Kertokaapa kokemuksia siis farmarista. Onko syöppö? vikoja?(autolla ajettu jotain 260tkm)mitä isompia huoltoja tulossa? asiallisia kommentteja. vero?
Kiitos vastauksista etukäteen?
Kiitos vastauksista etukäteen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Paljonko kannattaa maksaa tollasesta? yleinen hintataso?
Meillä -98 237tkm ajettu. Pakari vaihdettiin 231tkm, iskarit kelpas inssille edelleen. Ovista
tippuu listat ja katosta on irronnut pariin kertaan joku tukipalkki. Takapyörien kuluminen oli ongelma vaikkei puslista löytynyt vikaa, nyttemmin on puslat jo vaihdettu. Öljyä saa lisätä
litran 10000km jälkeen, öljynkulutus ei ole ainakaan lisääntynyt. Minimikulutus ollut 4,9 ja maksimi 5,6l/100km. Vakionopeussäädin on hyvä.
Takaovien lukkojen vastakappaleiden tienoilta repeää pelti lähes joka yksilössä, on kuulemma joku korijigin kiinnityskohta. Se onkin ainoa paikka jossa näkyy edes ruosteen väriä. Alipainepumppu on oireillut viimeset 100tkm, polttelee moottorisähkön merkkivaloa lähdön/ pitemmän tyhjäkäynnin ohessa. Pumppu on kuulemma helkutin kallis joten ei olla vaihdettu ennen kuin tulee pakko. Mittarivalojen polttimot vaihdettiin kaikki kerralla kun on työläämpi manooveri. Suuttimien yläpäistä on pariin kertaan mennyt tiivisteet, ei lähde kirveelläkään käyntiin
jos saa ilmaa sitä kautta. Toinen raidetangon pää vaihdettiin joskus 120tkm paikkeilla. Takaluukun lukko tuppaa jäätymään kun saa tarpeeksi suolankurapaskaa sisäänsä. Siinä tulikin kaikki isommat migreenit lueteltua. Tosi hyvin on palvellut, piti kerran vaihtaa samanlaiseen 2,2Dti:hin mutta ei saatu finanssipuolta natsaamaan. Isompi pata vääntää alhaalta paljon paremmin, 2,0 on alle 1700r/min vähän nuhanen. Moottorille ei ole tehty yhtään mitään, jakopäässäkin on pitkäikäinen ketju. Edes yhtään sulaketta ei ole palanut. Pisin siivu tankillisella ollut 1241km, sitten petti jo pokka huoltoaseman kohdalla.
Edellinen Opeli oli -95 Astra joka oli totaalinen
paska, pelkkää vikaa. Lieneekö yksilöissä noin paljon eroja?