Olin päättänyt antaa lapselleni nimeksi Taiga, mutta huomasin kasteilmoituksen jossa nimeksi oli annettu Taika, ny jäinkin pohtimaan että kumpi ompi parempi? Onko mielipiteitä?
Taika vai Taiga
25
3719
Vastaukset
- kuikka
TAIGA! Nätimpi ja vähän erikoisempi kuin tylsä Taika!
- Nimi-Fani
Minusta Taika kauniimpi,jo taivutuksenkin vuoksi.Lausuttaessa Taika luonnollinen ja kaunis!
- emmy
Mieti, onko sanan merkityksellä mitään sijaa valinnassasi vai vain sillä, miltä sana kuullostaa tai näyttää kirjoitettuna.
Taika on...taika. Jonkinlainen mystinen, selittämätön asia. (olipas yllättävän vaikea sanoa lyhyesti, mitä taika on:)
Taiga taas tarkoittaa Siperian havumetsää ja yleisesti pohjoisia havu- ja kangasmetsiä.- Mina
Mielestäni parempi on Taika! Ihana, maaginen, ja persoonallinen nimi! =)
- sasa
Taika, siis k-kirjaimella.
- viljami
molempi pahempi; tule järkiisi
- Alkup.
Päivän näitä nimiä pohtineena, olen kallistunut Taikan suuntaan! Mutta mietinnän alla on edelleen. Kiitos kannanotoista!
- sasa
kiinnostaa vaan tietää.
- mie
että jos tämä Taiga kutenkin lausutaan Taika(onko näin?) tulee vastaan tämä selittely asia eli saa olla selittelemässä et ei k:lla vaan g:llä
- känkkä
mie kirjoitti:
että jos tämä Taiga kutenkin lausutaan Taika(onko näin?) tulee vastaan tämä selittely asia eli saa olla selittelemässä et ei k:lla vaan g:llä
Ei voi olla niin, että Taiga lausuttaisiin "taika". Eikä sitä g:tä tarvitse mitenkään selittää, kyllä lausuttaessa kuulee, onko kyseessä k vai g. Aivan samalla tavalla kuulee puheesta, onko kyseessä tango vai tanko,
- Ruusu-Ryijy
mie kirjoitti:
että jos tämä Taiga kutenkin lausutaan Taika(onko näin?) tulee vastaan tämä selittely asia eli saa olla selittelemässä et ei k:lla vaan g:llä
Nimimerkiltä "mie" mielenkiintoinen havainto nimen lausumisesta. Tämä antaa aivan uuden aspektin koko nimiasiaan: siis kirjoitusmuoto/lausumismuoto.
Voisiko esim. olla niin, että nimi kirjoitettaisiin Marjaana ja lausuttaisiin "marjukka", jos nimen antaja haluaa niin toimittavan tai jos riittävän suuri porukka yhteistuumin rupeaa väittämään, että näin kuuluu tehdä ko. nimen kohdalla. - melinta mirella
mie kirjoitti:
että jos tämä Taiga kutenkin lausutaan Taika(onko näin?) tulee vastaan tämä selittely asia eli saa olla selittelemässä et ei k:lla vaan g:llä
Tehtäskö näi:
kirjotetaan taika tai taiga, niin ku kukin haluaa, ja luetaan: tiina. siinä olis järkee.
jos se ei käy, nii sitte kans kirjotetaa: tiina. siinä olis vielä enemmä järkee.
ällöi nimii muute. - Miau
melinta mirella kirjoitti:
Tehtäskö näi:
kirjotetaan taika tai taiga, niin ku kukin haluaa, ja luetaan: tiina. siinä olis järkee.
jos se ei käy, nii sitte kans kirjotetaa: tiina. siinä olis vielä enemmä järkee.
ällöi nimii muute.Niin on ällö nimi, se Tiina nimittäin. Taika taas on parhaimpia nykyään.
- äitili
Ruusu-Ryijy kirjoitti:
Nimimerkiltä "mie" mielenkiintoinen havainto nimen lausumisesta. Tämä antaa aivan uuden aspektin koko nimiasiaan: siis kirjoitusmuoto/lausumismuoto.
