Sairaanhoitaja tekee lh työt

Olen sh ja työskentelen tyksissä. Olen aika huolissani nykyisestä suuntauksesta että sh viroilla korvataa entiset perus/lähihoitajien virat. Sh koulutus on kalliimpaa ja palkat inan suurempia kuin lh joten onko järkeä taloudellisesti ettei lh enää oteta (kovin paljoa) yliopistollisiin sairaaloihin??
Vaikka sairaanHOITAJA ja lähiHOITAJA on molemmat HOITAJIA ovat he "eri"ammattissa toimivia (älkää hyvät naiset ottako kirjaimellisesti!!).
Lh huoletii hyvin tärkeästä perushoidosta (mikä on äärimmäisen tärkeää ja arvostan tätä kovin) ja sh sairaanhoidollisista tehtävistä.
Minusta on väärin kuormittaa sh:t liialla työlä kun uusia lh ei saa palkata!

Perushoito on sitä mihin lh koulutetaan ja sitä heidän tulisi saada toteuttaa.
242816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Vaikkakin perushoito on hyvin tärkeää, on sairaanhoidolliset toimenpiteet vaativampia kuin e.m. Se että kaikki hoitajat vain koulutukseen atsomatta samaistetaan vähentää arvostusta vaativaa sh:n työtä kohtaan. Hoitaessaan monisairaita potilaita sh tulee tietää äärettömän paljon lääkkeistä ja ihmisen elimistön toiminnasta, koska sh:lla on aikaa lisätä tietoja ja tutustua lääkityksiin huolella jos perushoitokin on hänen vastuullaa.
Kyllä osastoilla sh:n osallistuu perushoitoon (se on kaiken a&o) mutta sh:n tulee saada rauhassa tehdä hänen tehtävänsä.

Monilla osastoilla sh tekee lh:n kanssa perushoidon ja kun se on ohi lh menee kahville ja sh alkaa esim. lääkkeiden jaon/annon! Reilua??

Ja kaikki jotka aloittavat sen "kyllä lh:n tulee saada lääkitä/minäkin jaan lh:na lääkkeitä": se on sairaanhoitajan työtä! Ette te lh:t ole lääkärinkään reviirille tunkemassa, siis pitäkää mielessä että sh on korkeammin koulutettu kuin lh juuri sh:n tehtävien vaativamman tason vuoksi!

Äänestä
  • Osuit oikeaan kirjoittaessasi; kun lh menee kahville, sh jakaa lääkkeet, tekee lähetteitä, ym hallinnollisia tehtäviä. On päiviä, jolloin ei ehdi lakisääteiselle ruokatunnille puhumattakaan kahvitunnista. Seisaaltaan jonain päivänä onnistuu. Vastuuta lh ei ota mutta kadehtia ja arvostella osaa.

    Äänestä

  • saikku kirjoitti:

    Osuit oikeaan kirjoittaessasi; kun lh menee kahville, sh jakaa lääkkeet, tekee lähetteitä, ym hallinnollisia tehtäviä. On päiviä, jolloin ei ehdi lakisääteiselle ruokatunnille puhumattakaan kahvitunnista. Seisaaltaan jonain päivänä onnistuu. Vastuuta lh ei ota mutta kadehtia ja arvostella osaa.

    Eikös näissäkin kirjoituksissakin tule selväksi ettei sitä vastuuta ANNETA.
    Olemme sitä valmiit kyllä ottamaan koulutuksemme puitteissa.
    Nyt sitten alkaa näkyä että lähihoitajiakin tarvitaan , tähän asti niitä on savustettu ulos työpaikoilta ...
    Arvo huomataan vasta kun on hoitajista pula ... hohhoijaaaaaaaaa....
    Ja sehän oli ihan selvää ettei saikut halua tehdä perushoitoa, mutta minkas teette ..olette saaneet meidät pois sairaaloista niin että tehkää nyt sitten ne meidänkin työt nurisematta.. tätähän tahdoitte. Olen vaihtanut jo alaa monen muun hoitajan tavoin .. (olemme kuulemma hyvää työvoimaa tunnollisia ja rehellisä ,kelpaamme muualle kyllä... ja palkkakin on paremppi : ))

    Äänestä

  • vastuu kirjoitti:

