Lammitalon putkitus

Lammi myyjät aina esittelevät messuilla, kuinka helppoa on asentaa sähkörasia uretaanilla ja siitä putki kohti yläpohjaa juuri ennen valua. Miten käytännössä Lammi taloihin pistetään sähköputket kulkemaan alakautta? Pitääkö tällöin jo ensimmäiseen ladontakerrokseen asennella sopivan korkuiset sähköputki käyrät, jotka asennetaan kun ollaan päästy rasiakorkeuteen? Kevyet väliseinät joutuunee putkittamaan kaikki yläkautta jos lopullinen valu on tehty ennen väliseinien tekemistä?
73596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kyllä....

Äänestä
  • Miten teit väliseinien putkitukset, kaikkiko yläkautta?

    Äänestä

  • Putkittaja kirjoitti:

    Miten teit väliseinien putkitukset, kaikkiko yläkautta?

    Tuosta VSK 100:sta ei ole kokemusta, mutta kevytsora 88mm harkkoihin menee helposti myös alakautta. ELi itse ainakin porasin reiän rasiallle ja työnsin putken sitä kautta ylös. 2.5m putkikin meni moitteetta. Vesipisteet onkin sitten tiukempia, mutta kyllä nekin meni.

    Äänestä

Asiassa ei ole mitään vaikeaa, jos on oikea sähkömies siinä mukana. Kaikki onnistuu. Alakautta putkittaen tulee sähköhommasta etupainoista ja materiaalia säästävää. Eräillä vain näyttää olevan tarve lykätä kaikkea mahdollisimman kauas tulevaisuuteen. Jopa niin pitkälle, että valetaan ensin ja roilotaan sitten.

Harkkoon ei mene rasia aivan niin kuin annetaan ymmärtää. Koroketta on käytettävä muistaakseni. Rasiaryhmän kohdalta kannattaa avata kunnolla harkon kylki. Rasiaryhmä taasen kiinnitetään todella lopullisesti ennen valua ettei liiku. Mikään ei ole rumempi kuin vinossa oleva rasiaryhmä. Yksi kiinnitystapa on vanerilevyyn etupuolelta. Levy sulkee valun ajaksi myös apukolon. Tai voihan tuon ryhmän vaikka etukäteen muurata siihen kurallakin. Onhan siten betonia varmasti ryhmän allakin lattiatasoon asti.

Äänestä

Suosittelen, että kaikki mahdolliset 20 cm korkeuteen rasioille tuleva heikkovirtajohdot (yleiskaapelointi, antenni)asennetaan alakautta..

Niiden vaihtaminenkin saattaa sitten onnistua

Äänestä

Itse laitoin putkia sekä ala, että yläkautta. Pistorasiat allakautta ja valokatkasijat yläkautta. Minä laitoin kyllä rasian paikoilleen jo ladontavaiheessa ja siihen sopivan pätkän taipuisaa muovipukea. Muoviputkki kieppiä kuljetin kiven sisässä ylöspäin seinää latoessa. Ajattelin että on helpompaa kiinnittää rasiat silloin, kun niihin pääsee käsiksi joka suunnasta ja kiven voi vaikka tarvittaessa käyttää irti. rasia vaatii korokerenkaan ja kun käyttää leveää rengasta, niin rasian saa vaikka takasenästä ruuvilla ja ropulla kiinni. Tämä tapa toimii hyvin kun voi itse tehdä sähkö työt.

Jos muuraus tulee urakalla tai sähkömies käy erikseen putkittamassa, niin on varmaan parasta tehdä reilut reijät, putkittaa reijän kautta ja kiinnittää rasiat vaneriin, joka kiinnitetään reijän päälle.

Äänestä
  • ladot kivet valukorkoon ja putkitat yläkautta.esim alapohjassa heikennät vaan eristettä ja sama välipohjan askelääni eriste.merkkaat rasiat ajat pikku timantilla reiät 80*80/rasia ja kiinnität vaahdolla.jos on ylimääräistä aikaa hieroa niiden vanerien kanssa niin käytä sitä.sillä suurempi mahdollisuus saada ryhmät vinoon "osaamattomalla"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Putkittaja kirjoitti:

Lammi myyjät aina esittelevät messuilla, kuinka helppoa on asentaa sähkörasia uretaanilla ja siitä putki kohti yläpohjaa juuri ennen valua. Miten käytännössä Lammi taloihin pistetään sähköputket kulkemaan alakautta? Pitääkö tällöin jo ensimmäiseen ladontakerrokseen asennella sopivan korkuiset sähköputki käyrät, jotka asennetaan kun ollaan päästy rasiakorkeuteen? Kevyet väliseinät joutuunee putkittamaan kaikki yläkautta jos lopullinen valu on tehty ennen väliseinien tekemistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu