"Sosiaalisia" olutlajeja:
Talkoo-olut: Vahvasti etukäteen markkinoitu erä janojuomaa. Tarkoituksena houkutella paljon talkooväkeä paikalle. Sopiva saatavuus pitää yllä työmotivaatiota ja reilua meininkiä. Työturvallisuussyistä miedohkoa, usein keskiolutta.
Siivousolut: Nautitaan äänekkään (imurin äänenpaineen voittavan) rock- rytkeen tms. kera, ikäväksi mielletty työ palkitaan ns. viiveettömällä ja välittömällä ansaitsemisperiaatteella. Muistuttaa talkoo-olutta.
Harkintaolut: Sopivaa röpöttelyravintelia harkitessa otettu olut, nautitaan usein matkan varrelle sattumalta osuneessa pubissa.
Teko-olut: Pitää kokin hyvällä tuulella eli parantaa ruuan laatua. Jälleen toteutuu viiveetön ja välitön ansaitsemisperiaate. Talkoo-oluen sukulainen.
Kritiikkiolut: Yleensä konsertin tai elokuvassa käynnin jälkeen. Nautitaan älykkään, kultturellin tai mutu-pohjaisen keskustelun kera, mielellään samassa seurassa kuin k.o. kulttuurielämyskin.
Lisättävää listaan?
Talkoo-olut: Vahvasti etukäteen markkinoitu erä janojuomaa. Tarkoituksena houkutella paljon talkooväkeä paikalle. Sopiva saatavuus pitää yllä työmotivaatiota ja reilua meininkiä. Työturvallisuussyistä miedohkoa, usein keskiolutta.
Siivousolut: Nautitaan äänekkään (imurin äänenpaineen voittavan) rock- rytkeen tms. kera, ikäväksi mielletty työ palkitaan ns. viiveettömällä ja välittömällä ansaitsemisperiaatteella. Muistuttaa talkoo-olutta.
Harkintaolut: Sopivaa röpöttelyravintelia harkitessa otettu olut, nautitaan usein matkan varrelle sattumalta osuneessa pubissa.
Teko-olut: Pitää kokin hyvällä tuulella eli parantaa ruuan laatua. Jälleen toteutuu viiveetön ja välitön ansaitsemisperiaate. Talkoo-oluen sukulainen.
Kritiikkiolut: Yleensä konsertin tai elokuvassa käynnin jälkeen. Nautitaan älykkään, kultturellin tai mutu-pohjaisen keskustelun kera, mielellään samassa seurassa kuin k.o. kulttuurielämyskin.
Lisättävää listaan?
Vastaukset 73
Vanhimmat
Mitä palstalle on tapahtunut? On muuttunut..
Normaalia vaihtuvuutta? Rekattuja nimimerkkejä on tullut lisää, mutta sehän on vaan hyvä asia :)?
Öö, itse asiassa olen huono kommentoimaan, en ole hirveesti viime aikoina seurannut palstaa... alkaa olla ulkohommia enenevässä määrin.
Samaa itsekin ihmettelen. Mihin on katoamassa kunnon jutustelu asiallisin kommentein ja tervehdyksin? Olemme ilmeisesti saamassa tännekin "tuoksuvia" tekstejä ja lainariimejä. Juuri siksi tälle kanavalle tulin välttääkseni jonnin jorinaa ja haistattelutekstejä.
Ei tuo olut-juttu ihan peräpäästä ollut, mutta ovi auki olevaan junaan voi ahtautua useita kiusallisia matkatovereita tungokseksi asti.
En ole mikään veteraani täällä, mutta on totta että esim. joskus tuossa tammikuun tienoilla "porukka" ja henki tuntui jollain tavalla mukavemmalta.
On kai täällä silti kohtuullisen fiksua porukkaa ollut noin keskimäärin. Osa porukasta on voinut olla muilta kanavilta "käymässä", ja keskustelun tason putoaminen karkottaa helposti. Valitettavasti. Häröilysuodatinta pitäisi osata käyttää... ja nasevampia otsikkoja kyllä toivoisi. Välillä jää mielenkiintoisiakin aiheita lukematta otsikoiden epämääräisyyden vuoksi :(
Mm. nimimerkki "Pojongg" on kyllä noteerattu ja luokiteltu keskustelun tasoa kohottavaksi kirjoittajaksi. Luulen tämän olevan yleinen mielipide.
Reaalielämän kiireet voivat myös viedä kirjoittajia. Täh? Elämää netin ulkopuolella? ;) Totta se on.
Niin on käymässä kohtapuoliin mullekin. Jahka ilmat lämpenevät plussan puolelle, alkaa tuo "puutarhanhoito" taas viedä miestä. Ruostekukkien ja maanläheisen tekniikan parissa voi mennä taas vuoden puolikas...
terv. olustelija (rek.)
Hattua nostan, jos maata möngit tietsikan sijaan.
Maassa on leipämme, ilomme ja intohimomme.
Hyvää "satoa" odottaessa voit ottaa aiheeksi
vaikka juuri tuon maanläheisyyden teeman.
Pitää hiukan tarkentaa... maanläheisyys taitaa rajoittua siihen auton alla makaamiseen. Nuo ruostekukat kun rehottavat usein siellä maanläheisillä pinnoilla.
Hahaa. Hyvä veto, mutta pelasta nyt silti pari
peltisirkkua seuraamaan rutinoffia....
eli..
Sauna- olut: Juodaan, nauttien saunan jälkeen.
Joo, saunakaljahan on perinnejuoma. Monethan juovat olutta vain ruuan kanssa ja saunan päälle. Vähän samaa vikaa olustelijallakin.
Olen vähän odotellut kommenttia erilaisista olotilan korjauskäyttöön tarkoitetuista oluttyypeistä. Ehkä niiden puheenvuorojen sesonkiaika on vasta sunnuntaina iltapäivällä ;)
Herkuttelu- olut:
1/2 kolmos- olutta ja 1/2 portteria.
Todella hyvää! Kokeilkaa...
kokeilla, saattaa olla, että sepällekkin tuo sekoitus maistuu...:)Terkut vaan täältä savosta...
Hyvää on!
Maistuu, varmasti Sinullekkin.. ;))
Kiitos.. Terkkuja myös, sinne savoon...
täällä näy muita "poppoosta"..
Hiljaista on..
Olenkin ihmetellyt, mihin kaikki on kadonneet?...
se on huomattu muuallakin..on tainnut lentää erilleen jokainen..Missäs Jorma:)
on kai, omat kiirensä, live elämässä.. ;))
Lomalla.. ;))) Ja, kaukana.. :(
Tekstiviestejä, lähetellään toisillemme.. ;)))
Että näin...
kyllä minä olen muistellut monesti "kaikkia" kaiholla..niin paljon ehti tapahtua, ja poppoo pysyä hengissä:) Vai, puhunko ihan hassuja?
Minäkin olen kaipaillut, kaikkia
mukavia, tuttuja kirjoittajia.. ;))
Juu, mukavaa oli ja tapahtuikin, vaikka mitä...
Kiva, että muutama tuttukin, on sentään paikalla.. ;))
tuo seppä taas siellä pajassa, kun ei jouda juttusille...vai, liekö jo kokeilemassa sitä sinun erikoistasi:))
Hieman enemmän nelosta ja reilu neljännes portteria.
Näin saadaan puhtaan oluen vesi esiin. Sehän
on laatuoluen tunnusmerkkejä.
niitä pimppa rautojaan.. ;))
Voi, vaikka kokeillakkin?..
Kun ei, löisi sormeensa vasaralla.. :DDD
Auts!.. Se koskee...
Mistä en kiistele..
Mie, tykkään omasta sekoituksestani.. ;))
kokeilisi..siinä menee aikansa, jos joutuu parantelemaan kaikki sormensa:)
vaan, savon seppä.. :DDD
Jos, juopi liikaa spesiaalia...
Vähän off topic, mutta tuo mainittu mainio juoma ansaitsee pienen tarkennuksen...
Hyvin olennaista on, että ENSIN kaadetaan puoli pullollista portteria 0,5 l:n vetoiseen tuopposeen. Portterin vaahtoamista ei tarvitse erityisesti varoa. Lisätään keskiolut, huomioon ottaen lasin reunat kaatotyylissä/vaahdon määrässä. Väärä kaatojärjestys pilaa vaahdon ja vaikuttaa hieman makuunkin, mummielestä.
Alkuperäisen reseptin mukaisen Amiraalin (III) puuttuessa (ja visuaalisen naatinnon takia) suosittelen käytettäväksi saman valmistajan punaetikettistä keskiketterää.
Newcastle Brown Ale sopii kuulemma myös mainiosti portterin kaveriksi, itse en ole raatsinut kokeilla.
terv. olustelija
Keskaria, sen olla pitää.. ;))
Onko tuo, Newcastle Brown Ale, kuinka kallista?..
Sitä, vois joskus kokeilla...
Taitaa tuo NBA reilusti parin euron yli kustantaa, pikkupullollinen, ossuuskaupassa.
Rupesin muuten just virittelemään pizzaa tuollaisen puoliportterin seuraksi. Heh.
hinta, pitääkin joskus kokeilla.. ;))
Kuulostaa hyvältä..
Nauti, pizzasta ja juomasta.. ;))
spesiaalia tarjolla, joten tein iltajuomaksi hunaja konjankin, on muuten hyvä lääke flunssaan. Minulla on nimittäin nyt flunssa päällä. Pitäis saada sisar hento valkoisen hoitoa...:)
olin ja piti ottaa hieman lääkettä flunssaan. Nyt tarviis oikein perusteellisen hellää hoitoa...:)
tepsinyt...ajattelimmekin jo, että minne lie jäänyt:)Pöpöjä liikkeellä..se on tosi!
hunaja konjakki auttaa..
Siihen flunssaan.. ;))
Sitten, suuntaat terkkariin..
Hellää, hoitoa saamaan.. ;))
ei ole, ainakaan sormet kipeät.. :DD
Jos, eivät jääneet, saunan oven väliin?...
Flunssaa, on paljon liikkeellä.. :(
avaa korkeintaan tukkoisen nenän hetkeksi. Konjakki kohottaa kyllä mieli alaa nautitun määrän mukaan...:)
aivan kunnossa, vois vaikka hieman sormitellakkin...:) sillä edellytyksellä että sais hieman hoitoa...:)
siellä terkkarissa saa hellää hoitoa, siihen tarvitaan silleen verevä nainen...:)
sieltä terkkarista, että miten ois?.. :DDD
Kokeile nyt, sitä konjakkia ensin.. ;))
Jos, vaikka auttaisi...
yötä teille kummallekkin. Seppä lähtee nyt nukkumaan. Uni varmaan huomiSeksi parantaa..:)
minä sitä kysyn, kun käyn siellä. Joskus olen pirtuakin kysynyt, mutta laihoin tuloksin. Kyllähän se hellä hoito, siis luonnon lääkitys on muualta sepänkin hommattava, sitten pyssyy terveenä...:)
Mee nukkumaan. Kun tulit uniSeksi.. ;))
Uni, onkin hyvä lääke...
Ja parempaa huomista!
keljuilla:)
et nauttisi liikaa, että olet huomenna tolpillasi:)
tietenkään keljuile....:)
jo paljon parempi olo, flunssa alkaa helpottamaan. Kyllähän tässä vielä kaipais hieman hoivaakin..:)
se sitten auttoi..:)
sinun hoivantarpeesi ..:))
on aika merkittävää flussan hoitoa....:)))
seppä, päässyt ylös sängystä.. :DD
Tropit, nautittu kohtuudella...
Niin ei tarvitse, turvautua tervaan.. ;))
emme vain ole olleet näkemässä sitä nousemista..mitä lie ollut sitten:))Mutta niin on kuvioissa:)
mutta, jos olisi ollut, huonossa kunnossa.. :DD
Niin, makoilisi vieläkin...
Ai niin, kerroin Jormalle, että kyselit...
Jormalle, että pitää itsestään huolta, ja tulee takaisin:)Kuten myös sinulle toivon hyvää sunnuntai-illan jatkoa:))Nähdään..
Kiitos..