    Eikös näissäkin kirjoituksissakin tule selväksi ettei sitä vastuuta ANNETA.
    Olemme sitä valmiit kyllä ottamaan koulutuksemme puitteissa.
    Nyt sitten alkaa näkyä että lähihoitajiakin tarvitaan , tähän asti niitä on savustettu ulos työpaikoilta ...
    Arvo huomataan vasta kun on hoitajista pula ... hohhoijaaaaaaaaa....
    Ja sehän oli ihan selvää ettei saikut halua tehdä perushoitoa, mutta minkas teette ..olette saaneet meidät pois sairaaloista niin että tehkää nyt sitten ne meidänkin työt nurisematta.. tätähän tahdoitte. Olen vaihtanut jo alaa monen muun hoitajan tavoin .. (olemme kuulemma hyvää työvoimaa tunnollisia ja rehellisä ,kelpaamme muualle kyllä... ja palkkakin on paremppi : ))

    Tämä on todella outoa. Kun lähihoitajia alettiin korvata sairaanhoitajilla hoidon laadun piti parantua, kun sama henkilö voi hoitaa potilaan kokonaisvaltaisesti. Näinhän teoriassa onkin, mutta, mutta...
    Hoitajien määrä on noussut, hoitajien ammattitaito on parempi (nyt kaikki sh:jia ennen lh:jia ja sh:jia), potilaiden määrä on laskenut, vaikea hoitoisten määrä on kasvanut (johtunee lyhyemmistä hoitoajoista, jolloin potilaat ovat vain sen aikaa, kun ovat erittäin sairaita, sairaalassa). Ilmeisesti hoidon laatua ei voida parantaa nostamalla henkilökunnan ammattitaitoa eli mitä enemmän korkeasti koulutettuja, sitä huonommin työt sujuvat. Henkilökunnan kokonaismäärällä ei ole ilmeisesti mitään tekemistä hoidon laadun kanssa. Onko niin, että sairaanhoitaja ei voi tehdä perushoitoa vaikka yhtä potilasta kohti olisi kolme sairaanhoitajaa??? Olisiko tilanne parempi, jos yhtä potilasta kohti olisi yksi lh ja yksi sh???

    Äänestä

  • Olemme saaneet siihen koulutuksen joten se on myöskin meidän reviiriä... Emme vie teiltä mitään pois käytämme vaan oppimiamme taitoja.
    Emme mekään sanele mitä te saatte
    tehdä ,luotamme siihen mitä sanotte osaavanne.
    Meillä lh.t saivat jakaa lääkkeitä niin kauan kunnes alettiin tarkistaa palkkauksia . kas kummaa raha ratkaisi ..emme enää osanneetkaan ???? ..näin sairaanhoitajille saatiin isompi palkka. Vastuu kun on kuulemma suurempi : o Mielestäni vastuu on aina hoitajalla olipa se sitten kumpi tahansa.

    Äänestä

  • ollaan kirjoitti:

    Olemme saaneet siihen koulutuksen joten se on myöskin meidän reviiriä... Emme vie teiltä mitään pois käytämme vaan oppimiamme taitoja.
    Emme mekään sanele mitä te saatte
    tehdä ,luotamme siihen mitä sanotte osaavanne.
    Meillä lh.t saivat jakaa lääkkeitä niin kauan kunnes alettiin tarkistaa palkkauksia . kas kummaa raha ratkaisi ..emme enää osanneetkaan ???? ..näin sairaanhoitajille saatiin isompi palkka. Vastuu kun on kuulemma suurempi : o Mielestäni vastuu on aina hoitajalla olipa se sitten kumpi tahansa.

    Sairaanhoitajalla on enemmän koulutuksessa lääkehoidosta ja lääkkeiden vaikutuksesta elimistössä opetusta, samoin harjoitteluissa sh opiskelijat saavat perehdytystä lääkehoitoon lh:ta enemmän. Siksi lääkitys on sh:n työsarkaa.
    Ja nestehoidosta senverran, että; laissa on selvästi ilmoitettu i.v hoidon kuuluvan sh koulutuksen saanelle. On laitonta että lh hoitaa i.v lääkityksiä ilman osaston lääkärin lupaa ja näinollen hänen vastuullaan!

    Äänestä

  • miksi sitten lähihoitajaille opetetaan lääkkeenjaot, im ja iv lääkkeiden annot sekä kaikki muutkin lääkkeisiin ja lääkityksiin liittyvät jos nämä ei kuulu lähihoitajan työhön?? omassa työpaikassani lähihoitajana näitä hommia joudun kuitenkin tekemään joka työvuorossa....

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    miksi sitten lähihoitajaille opetetaan lääkkeenjaot, im ja iv lääkkeiden annot sekä kaikki muutkin lääkkeisiin ja lääkityksiin liittyvät jos nämä ei kuulu lähihoitajan työhön?? omassa työpaikassani lähihoitajana näitä hommia joudun kuitenkin tekemään joka työvuorossa....

    opetetaan sh:llekin intybointi ja tikkienompelu vaikka kuuluukin lääkärille (yleensä). Monia taitoja on hyvä osata, koska koskaan ei tiedä mitä eteen tulee..

