Miksi erilaisia digitaalisia tuotteita valvotaan eri tavoin?

Anonyymi

Vielä noin 10 vuotta sitten oikeastaan piratismina pidettiin vain musiikin lataamista ja jakelua eikä muuhun puututtu. Nyt musiikki on tainnut jäädä taka-alalle ja nykyään valvontaa kohdistetaan lähinnä elokuviin, tv-sarjoihin ja aikuisviihteeseen. Käsittääkseni esim. pc-pelien lataamista ja jakelua ei ainakaan Suomessa ole koskaan erityisemmin valvottu. Miksiköhän, koska nuo tuotteet ovat yleensä kaikkein arvokkainta digitaalista materiaalia?

2

1760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelivalmistajien suurimmat voitot taitavat tulla pelikonsoleista, joiden pelejä on huomattavan vaikea väärentää ja myydä. Väärennettyjen konsolipelien maahantuontia kyllä tarkkaillaan. Verkon kautta kopioitu pelihän ei useinkaan konsolissa edes toimi, jonka seikan potentiaalinen ostajakin tietää ja ymmärtää olla ostamatta.

    • Anonyymi

      Pelien lataamiseen ja asentamiseen sisältyy myös huomattava riski jo sinänsä koska et varmuudella voi tietää sisältääkö paketti ihan vain crackatyn tiedoston vai asentaako se koneeseesi vakoilu/kiristysohjelman jne jonka vuoksi monet eivät niitä lataile vaan ostavat esim. alennusmyynnistä koska jo alle vuosikin pelin julkaisun jälkeen voi tulla merkittävä ale esim. -50%. Lisäksi useat pelit saadaan nykyään verkkoon vasta huomattavan pitkän ajan kuluttua jolloin useat niistäkin jotka niitä latailevat ilmaiseksi ovat jo päätyneet ostamaan pelin kyllästyttyään odotteluun eikä tästä merkittävää vahinkoa aiheudu pelin tekijöille. Musiikki ja elokuvat voidaan käytännössä laittaa verkkoon heti kun ne ovat ilmestyneet ja ne ovat kaikkien käytettävissä siitä hetkestä lähtien joten siksi voi aiheutua merkittävää haittaa ihan myynnillekin jos kaikki alkaisivat ladata näitä ilmaiseksi. Siksi lähinnä niitä valvotaan. Ja kuten tuossa sanottiinkin niin konsolipelien onnistunut crackaaminen on käytännössä mahdotonta nykyään, eli oikeudenhaltijoilla on näiden osalta varsin hyvä tilanne eikä erityistä syytä valvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      21674
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      47
      8435
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      55
      6135
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5762
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4796
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      314
      4482
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      76
      4401
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      78
      4187
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1613
    Aihe