Tietääko koira vaatteista mitä seuraa

Anonyymi

Kun tuttavani sanoo, nyt lenkille, Koira riemastuu. Huomioni mukaan Koira riemastuu pelkästään siitä kun nainen vetää koiranulkoiluttamistakin päällensä sanomatta mitään.
Ymmärtääkö Koira takin merkityksen ja mitä siitä seuraa?

7

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse kun, kaikessa hiljaisuudessa, laitan aamuksi metsäreppua valmiiksi. Koirani makaa, kokoyön repunvieressä, ettei vaan, unohdu matkasta.

    • Anonyymi

      Koirat tuntee jopa kellon. Kun mikä tahansa lenkkiaika alkaa lähestyä, tulee ensin vilkaisemaan, sitten käy sipasemassa kuonolla kättä ja lopuksi alkaa hillua siinä koko ajan että joko-joko-joko mennään jo...plz.

    • Anonyymi

      Olen joskus hoitamassa koiraa. Siis kahdestaan sen kanssa. Vaikka en sano mitään se reakoi kun puen koiranulkoilutakin päälle. Siis sen emännän käyttämän. Omaa minulla ei ole. Kun palaamme ulkoa ja menemme pesulle niin se reakoi eritavalla riippuen pukeutumisestani.
      Yleensä juttelen sille kun olemme kahden. Joskus vaan testaan sen huomiokykyä ja miten se reakoi minun tekemisiin.
      Voinko ajatella sen oppineen toimimaan tietyllä tavalla tiettyihin ärsykkeisiin.
      Kun vien perunalastu kulhon itseäni varten olohuoneeseen ennen elokuvan alkua. Koira menee makaamaan sohvalle odottamaan minua. Voinko olettaa koiran emännän toimivan näin.

    • Anonyymi

      Lenkin jälkeen suihkutan koiran. Minulle on pikkarit ja t-paita. Kaikki sujuu hyvin ja saan rauhassa kuivata sen. Jos haluan käydä itse suihkussa samalla kertaa. Riisun itseni alastomaksi mennessämme kylpyhuoneeseen. Uroksen käytös muuttuu täysin. Kumarrus ja se aloittaa päälle yrittämisen. Onko koiran emäntä kouluttanut sen tekemään sitä mitä me teemme vai kohdistuuko tämä mielenkiinto vain minuun? Emännältä en viitsi kysyä.

    • Anonyymi

      Totta kai koira ymmärtää ulkovaatteiden pukemisesta, että tiedossa on lenkki!

      Se on ihan yksinkertaista psykologiaa, jossa koira on ehdollistunut tiettyjen vaatteiden yllelaitolle. Koira yhdistää teityn takin aina lenkkiin ja siksi innostuu päästessään ulkoilemaan, josta sille tulee hyvä olo.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä, että ihan sama psykologinen logiikka on siinäkin, jos koira näkee hihnansa ja se innostu. AP:n kysymyksessä ärsykkeenä nyt on vain takin näkeminen. Mikä tahansa esine, ääni tai sana, jonka koira oppii yhdistämään lenkkiin ehdollistaa koiran reagoimaan eli tässä tapauksessa innostumaan lenkistä. Sama logiikka pätee esim. siihen, että oma koirani tietää, että on jäämässä yksin, jos pakkaan reppuani, ja juoksee jo etukäteen huolestuneena ovelle tai hyppii huolestuneena itseäni vasten koittaen viestittää, että hän haluaa mukaan, koska tietää, että repun täyttyessä ihminen on lähdössä yksin.

    • Anonyymi

      Ja vielä kyseistä psykologiaa rautalangasta vääntäen. Miksi? Siksi että itse opin äsken, että joillekin on todellakin epäselvää, miten paljon koirat oppivat/ymmärtävät/oppivatko ylipäänsä.

      Minusta ihan itsestään selvyys ja ihmettelen, mikseivät ihmiset opeta koirilleen enemmän puhetta, viittomia, symboleita (esim. takki), koska kommunikointi olisi paljon helpompaa.

      AP:n tapauksessa on kyseessä siis ehdollinen reaktio: Yksilön (tässä tapauksessa koiran) opittu reaktio ehdolliseen ärsykkeeseen.
      Takki toimii ehdollisena ärsykkeenä: Kysessä on siis ärsyke, josta yksilö (koira) ei synnynnäisesti ole kiinnostunut, mutta joka ehdollistumisen jälkeen (eli takista seuraa aina lenkille pääsy) aiheuttaa ehdollisen reaktion eli innostuksen lenkille lähdöstä. Voit opettaa vaikka näyttämään suolasirotinta, josta koira ymmärtää lenkille lähdeön. Hyödyllisempää ihmisen näkökulmasta on mielestäni opettaa puhetta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      46
      2292
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1436
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      23
      1191
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1130
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1035
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      857
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      851
    Aihe