12v tietokoneen etäsammutus

Eli 12 voltin akulla toimiva etä-tietokone pitäisi saada sammutettua ja käynnistettyä etänä, wifi -kenttää löytyy kyllä.
Mikä olisi yksinkertainen ja toimiva ratkaisu ?
7227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laita virtajohtoon rele, jota ohjataan radio-ohjauksella. Kun rele kytkee sähköt, niin tietokone käynnistyy. Kun rele katkaisee sähköt, niin tietokone sammuu. Jostain askarteluliikkeestä saa tuommoisia radio-ohjauslaitteita. Servosta varsi virtakytkimen vivulle ja se on siinä.

Äänestä

No tuossapa se on pähkinänkuoressa:
https://www.cyberciti.biz/tips/linux-send-wake-on-lan-wol-magic-packets.html
-Lisäksi pitää emolevyltä kytkeä herätevirrat verkkokortille, mikäli sellaiselle on vielä erillinen liitin. Luultavasti virrat on jo valmiina eetteripiirillä. Ja ATX-tyyppinen virtalähde on myös oltava. Pitää myös katsoa routerin asetuksista, että em. paketti pääsee läpi koneelle asti.
Sammutus ei ole ongelma: kirjoittaa vain poweroff tai 'shutdown -h now'.

Äänestä
  • Kannattaa myös lisätä tarvittavat elektrolyyttikondensaattorit emolevylle. Muuten ei sammutus toimi.

    Äänestä

  • Sulla taitaa olla aivoissa elektrolyytit kuivuneet.

    Äänestä

Kerrotko tarkemmin mitä tarkoitat etänä kytkemisellä.

- Kuinka pitkä saa olla viive käskyn antamisesta siihen kun laitteen pitää kytkeytyä päälle?
- Pitääkö kytkeä päälle kaukaa vai esimerkiksi WLAnin kantaman päästä?

Jos sinulla on 12 V akulla toimiva systeemi niin silloin mahdollinen WLAN tai 4G mokkulakin toimii 12 V:lla eli sähkönkulutuksen vuoksi ei ehkä voisi olla koko aikaa päällä. Kerro tarkemmin mitä olet tekemässä niin saat parempia neuvoja.

Vähävirtainen GSM/3G/4G - moduuli simmikortilla ja siitä vaikkapa adruinolla ohjaus releelle kun haluttu sms - viesti tai muu tieto tulee perille.

Äänestä

Mene www.aliexpress.com ja laita hakuun "wifi relay"
Vaihtoehtoja on satoja.


Toki voit hakea googlella "wifi rele". Löydät vastaavia myös kotimaasta.
Valitse omien taitojen ja kykyjen mukainen ratkaisu. kannattaa erityisesti selvittää miten vemplete konffataan ja että tarvittavat oheet löytyy.

Äänestä

Näillä tiedoilla pärjätään, kiitokset vastanneille!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eli 12 voltin akulla toimiva etä-tietokone pitäisi saada sammutettua ja käynnistettyä etänä, wifi -kenttää löytyy kyllä.
Mikä olisi yksinkertainen ja toimiva ratkaisu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu