täällä yksi 50+ mies

plunger

Aloitti leikillisesti, jatkaa vakavasti:

Kuinka ovat olleet teidän kokemukset työssä, ammatti-, urheilu- tai muisssa seuroissa taloyhtiön luottamustehtävät mukaan luettuna:

Onko yksinäinen mies parisuhteessa olevan kanssa tasavertainen?
Onko poikamies aviossa/avoliitossa olevan kanssa tasavertainen?
Onko eronnut mies parisuhteessa olevan rinnalla tasavertainen?
Onko leski eronneen tai parisuhteessa olevan arvoinen?

Siis ovatko mahdollisuudet päästä luottamustehtäviin, edetä uralla, saada vastuuta?

Sama kysymys tietysti naisille, jos heillä on kiinnostus tai jos miehillä on mielipide.

9

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riwka

      Vaikka 50? poikamies olisi miten mukava ja sosiaalinen tulee ensimmäisenä mieleen että hän ei halua naisia, vaan jotain muuta.
      Vaikka se ei sinänsä haittaa, ainakaan minua.Mutta varsinkin maa-seudulla haittaa, niinkuin kaikki muukin,jos on vähänkään laumasta poikkeava yksilö.

    • Ihmettelevä

      Taloyhtiössämme on muutama riita haastava beserwisser,en yleensä enää käy edes kokouksissa,olin joskus pöytäkirjan tarkastaja,siinä uraputkeni
      Urheiluseurassa on tullut pojan takia touhuiltua,materiaalipuolella,seillä aikakin huomasin poikamiellä olevan suosiota johtuen siitä että 50%:lla nuorista oli yh-äiti!

      • Vanas

        on, että luottamusmiehistä on niin suuri pula järjestöissä, kuin taloyhtiöissäkin, että kaikki vapaaehtoiset kyllä pääsevät "päättämään". Etenkin järjestöissä on vaikea saada hallitusta nuorentumaan. Eikä siellä ole siviilisäätyä katsottu.
        Nuo poliittiset paikat voivat olla hieman eri asia, niistä ei itselläni ole kokemusta, eikä paljon mielenkiintoakaan, nehän vaativat jonkinlaista puoluepoliittista ulostuloa.


    • ainakin poikamies on se, jota ei noteerata mihinkään kevolliseksi. Suuri N-alkuinen kemian yhtiö ei anna poikamiehille muita kuin asuntola-asuntoja, vieressä oleva B-alkuinen kemian yhtiö antaa yksinäiselle vain alivuokralaiskämpän osoitteen, avioituneelle kunnon asunnon. Suuren I -akuisen sähköyhtiön korkea esimies, DI, kertoi, että jos ei ole naimisissa, on miehessä jotain vikaa (ja kohtelu sen mukaista).
      Työkaverit aina pilkkaavat ja sortavat yksinäistä.
      Yksinäinen tekee avioituneitten työvuorot, kun näille tulee jotain menoa; ei kysytä haluja vaan asia sovitaan esimiehen kanssa, joka sitten antaa määräyksen yksinäiselle.
      Kun yksinäinen avioituu, niin tulee tasa-arvoiseksi. Epäonnistuneen liiton purkauduttuakin jää ainakin lähes tasa-arvoiseksi.
      Tässä kokemuksia yli 30 v työsaralta isoissa työpaikoissa, jotka melkein kaikki nykyään alkavat F -kirjaimella. Pienessä työpaikassa ei sorsittu. Uralla etenee se ruskeakielisin, yleensä aviossa.

      • viljamaria

        sitten kysymyksessä (muun muassa) se, että avioliiton kaltaiseen suhteeseen sitoutunut mies katsotaan vastuun ja velvollisuudentuntoiseksi koska hän on lähtenyt elämään elämää toisen ihmisen kanssa "myötä ja vastoinkäymisissä", tai sitten se, että jos mies, keski-ikäinen ei ole koskaan ollutkaan naimisissa, niin häntä luullaan homoksi, tai jotenkin oudoksi kuitenkin.
        Mahdotonta olisi kuvitella vaikkapa Yhdysvaltojen presidentiksi poikamiestä.
        Naiselle taas katsotaan työmarkkinoilla eduksi jos on perheetön ja siinä iässä ettei enää saa lapsia, vaikka avioituisikin.
        Eihän silloin tule niitä äitiyslomia ja lasten sairstumisen aiheuttamia työstä poissoloja.


      • Ihmettelevä
        viljamaria kirjoitti:

        sitten kysymyksessä (muun muassa) se, että avioliiton kaltaiseen suhteeseen sitoutunut mies katsotaan vastuun ja velvollisuudentuntoiseksi koska hän on lähtenyt elämään elämää toisen ihmisen kanssa "myötä ja vastoinkäymisissä", tai sitten se, että jos mies, keski-ikäinen ei ole koskaan ollutkaan naimisissa, niin häntä luullaan homoksi, tai jotenkin oudoksi kuitenkin.
        Mahdotonta olisi kuvitella vaikkapa Yhdysvaltojen presidentiksi poikamiestä.
        Naiselle taas katsotaan työmarkkinoilla eduksi jos on perheetön ja siinä iässä ettei enää saa lapsia, vaikka avioituisikin.
        Eihän silloin tule niitä äitiyslomia ja lasten sairstumisen aiheuttamia työstä poissoloja.

        Mitenköhän presidentin viran hoitamiseen perhe liittyy,päinvastoinhan perheettömllä luulisi olevan enemmän aikaa omistautua työlleen?
        Suomessa olemme siis edistyksellisempiä kuin USA:ssa koska valitsimme jopa kirkkoon kuulumattoman yh-äidin,hienoa!


      • Juniperus
        Ihmettelevä kirjoitti:

        Mitenköhän presidentin viran hoitamiseen perhe liittyy,päinvastoinhan perheettömllä luulisi olevan enemmän aikaa omistautua työlleen?
        Suomessa olemme siis edistyksellisempiä kuin USA:ssa koska valitsimme jopa kirkkoon kuulumattoman yh-äidin,hienoa!

        Jos olisimme amerikkalaisiakin tyhmempiä ja vanhoillisempia.


      • viljamaria
        Juniperus kirjoitti:

        Jos olisimme amerikkalaisiakin tyhmempiä ja vanhoillisempia.

        kummallinen maa kaksoismoraalinsa suhteen.
        Ulospäin näytetään onnellista, kunnollista ja kunniallista. Ollaan Kristillisen yhteisön jäseniä ja esimrkiksi poikamiehellä, ateistilla tai johonkin Setan kaltaiseen yhdistykseen kuuluvalla(kuuluneella) olisivat haaveet presidentin virasta kariutuneet aluunsa.

        Meillä rohkea naispresidenttimme ei mennyt muiden mieliksi ja urahakuisuuttan edistääkseen naimisin, ennenkuin silloin kun itse tahtoi.

        Avioliiton ulkopuolella syntynyt lapsi, kirkkoon kuulumattomuus ja avoliitossa elämien eivät estäneet pätevän naisen tulemista valituksi presidentin virkaan.

        Tasa, vai eriarvoisuutta, mutta ei olisi onnistunut poikamieheltä, jolla olisi ollut vastaavanlaista 'meriittiä'


    • plunger

      Olin utelias, vaan kovin vähän vastauksia sain.
      Ei tällaiset kysymykset taida olla kiinnostavat. Alapään asioita en kuitenkaan ala kirjoittaa, vaikka ne ehkä enemmän kiinnostavat.

      Minun käsitys on saman suuntainen kuin täällä 30 vuoden kokemuksen kanssa työpaikoista kirjoitettiin. Jos mies on naimaton, hän on saamaton ja joutuu tekemään ikävimmät työajat, esimieheksi hän ei kelpaa, isoherraksi ei ainakaan. Jos on eronnut tai leski, kohtalo ei ole paljon parempi. Yksinäistä ei kutsuta kylään, ei aina työpaikan illanviettoon, ja ne ovat tilaisuudet, joissa rakennetaan suhteita, myös juonitellaan ja ideoidaan tulevaa. Joka on sieltä poissa, on kuvioista poissa.
      Olen vieressä kuullut kun työpaikalla ovat miehet puhuneet lähdöstä kalaan, purjehtimaan, golfiin. On pyydetty mukaan vierestä, ja jos perheasiain takia ei ole sopinut, ei silloinkaan ole kutsua minulle tarjottu. Minä kun en voi puhua perheestä, en päteä lasten takia tai vaimon takia. Tiedän mitä siellä esimerkiksi puhutaan, kun olen joskus saanut olla mukana, silloin kun olin aviomies. Tiedän, että niissä miesten tapaamisissa ja runsaan juomien käytön huumassa luodaan tärkeitä linjoja, jotka selvin päin kyllä muistetaan.

      En tämän pitemmin kirjoita, totean vain että kovin vähän tämä asia kiinnosti - tai sitten otsikko pelotti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      623
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    9. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      502
    Aihe