Voisiko esim. olla niin, että nimi kirjoitettaisiin Marjaana ja lausuttaisiin "marjukka", jos nimen antaja haluaa niin toimittavan tai jos riittävän suuri porukka yhteistuumin rupeaa väittämään, että näin kuuluu tehdä ko. nimen kohdalla.eipä nyt viitsitä olla ilkeitä.mie ilmeisest tietämättään että taiga lausutaan kuin kirjoitetaan tarkoitti sitä että onhan meillä näitäkin seliteltäviä nimiä esim jos annat nimeksi patrick se lausutaan patrik ja kyllä silloin varmaan joutuu esim neuvola aikaa varatessa sanomaan että nimi on c:llä ja onhan moni pia puhuteltaessa piia vaikka kirjoitetaan pia ja silloin tulee vastaan piia yhdellä i:llä ja näitähän riittää varmasti,eli tusin oli marjaana=marjukka lausumisesta kyse?
- kaktus
äitili kirjoitti:
eipä nyt viitsitä olla ilkeitä.mie ilmeisest tietämättään että taiga lausutaan kuin kirjoitetaan tarkoitti sitä että onhan meillä näitäkin seliteltäviä nimiä esim jos annat nimeksi patrick se lausutaan patrik ja kyllä silloin varmaan joutuu esim neuvola aikaa varatessa sanomaan että nimi on c:llä ja onhan moni pia puhuteltaessa piia vaikka kirjoitetaan pia ja silloin tulee vastaan piia yhdellä i:llä ja näitähän riittää varmasti,eli tusin oli marjaana=marjukka lausumisesta kyse?
Patrik/ Partrick/ Patric on hyvä esimerkki hieman vaikeasta nimestä. Jos nimi kirjoitetaan Patrick, ei selvennykseksi riitä se, että sanotaan, että nimi kirjoitetaan c:llä, täytyy sanoa, että ck:lla.
Nimi Pia lausutaan suomalaisittain "pia", Piia lausutaan "piia". Jos henkilöllä on ruotsinkielinen tausta, lausuu hän nimen Pia "piia". Suomen kieltä lausutaan niin kuin kirjoitetaan. Se, että monet lausuvat väärin suomen kieltä, ei tee väärästä tavasta oikeaa.
Käytettäessä nimiä, jotka lausutaan niin kuin kirjoitetaan (eli ei yritetä väkisin olla kansainvälisiä = matkita englanninkielisiä maita)
vältetään neuvoloissa ym. nämä kummalliset selittelyt.
Eikä tämä nyt kertakaikkiaan tarkoita sitä, että vastustaisin uusia nimiä ja haluaisin käytettäväksi vain "Maijaa" ja "Mattia". Nykyaikaisetkin (jopa ne paljon puhutut "päiväperhoset") voidaan muodostaa niin, että ne noudattavat suomen kielen sääntöjä. - Alkup
sasa kirjoitti:
kiinnostaa vaan tietää.
Sitä tokaa nimeä mietitään vielä, ehkä kuitenkin joku pitkä, kuten Eveliina, Susanna jne.
- Julia
Alkup kirjoitti:
Sitä tokaa nimeä mietitään vielä, ehkä kuitenkin joku pitkä, kuten Eveliina, Susanna jne.
paras Taika Eveliina. Laita se!
- donna
Sinähän sen loppujen lopukssi päätät.jos olet mieltynyt nimeen,niin minun mielipide olisi
Taika Tuuli(a)
Taika Suvi Tuuli
Taika Sointu
Taika Säde...
siinä jotain sanomaa... - Taikan äiti
Minulla on jo "iso" Taika-tyttö, joka on aina kehunut minivalintaa 13 v. sitten. Ei ole koskaan tarvinnut lisätä, kirjoitetaanko Taiga vai Taika, aina mennyt oikein. Ehkä Taiga-nimessä tätä G-kirjainta joutuu painottamaan. Mutta hyviä molemmat.
- on..
parempi ja mielestäni nätti nimi :)
- nico-jimi
Herää kysymys, millä perusteella sana, joka tarkoittaa silmänkääntötemppua (taika) tai Siperian metsävyöhykettä (taiga), voidaan antaa ihmiselle nimeksi.
- Milla
Samalla perusteella kuin Marja, Satu, Taru, Tuuli, ym. ym. ym. "jotain tarkoittavat" nimet.
- Seurannut
Taika nimi on yleistymässä, olen seurannut lehtiä, esim. Hesaria. Valitse siis Taiga!!!
- koiruliini
Joo, mun kaverin koira on Taiga!
- Anonyymi
Taiga on kaverini nimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849