Hyvää sunnuntai- iltaa Sinullekkin.. ;))
Heippa ja nähdään...
ja Kiitokset, Sinulle Jormalta.. ;))
terveiset ja hyvät ystävät lämmittävät mieltä aina:))
olla jo kevättä rinnassa....:)
itse kukin odottaa aurinkoa ja kevättä..pääset tekemään sinäkin tuotoksiasi ulos aurinkoon:))
nyt olis tosiaan hyvä duunata vaikka ulkona, varsinkin iltapäivällä ja auringossa....:)
että se tuntuu mielekkäältä pimeän pajan jälkeen:)) Ja aurinko lämmittääkin mukavasti..
seppä arvostaa kovin tätä valoisaa aikaa, sais hieman läämmetä lisää, niin sitten olis tosi kiva patikoida pitkin hankia ja käydä vaikka siellä pilkilläkin. Nyt on kumminkin parempi valita viimatuuli päivinä kiikkustuoli ja takkatuli..:)
Seppästä seuraava vaihe on tohtori.
Omassa kunnassa seppä toisessa polvessa nimitettiin Helsingin Yliopiston kunniatihtoriksi n.6v.sitten.Ikä silloin 45-vuotta.Ansiot,joista hänet 'palkittiin'tulivat laitteista joilla tutkitaan ilmastoa/metsien ilmaston oloja.Ja todella oikealle henkilölle meni.Hallitsee sekä tekniikan,valmistuksen sekä asiat,joihin ko,laitteita käytetään.
Että aivan turhia henkilöitä sepät eivät ole.
täysin samaa mieltä kanssasi. En silleen kehu itseäni, sepät ovat tarpeelisia siinä kuin muutkin ammattilaiset.
Kerron, viestisi Jormalle..
Ilahtuu varmasti.. ;))
pitää yhteyttä jatkossakin:) Kevät ja kesä tulee ja kaikki kiva mukana..
sopii.. :) Kirjoitellaan jatkossakin..
Kevättä kohti mennään, flunssan merkeissä.. :(
Ätsii!..
Nyt olis, sepän tropit tarpeen.. ;))
Mutt jos, ottais pari Posinovaa...
kun aurinko paistaa, ja hanget kimaltavat enpä lähtisi matkailemaan minnekään muualle:) Kevättalvi on kaunista aikaa olla Suomessakin:)
Kaato-kalja on supi suomalainen ½L:n hanatuoppi, joka nautitaan muovimukista:
Se kaadetaan taiten joko omille tai naapurin pöksyille anteeksi örveltäen,
tarkoituksena aikainen kotiinlähtö,
toiveena kosteiden housujen riisuminen seurassa.
Toinen kotimainen suosikki on Kontti-kalja. Maku ei ole tärkein, vaan määrä.
Tämän oluen nauttimistapaan kuuluu omaan kotiin kontaten, yksin. Saattueessa korkeintaan herra poliisi ja kotiovella vastassa kiukkuinen emäntä.
Nuo mainitut taitavat olla suomalaista olutkulttuuria todellisimmillaan. Ei taida olla huolta kansallisen identiteettimme häviämisestä yhdentyvässä juroopassa... ;)
Nautitaan huurteisena fyysisen suorituksen jälkeen B-vitamiini lähteenä. Antaa hyvät krampit lihaksiin. Siivousoluen sukulainen, eli palkinto-olut.
Kantavana ajatuksena taitaa olla myös saavutetun hyödyn minimointi/neutralointi, eli kuntoilun aiheuttaman energiahäviön (mm. vyötäisiltä) kompensaatio. Jos nyt kukaan oluenjuonnin lihottavaan vaikutukseen uskoo...
Olut on niin huumaavaa, niin mukavaa juotavaa,
että se kaikessa miellyttävyydessään nostaa
muistinkin uusiin sfääreihin. Kaiken maailman-
parantamisen ohella tarvitaan energiaa tuomalla
liian märkään suuhun suolaista tasapainoksi.
Muisti pelaa sitten aivan eri peliä, kun aamulla
katsot lompakkoosi, jonka uskot olevan omasi,
mutta katsot sen laihtuneen liikaa. Tiedät juo-
neesi varmasti vähemmän ja kun tunnet suussasi
oudon maun jostain välimeren mausteesta tai
Jimmy Carterin maatilan tuotteista tai jopa vah-
van peruskasvin huurut hengityksessäsi, joka
karkoittaisi sellaisenkin naisen, joka ei ole
saanut miestä 10 vuoteen, vaikka makaakin hau-
dassa...
Niin, kyllä olut voi laihduttaa, mutta ne lisä-
mausteet...
tulee humalaan, yhtä paljon kustakin, opetti äidinkielen ope, enkä muuta sitte oppinutkaan