Pitäisiköhän jonkun puuttua tohon viiveeseen mikä rahojen tilityksessä tulee?

Anonyymi

Esimerkki tilanne. Palkasta ulosmitattu raha on esimerkiksi päivämäärällä 1.8, eli maksu on maksettu ulosoton tilille 1.8 ja se raha myöskin on ulosoton tilillä 1.8 tai viimeistään 2.8 (nykyään raha kulkee nopeasti pankista toiseen).

Tästä huolimatta ulosottovirasto antaa korkojen juosta pariviikkoa tässä välissä ennenkuin sinulle tulee maksukuitti että velkaa on lyhennetty taas kerran. Tuo 2 viikon viive tuo parhaassa tapauksessa korkoja vain lisää jolloin maksu kohdistuu niihin uusiin 2 viikkoa muhineisiin korkoihin osaltaan.

Pitäisiköhän tuohon jonkun puuttua? Esim se kun rahat ovat maksettuna ulosoton tilillä niin siihen päälle ennenkuin se ulosottomies viiveen takia kasvattaa uuutta korkoa tahallaan, siitä päivämäärästä eteenpäin tulevat korot eivät kasvaisi. Eihän siinä ole mitään järkeä että maksat esim 1.8 ja ulosottomies vasta kuittailee niitä velkoja sillä rahalla 15.8 tai vastaavaa jolloin 2.8-15.8 on tullut jo lisää korkoa sillä aiemmalla pääomalla jota ei pitäisi edes tulla niin paljoa koska velkaa olisi jo lyhennetty.

9

345

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, onhan se vähä noinkin mutta tuskin tulee koskaaqn tämä muuttumaan.

      • Anonyymi

        Eikö ole päivänselvää että kusee koko systeemi jo tuossa. Pieni asia, mutta isoimmissa velkasummissa voi olla velkavankeuden aikaa kasvattava seikka täysin turhaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikö ole päivänselvää että kusee koko systeemi jo tuossa. Pieni asia, mutta isoimmissa velkasummissa voi olla velkavankeuden aikaa kasvattava seikka täysin turhaan.

        Kerroppa nyt sitten se, että miten paljon lisäkorkoja tulee sen 15 vuorokauden aikana!


      • Anonyymi

        Jos uo-pidätys on vaikkapa 400 euroa, juoksee siitä kahdessa viikossa 1,08 euroa turhaa korkoa. Kun tilanne toistuu 12 kertaa vuoden aikana, tulee korkotappiota 13,07 euroa. Rikka rokassa.


      • Anonyymi

        Mistä mahtaa johtua, että te jotka olette tarkkoja raha-asioissa, olette ulosotossa ja me, jotka emme ole tarkkoja raha-asioissa, emme ole ulosotossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos uo-pidätys on vaikkapa 400 euroa, juoksee siitä kahdessa viikossa 1,08 euroa turhaa korkoa. Kun tilanne toistuu 12 kertaa vuoden aikana, tulee korkotappiota 13,07 euroa. Rikka rokassa.

        rikka rokassa mutta mitä isompi pääoma niin sitä isompi myös se rikka


    • Anonyymi

      Ei korko ole koskaan siitä päivästä millon hän kuitin kirjoittaa. Maksupäivä on pankkipäivä jolloin se on pankkiin tuloksi kirjattu. Siinä mielessä huolesi on aiheeton.

      Vaikka uo-henkilö käsittelisi maksusi kaksi viikkoa pankin maksupäivän jälkeen, maksupäivä on määräävä, ei se koska uo-henkilö on kutin kirjoittanut.

      • Anonyymi

        Vastauksesi on aika käsittämätön. Mitä ihmettä on suomeksi tuo "korko ole koskaan siitä päivästä" -sepustus? Maksupäivä pankkiin tuloksi?? - tässä puhutaan nyt ulosoton tilistä! Ulosottopidätys palkasta maksetaan ulosoton välitystilille, jossa se raha seisoo kaksi viikkoa. Sitten ulosottomies pikkuhiljaa vääntäytyy sorvinsa ääreen, ottaa rahan välitystililtä ja siirtää sen velkojille, tietysti kuitaten omat taulukkomaksunsa siitä välistä. Kuitti kirjoitetaan tältä maksupäivältä. Eli velkaa ei lyhennetä heti, vaan sitten kun vouti viitsii tehdä hommansa, ja velka juoksee koko tämän viivyttelyajan korkoa.


      • Anonyymi

        Juuri näin. Yleisen oikeustajun omaavana voisi kuvitella että pääoman korot siihen asti pysähtyvät siltä osin kun maksu on tullut välitykseen.

        Suomi kun on sääntö-suomi niin tuohon voisikin alkaa vittuuksissaan vaatimaan oikaisua, se on aikamoinen jackpot ulosotossa oleville kenellä sama ralli pitkällä aikavälillä katsottuna, ja nekin "ylimääräisten korkojen maksut" voisi kuitata siihen vanhan velan päälle. Puhutaan isoimmissa veloissa tuhansista euroista mistä sitä hyvää voisi tulla velkojen maksuun jos jokin instanssi katsoisi aiheekseen puuttua tuohon ulosottomiesten vitkuttelevaan työtyyliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe