Kertokaapa oletteko tyytyväisiä avensen valoihin? Itse pidän kyllä muuten autostani, mut valot ovat TODELLA surkeat... Lyhkästen ja pitkien ero on ainoastaan pitkien kirkkaus. Ja jos pitkät säätää käsipelin sopivaksi, lyhyet häikii vastaan tulioita...Olen kahden eri huollonkin yhteydessä käskeny säätä valot kuntoon, mut aina ne näyttää vaan yhtä huonosti. Mites muilla tämä asia? Pitääkö mun vaihtaa muuten hyvä auto pois sen takia et pimeällä pystyisi ajamaan...?
Saatanan valot!
McCoy
118393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jaaha, joku valopää oli rekisteröinyt minun alkuperäisen nimimerkkini. No, eipä mitään, kyllä maailmassa kirjaimia piisaa.
Eipä ainakaan minun vanhassa avessani moista ongelmaa ole.
Usein käynti optikolla auttaa. Ihan tosi!
Sama homma 04 Sol Elegant avensiksessa. Nyt ajettu 50tkm, ensimmäiset lamput pamahtivat noin 20tkm:ssa. Lamput vaihdettiin ja tämän jälkeen valonnäyttökyky oli aivan surkea, hommasta valitettiin huollossakin.
Hieman polttimoiden vaihdon jälkeen alkutalvesta alkoi umpioihin (ETU) kertyä kosteutta, kosteus ei poistunut vaan sitä kerääntyi aina vain lisää. Molemmat umpiot uusittiin takuuseen, valoteho on aivan eri luokkaa kuin aikaisemmin. Umpioissa vikaa?
Tähän uuden korimallin avensikseen on muutenkin vaihdeltu noita umpioita.. Ja tällä saatu huomattavasti parempi valon anto kyky.. Kannattaa kysellä huollosta umpioiden vaihtoa takuuseen.
Itsekin olen ihmetellyt näitä valojen suuntauksia...
Huolloissa ne väännetään ilmeisesti säätörajojen alareunaan, jottei missään tilanteessa ikuna sojota vastaantulijan silmiin. Käytännössä tuo johtaa siihen, että pimeällä et näe lyhkäisillä ajaessa 20m etemmäksi. Kun ajat 80km/h, niin 20m menee niin nopeasti ettet ehdi reagoimaan yhtikäs mitään. Saapa nähdä saanko huollolle selitettyä, että haluan valot suunnatuksi siten, että niillä näkeekin jotain. Opelilla aikoinaan jouduin lähes jokaisen huollon jälkeen suuntaamaan valot uudestaan. Tuossa oli ongelma se, että kun lyhkäiset sai kohdalleen, niin pitkät sojottivat sitten taivaaseen. Siis umpiot joko virheelliset tai perussuunnittelu mennyt poskelleen. Tuota ongelmaa ei näyttäisi olevan avessa, mutta pitää saada suunnattua ylemmäksi.
Oletteko muuten huomanneet miten monissa pk-seudulla liikkuvissa autoissa valot osoittavat aivan varpaiden juureen?
Omasta Avesta ainakin löytyy sellainen pieni namikka vasemmalta josta voi kätevästi pyöräyttää valoja ylemmäs tai alemmas, jos vaikka kuormaa tulee lisää tai vaikka muuten vaan jos siltä tuntuu. Kätevää!! Ei tarvi huoltoon mennä kun tuon toimenpiteen voin tehdä ihan itsekkin.
Ja mitä valotehoon tulee... itselläni on ns facelift malli, jossa mielestäni lyhyillä tulee toimeen mutta pitkiltä puuttuu kantama. Eli leveyttä piisaa valokeilassa mutta lisäpitkiä kaipaisi keulaan että näkisi hiukan pidemmälle...
ollut pakollinen varuste kaikissa autoissa jo toistakymmentä vuotta. Eikä ole tarkoitettu ajovalojenkorkeuden perussäätöön vaan väliaikaisesti lastin vaikutuksen kompensoimiseen. Katsastuksessa kun tarkastavat valojen korkeuden niin namikan pitää olla 0-asennossa. Jos pidät namikkaa jatkuvasti jossain muussa kun 0-asennossa niin säätömoottorit rasittuvat jokakerta kun pistät virrat päälle ja se ei varmasti tee niille pitkän päälle hyvää.
Eipä ole muuten xenon valojen kanssa mitään säätörullaa kojelaudassa. Niissä on automatique korkeuden säätö, joten ainoa säätö miten voit manuaalisesti vaikuttaa on konehuoneen puolella joku ruuvi jossakin ja niihin pääsee tunnetusti helposti kiinni :-(
Olipahan pienoisen urakan takana päästä käsiksi valojen perussäätörullaan. Lisäksi säätäminenkin oli hieman hankalaa varsin rajallisten tilojen johdosta. Toisella puolella säädön sai juuri ja juuri tehtyä ruuvarilla ja toisella puolella lenkkiavaimella, hylsyllä ei tuohon olisi päässyt käsiksi ilman johtonippujen irroittelua.
Avensiksessa on paljon muutakin
ongelmaa puuttuva ratin etäisyyssäätö,
ongelmallinen ohjaus, polvitilan puute.
Kokeile eurooppalaisia autoja ja ihastu!
Vai että ihan polvitilan puutetta ja ratin etäisyyssäätökin puuttuu ? No omassa Avessa ainakin ratti säätyy niin pituus- kuin korkeussuunnassakin, ja polvitilaakin on yllin kyllin niin edessä kuin takanakin.
Kannattaisi ensin ottaa selvää mistä puhuu, ettei ihan naurunalaiseksi itseään tee.
Tuutti vittuuntui 2001 malliseen 1,8 lift backiin.
Oli vikuri peli ajaa!