Kokemuksia Lahden kuntoutuskeskuksesta?

Jade

En ole vielä koskaan ollut laitoskuntoutusjaksolla, mutta nyt olen menossa Lahteen kolmeksi viikoksi ensi kesänä. Minkälaisia kokemuksia teillä on ko. kuntoutuskeskuksesta? Eritoten minkälaista vapaa-ajan ohjelmaa on, painottuuko se kovinkin paljon keskuksen seinien sisäpuolelle vai vietetäänkö aikaa myös muualla?

6

7496

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myy

      Oon ollu lahdessa siitä asti kun täytin 12 niin jonkinmoisella kurssilla tai yksilöllisellä jaksolla. (Olen nyt 24vee) Voin kertoo sen mitä ite oon kokenu mulla on semmonen vamma et käytän sähkistä kun liikun muuten oon ollu suht henkilöjunnan armoilla. Ja kaikkina muina vuosina oon ollu juhannuksena paitsi 2004 eli sen kerron et odottaan joutuu jos tarvii aamusin apuu jos taas muistaa illalla varata et haluun ylös klo 8 niin sit mut muuten voit joutuu oottaan. Mutta kyllä ne yrittää aina ennen 9sää nostaa porukat ylös.
      Viralliseen ohjelmaan voi kuuluu poistumista keskuksesta, mutta ilta ohjelma on niin sanottuu yhteisö ohjelmaa eli karaoke, levyraatia, haluatko miljonäärikssi tai luentoja kiinnostavista aiheista mutta ei ilta oo pakollinen me ollaan aina keksitty tekemistä sen oman porukan kans. esim. leffoja siinä on vieres makuuni ja sit siitä vielä kadun yli on mäkki ja kaupunkiin pääsee kans suht nopeesti. Viinaa sä juot vaan niin ettei kukaan nää...!!!

    • sini

      Minä olen ollut kerran Lahdessa kuntoutuskeskuksessa ja olin pettynyt.
      Se on aika laitosmainen paikka.Iltaohjelma painottuu aika paljon sen yhteisön kesken ja kyllä siellä voi keksiä myös muuta ohjelmaa ja lähtee vaikka kaupungille hengailemaan,kun vain ilmoittaa henkilökunnalle ettei ole paikalla.
      Tosiaan aikaa vietetään enemmän keskuksen seinien sisäpuolelle,henkilökunta ei vie muualle illanviettoon.
      Alkoholinkäyttö on kielletty kuten jo edellinen kirjoittaja vastasi että viinaa pystyy juomaan vain siten ettei siitä kukaan tiedä ja se on totta.

      • me vaan

        Tykätään itse paikasta ja henkilökunnasta. Jos on jollain kurssilla niin päivällä on koko ajan ohjelmaa lähes tauotta ettei meinaa ehtiä käymään edes vessassa ja sit taas myöhästyy seuraavasta ohjelmasta. Jos on taas yksilöllisellä niin ohjelmaa ei ole välttämättä koko ajan päiväsaikaan. Illalla, kuten aikaisemmissakin vastauksissa on kerrottu, on yhteistäohjelmaa, muttei pakollista ja silloin voi kehitellä ihan itse omat tekemisensä. Joihinkin kursseihin kuuluu kaupunkireissu, mutta myös yksilöllisellä pääsee kaupungille (avustaja mukana), tosin ainahan voi omalla ajalla kaupungille lähteä, mutta silloin taksikyyti menee omista kyydeistä ja avustajaa ei myöskään tällöin saa mukaan. Tosin ainakin meistä kaupungissa on paljon paikkoja ja kauppajo, joissa kannattaa käydä. Kuntoilun ja keskustelutuokioiden lisäksi on myös luovaa toimintaa (askartelua yms.), jota järjestetään lähes päivittäin. Ruoka on maukasta, mutta kannattaa miettiä mihin aikaan päivästä syö oikein kunnolla, koska ruokailuajat on parin tunnin välein.


    • JALMARI

      OLIN SIELLÄ VIIME KEVÄÄNÄ PARI VIIKKOA. MUKAVA HENKILÖKUNTA NIINKUIN YLEENSÄKIN ON OLLUT KUNTOUTUSKESKUKSISSA, MUTTA KOSKA PAIKKA TARJOAA MYÖS PAIKALISILLE VAIKEAVAMMAISILLE TILAPÄISASUMISTA SIITÄ SEURAA TIETTYÄ SISÄPIIRILÄISYYTTÄ. VAPAA-AIKAA VIETETÄÄN MYÖS ESIM. KAUPUNGILLA JA OMATOIMISESTI VOI KÄYDÄ, JOS SE ONNISTUU ILTAISIN. VIDEOITA VOI KATSELLA VAPAASTI JA VOI MYÖS VIEDÄ OMIA VIDEOKASETTEJA.

    • Laura the konkari

      Heippa!

      Olen käynyt Lahdessa vuodesta 1992 lähtien melkeinpä vuosittain.
      Siellä muodustuu aika helposti sellaisia suhteita, että sitten käydään mnna vuonna aina uudestaan ja uudestaan, vaikka ei aina kaikki olisikaan ollut niin hauskaa.

    • Anonyymi

      Kivaa saitte sittenkin kotihoidon lääkärin myötävaikutuksella miehestä hengen laitettiin pallativiseen hoitoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      139
      1697
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      289
      1286
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      905
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe