Vuosi Venezuelassa

Mikä ei tapa se vahvistaa

Venezuela.... äärimmäisen köyhä ja poliittisesti epävakaa maa. Ihmiset ovat silti järjettömän ylimielisiä ja ylpeitä - en voi ymmärtää miksi?!

Caracasiin ei ole mitään syytä jäädä, ellei sitten pidä kurjuudessa mässäilystä ja väkivaltaisten mielenosoitusten seuraamisesta.

Kaksi siedettävää paikkaa: Margaritan-saari Karibialla ja Meridan kaupunki Andeilla.

Itse matkustaisin Etelä-Amerikassa minne tahansa muualle kuin Venezuelaan, vaikka Peruun, Argentiinaan, Brasiliaan tai Chileen. Toki Venezuelan tympeyden voi ymmärtää vasta siellä käytyään, joten ei muuta kuin nauttimaan.

2

1558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nový most

      Kuulostaapa järkyltä paikalta. Ja minä olen EHKÄ menossa Caracasiin tänä vuonna, jos hyvin käy.

      Olisi kuitenkin kiva kuulla ihan käytännön juttuja miten siellä homma pelaa, esim. paljonko maksaa kahvikuppi kahvilassa, bussilippu yms. Paljonko kannattaa varata rahnaa mukaan, mitä kannattaa ostaa suveniiriksi, mitä must-nähtävyyksiä jne?

      Onko jotain hyviä linkkejä netissä joita voisit suositella?

      Pitäisikö opetella vähän paikallista kieltä (espanja?) jotta saisi ystävällisempää kohtelua kuin mitä sinä olit kohdannut?

      Nový most

      • aikova

        Caracas ei juuri viehätä. Vaarallinen suurkaupunki ei monia positiivisia kokemuksia matkaajaan jätä. Mieluummin kannattaa tutustua esim. Valencian tai Puerto la Cruzin kaupunkeihin. Vähemmän espanjaa osaava pärjää vaikkapa Isla Margarita:n saarella...pelkällä englanninkielen taidoilla voi olla hankaluuksia ja hömpäytetyksi tulemisen riski suuri.

        Rahanvaihtajia riittää ja mustanpörssin kurssi huomattavasti parempi kuin virallinen, itse uskalsin vaihtaa rahaa luetettaviksi kokemieni ihmisten kanssa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1561
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1444
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1299
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1010
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      902
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe