Eva 2501 -ompelukone ohjekirja

Anonyymi

Olisiko kellään tallessa Eva 2501 -ompelukoneella ohjekirjaa? Ohjekirjan löytäminen kyseiseen malliin on osoittautunut mahdottomaksi tehtäväksi...

5

3113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkein tärkeintä ohjekirjassa on öljyämispisteet. Ne on usein reikinä koneen kuoressa, mutta jokunen voi olla yllättävässä. paikassa. Huolellisella öljyämisellä kone pysyy kunnossa ihmidiän. Olen öljynnyt monen tuttavani ompelukoneita, kun eivät ymmärrä sen ensiarvoista tärkeyttä perinteisille koneille.

      Mun vanhassa Eva Astramaticissa oli irroitettava kansi rungon päällä. Öljyä tarvitsevat kohdat löysi ilman ohjettakin veivaamalla pyörästä neulaa ylös alas, paitsi vapaavarressa, josta piti ruuvata kansi auki. Kaikki osat, jotka liikkuessa hankaavat toisiaan vasten tarvitsevat öljyä väliin.

      Langoitus menee kaikissa ompelukoneissa samalla periaatteella ja samassa järjestyksessä. Joku voi varmaan näyttää sulle langoituksen, jos sellaista infoa tarvit.

      Ommelvalinnoissa on usein kolme tekijää: tikkityypin valinta, tikin pituus ja leveys. Kokeilemalla löydät säädöt. Olen testannut tuttujeni koneita. Jos on käyttänyt yhtä perinteistä konetta, niin osaa käyttää mitä tahansa ompelukonetta. Uudemmat koneet ovat oma lukunsa, kun on digitaalinen näyttö ja ylimääräisiä elektronisia aputoimintoja.

    • Anonyymi

      Niin aikas vaikeaa on Eva koneisiin enää ohjekirjoja löytyä. Koitin etsiskellä vaan en kyllä löytäny. Minulla 40v olluna ´eeva´, eikä ikuna pettäny.. ja niinkuin edellä kirjoittanut totesi jo että nämä vanhemmat koneet pitää osata myös öljytä välillä. Ei se vaikeaa ole, kyllä ne ns. pisteet löytyy. Nämä ovat siitä varmoja ettei nykyteknologiasta piittaa. Ommel huippuhyvää jälkeä. Älä missään nimessä luovuta. Kone kestää varmaan niin kauan ko sinä jaksat vaan pikkasen ´kuunnella´ häntä! Näitä ei enää kaupoissa myydä! Eikä ikuna tule toista vertaistaan!

    • Anonyymi

      Minulla on kyseisen mallin ohjekirja! Voin ottaa kuvia puhelimella sivuista. Tarvitsen itse ohjekirjaa joten en voi lähettää sitä. :)

      Jos haluat kuvia ohjekirjasta laita mun emailiin viestiä. [email protected]

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minulta löytyy. Kone itsessään on käyttökelvoton, koska paininjalka on rikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4081
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3549
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3435
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3417
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3270
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2514
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2254
    Aihe