Karvaa lähtee hulluna

Anonyymi

mitä teen kun meillä on 3v uros sakemanni ja siltä lähtee ihan kamalasti koko aika karvaa ja sitä on jatkunut jo 3-5 kuukautta. Koitettu on pellavaöljyt ja kaiken moista muuta mutta ei lopu. muuten hyvässä kunnossa jaksaa leikkiä, juosta, syödä kunnolla ja kaikenmoista mut toi karvan lähtö ei millää meinaa loppua. Oisko mitään mitä vois yrittää et se ees vähän hillittyis?

6

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poikasen paha mennä sanomaan juuta taikka jaata, jollet viitsi kertoa tarvittavia tietoja. Esim. tämänhetkinen ruokinta ja allergiaselvittelyt olisivat kaikkein tärkeimmät tiedot!

    • Anonyymi

      Tuota ruokintaa mietin minäkin. Eli mitä se syö? Mistään pellavaöljystä nyt ei todellakaan mitään apua ole, eikä muistakaan lisistä, jos ongelma onkin muussa kupin sisällössä.

    • Anonyymi

      Ei taida syödä mitään.

    • Anonyymi

      Onko ruoka jotain halpis marketti ruokaa?
      Vaihda viljattomaan eläinkaupan merkkiin .

    • Anonyymi

      Allergiat kannattaisi selvittää, jos ravintolisät ei auta. Voisit vaihtaa vähintään vehnättömään ruokavalioon tai raakaruokintaan.

    • Anonyymi

      Itse aikoinaan luin että isoista koirista saku on eniten karvaavin rotu.
      Kyllä karvanlähtöakaan oli se helppo uskoa.

      Harjasin sen tänään siistiksi ja aamulla taas oli tuppoa siellä ja täällä. Ainahan koirasta karvaa lähtee oli rotu mikä tahansa (lukuunottamatta villikset jms.) .

      Mutta kyllä siitä lähti pari kertaa vuodessa kunnolla ja aina kun uusi karvanlähtö alkoi tuntui että juurihan se edellinen loppui. Pahimillaan se muistutti jotain puliukkoa ulkonäkönsä suhteen.

      Totta on että karvaa tulee. Mietin välillä että on olemassa ihmisiä jota tekevät koirankarvasta jotakin. Olisin voinut lähettää heille.

      Mutta kaikesta huolimatta sen uskollisuus ja ystävyys oli aina paljon enemmän kuin ne lähtevät karvat. Hyväksyin sen enkä enää riidellyt itseni kanssa asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe