteisenä aamuna.

      HUOMENLAHJA NYKYÄÄN
      Nykyään sulhasen häitä seuraavana aamuna antama huomenlahja on useimmiten kaunis koru tai kello. Huomenlahjan ei kuitenkaan välttämättä tarvitse olla koru. Se voi yhtä hyvin olla jotain muuta, joka sopii morsiamen luonteelle.

      Useimmat morsiametkin haluavat muistaa uunituoretta aviomiestään häiden jälkeisenä aamuna. Sulhasen huomenlahja voi olla esimerkiksi komea kello tai kausilippu suosikkilätkäjoukkueen kotipeleihin."

      Niin että jos perinteitä haluatte noudattaa, niin valmistelehan ammulle asuinpaikka. Jos taas ette, mikset sinäkin yllättäisi sulhoasi jollain mukavalla pikkulahjalla? Tai hommaisi jotain yhteiseksi hyväksi (esim. hierontaöljyjä häämatkalle tms).

    • Mardu

      Onko huomenlahjan saaminen mielestäsi tarpeellista? Meillä sulhanen ilmoitti jo häiden päivämäärää suunnitellessa, ettei tule ostamaan huomenlahjaa (laitetaan sekin raha sormukseeni), itse tosin ajattelin ostaa/teettää hänelle jonkun pienen muiston : )

      Ja muuten, kaikki tuntemani morsiamet ovat myös ostaneet sulhaselle huomenlahjan, joten se on ihan makuasia, miten toimitaan.

      • mieleenkään

        mitkään huomenlahjat, kun mentiin naimisiin. Kuulostaa tosi vanhanaikaiselta, mutta varmaan joillekin sopii. Kai kumpikin voi ostaa, jos siltä tuntuu.


      • married man
        mieleenkään kirjoitti:

        mitkään huomenlahjat, kun mentiin naimisiin. Kuulostaa tosi vanhanaikaiselta, mutta varmaan joillekin sopii. Kai kumpikin voi ostaa, jos siltä tuntuu.

        mentiin tossa muutama kuukausi sitten naimisiin, en ostanut vaimolleni huomenlahjaa kun ei oikeastaan tullut mieleenikään. Vaimo kyllä osti, kivan partaveden. Olihan se kiva saada jotain mutta ei kai se mikään pakko ole.


      • Tiger
        married man kirjoitti:

        mentiin tossa muutama kuukausi sitten naimisiin, en ostanut vaimolleni huomenlahjaa kun ei oikeastaan tullut mieleenikään. Vaimo kyllä osti, kivan partaveden. Olihan se kiva saada jotain mutta ei kai se mikään pakko ole.

        ainiin.. sekin vielä
        no.. eipä kai tuommoinen pikku lahja tulevalle vaimokullalle oo niin paha satsaus enää.
        persus aukee jo muutenkin niin antaa sitte tilin mennä kunnolla miinukselle.
        ajattelin kumminkin mennä vain kerran naimisiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5524
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3537
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2355
    4. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2338
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1108
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1028
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1007
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      992
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      945
    10. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      80
      937
    Aihe