Mikäkähän nyt on ongelmana? Olen päivitellyt AntiViriä ja ohjelma on nyt personal edition classic. Mut siis windows herjaa et virustentorjunta ohjelma on poissa käytöstä ja kellon vieressä oleva sateenvarjo kuvake on kiinni (siis se sateenvarjo kuva:)). Mitä hittoa teen?? Olen yrittänyt päivittää yms. mut mikään ei tunnu tehoavan. Onko antivir siis ol´lenkaan toiminnassa nyt koneella?
AntiVir XP
troijalaaine
10510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Poista ensin koneeltasi suurin virus, XP.
edellisen vastaajan neuvoa. Antivirissä on muillakin ollut ongelmia. Tietoturva&virukset palstalla on juttua.
järjestelmänvalvojan oikeuksilla toimivalla viruksella on täydet oikeudet järjestelmään, oikeudet lopettaa antivirus-ohjelmat ja palomuuri, sekä oikeudet asentaa itsensä palveluna, eli käynnistyy kun käyttöjärjestelmä käynnistyy ja jopa ennen kuin virustorjunta ohjelma käynnistyy.
Jos pöpötutkassa on pääkäyttäjän salasana
sitä kannattaa käyttää, eikä tartte olla
kummonen, pöpö ei ymmärrä sen päälle...vielä,
se ei ole pelkästään innokkaita käyttäjiä
varten vaan suojaa pöpöskanneria rootviruksilta.
Klikkaa näytön oiken alanurkan kuvaketta kiiren oikealla. Mene: START ANTIVIR MAIN PROGRAM-> OPTIONS->CONFIGURATION->MISCELLANEOUS->Laita rasti kohtaan "Load the Guard at system start".
Ei se auttanu mitn. Se ohjelma ei o aktivoituna vaikka mitä yrittäis...hjälp, en uskalla ajatellakkaa mitä tapahtuu jos tähän koneeseen tulee virus.
poista antivir ja asenna tilalle avast, niin ongelmat poistuu. http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm
Itselleni tuli juuri tuollasia onkelmia, ja hylkäsin sitten antivirin useitten latauskertojen jälkeen. Kaiken lisäksi Antivir oli puolentoista vuoden ajan jättänyt tyystin huomioimatta Windows/system -kansiossa piilleen troijalaisen, avast löysi sen kymmenen minuuttia asennuksen jälkeen... Antivir ei ole luotettava
Sateenvarjo kiinni, service status- not loaded...
:/?