    Äänestä

  • maiskina kirjoitti:

    opetetaan sh:llekin intybointi ja tikkienompelu vaikka kuuluukin lääkärille (yleensä). Monia taitoja on hyvä osata, koska koskaan ei tiedä mitä eteen tulee..

    jos ei saa käytää osaamiaan asioita niin ammattitaito ruostuu ja tulee kynnys tehdä oppimiamme asioita jos emme saa käytää osaamistamme. Tämäkin osoittaa vastuun tuntoa että ymmärrämme sen. (kohta on tilanne että kaikkien osaamista tarvitaan)
    Haluamme pitää yllä ammattitaitoa. Ja eikös se niin ole että maailma kehittyy ja meidän pitäisi pystyä kehittymään mukana eikä taantua jonkun ryhmän painostamina.
    Luulisi sen tajuavan työnantajapuolikin mutta taitaa olla liikaa rahaa kun on varaa heittää hukkaan hyvää osaamista.

    Äänestä

Mun mielestäni ja tytötä tehneenä se on niin taikka sen kuuluisi olla niin, että: SH ja LH/PH on samalla tasolla työtehtävien suhteen, mutta sitten kun puhutaan esim. I.v lääkkeistä niin SH tekee ne jutut. EI siis niin että LH/PH on joku "juoksupoika" tai "SH:n apulainen", joka hoitaa vain perushoidot. Perushoito kuuluu kaikille hoitajille. Samalla tasolla ollaan ja sitten siitä SH pompsahtaa vähgän ylemmäs kun tulee just nää
IV- jutut yms...Siis nyt kokoajan puhun sairaalan osastotyöstä. Itse se paikka jossa olen hommissa, niin sH:lla kuin PH/LH:lla on omat vastuu huoneet, joista huolehditaan. sitten SH: hoitaa vain PH:n potilaiden lääkejutut.

Äänestä
  • huomaa että kirjoittaja on perus-/lähihoitaja. taatusti sinusta olisikin hyvä että sh tekisi sinunkin työt!
    hehee.. toi oli paras!

    Äänestä

Kuulehan poitsu.
Tiedän kyllä mitä ajat takaa. Pelkäät joutuvas pyhkimään takapuolia. Taidat olla niitä mieshoitajia jotka vain istuvat ja katsovat kun naiset tekee työt.
Toivottavasti eivät ole sulle antaneet virkaa/tointa tms. sillä työsuhteesi ei tule todellakaan jatkua tuolla asenteella. Täyttä soopaa tuo sun juttus.

Äänestä
  • Heippa vaan "hoitsu"!
    Voin kertoa sinulle että työskentelen ensiavussa jossa on vain muutama lh ja kun joku mummeli kakkii pöksyihinsä niin kyllä minä sen siivoan!! otin vain keskusteluun esiin, kuinka sh:lle jää niukasti aikaa "omiin" hommiinsa kun lh on niin vähän! tämä mm. lisää riskiä lääkkeidenanto virheisiin yms.luulisi että olisi kaikkien etu että työjako olisi selvä ja enemmän lh:ta palkattaisiin tärkeää perushoitoa tekemään!

    Äänestä

...näitä viestejä. Sillä niin ala-arvoista on kirjoittelun taso. Ei oo todellakaan mitään ruudinkeksijöitä nää tällä palstalla notkujat.

-YH-

Äänestä
  • ..voi voi kun hävettää, mutta silti viitsit lukea tarkasti mitä muut ovat kirjoittaneet ja JAKSATPA VIELÄ KOMMENTOIDAKKIN! Jos sinua niin paljon haittaisi nämä typerät kanssaihmisten mielipiteet niin et taitaisi vaivautua omaa kommenttiasi meille typeryksille paljastamaan..

    Äänestä

Juuri näin!

Itse olen kovasti ihmetellyt samaa asiaa.
Kuinka paljon sh-koulutuksessa panostetaan perushoitoon?Tämä ihan ystävällisenä kysymyksenä,koska kentällä tullut vastaan sh:ta, joilla ei ole potilassiirrot yms. hallussa.

Äänestä
  • Hei!
    Voin kertoa molemmat koulut käyneenä, että sairaanhoitajille koulussa ei perushoitoa kovin paljon opeteta(läpihuutojuttu)..toisin kuin lähihoitajat opettelevat perushoidon huolella. Eli täytyy sanoa, että perushoitajat perushoidon todella osaavat paremmin ja niin pitääkin olla, koska se on heidän vahvuus(siksi lähihoitajia tarvitaan!). Itse olen huolissani potilaiden hyvinvoinnista, jos lähihoitajat poistuvat sairaalamaailmasta. Itse huomaan, että ressaan, kun en kerkeä huolehtia potilaiden perushoidosta niin hyvin kuin toivoisin, kun sairaanhoitajan työt painaa päälle. Yhteistyö on valttia!! Kun on selvä työn jako kaikki hommat tulee hoidettua, kummatkin ottaa vastuun omista töistään. Kaksi sairaanhoitajaa helposti tekee päällekkäistä työtä ja perushoito jää vähemmälle huomiolle.

    Äänestä

  • lh + sh kirjoitti:

    Hei!
    Voin kertoa molemmat koulut käyneenä, että sairaanhoitajille koulussa ei perushoitoa kovin paljon opeteta(läpihuutojuttu)..toisin kuin lähihoitajat opettelevat perushoidon huolella. Eli täytyy sanoa, että perushoitajat perushoidon todella osaavat paremmin ja niin pitääkin olla, koska se on heidän vahvuus(siksi lähihoitajia tarvitaan!). Itse olen huolissani potilaiden hyvinvoinnista, jos lähihoitajat poistuvat sairaalamaailmasta. Itse huomaan, että ressaan, kun en kerkeä huolehtia potilaiden perushoidosta niin hyvin kuin toivoisin, kun sairaanhoitajan työt painaa päälle. Yhteistyö on valttia!! Kun on selvä työn jako kaikki hommat tulee hoidettua, kummatkin ottaa vastuun omista töistään. Kaksi sairaanhoitajaa helposti tekee päällekkäistä työtä ja perushoito jää vähemmälle huomiolle.

    Ainakin lähihoitajasta sairaanhoitajaksi jatkavalla pitäisi olla perushoitokin hallussa *hymy*
    Se on vaan tahdon asia mitä haluaa osata..... ja mihin panostaa . perushoito on kumminkin kaiken terveyden perusta . esim. diabeettes onko hienompaa ja arvokkaampaa (syöttää) se välipala vaiko sitten pistää se piikki ???

    Äänestä

Ainakin tyksiin on otettu useita lähihoitajia. Käytännön kokemus on ilmeisesti puhunut puolestaan.

Äänestä
  • Mielestäni lähihoitajakoulutus voitaisiin lopettaa kokonaan tai tehdä joku selvä pesäero TAI sopia, että kaikki ovat vain hoitajia ja tehdä kaikki ihan samaa työtä, koska lähihoitajat ja perushoitajat kitisevät koko ajan jostain. Miksi ylläpitää kahta erilaista hoitajakoulutusta, joista toinen on muka toista parempi, mutta kuitenkin molemmat vaativat samoja tehtäviä ja samaa palkkaa jne. Itse olen sairaanhoitaja, mutta onneksi psykiatrisella osastolla, jossa juuri minkäänlaista tehtäväeroa ei ole. Ainoa ero on se, että vain sairaanhoitaja saa jakaa N-lääkkeitä. Lähihoitajat eivät saa jakaa lääkkeitä ollenkaan, ennen kuin he ovat käyneet jonkun talon sisäisen koulutuksen. Kaikkia meitä tarvitaan, mutta käsittämätöntä tuo, että täytyy olla kahta eri sorttia hoitajia, jotka tekevät täysin samaa työtä eri palkalla. Kaikki voisivat olla pelkkiä sairaanhoitajia.

    Äänestä

Lähihoitajan nimike jo kertoo että hän on lähin potilasta hoitava ja raportoi shoitajalle missä mennään ja tarvitaanko apua koska usein ilmenee valkotakki pelkoa.

Äänestä

Olen lh ja töissä helsingin kaupungilla olen eri työpaikoilla saanut huomata saman kun sairaanhoitajien virkoja ei saada täytettyä korvataan ne lähihoitajilla ja joutuu opettelemaan paljon mikä ei meille varsinaisesti kuuluisi.En ole kuulut kertaakaan että vastuuta haluttaisiin lisää päin vastoin. Näin eri tilanne samassa maassa.

Äänestä
  • Voi ..kele mitä kitinää.Ihan kun hiekkalaatikolla.koko sos. ja terv. ala sotkee suossa.Palkat päin persettä,stressiä,kiirettä.syyttelyä,kireä ilmapiiri yms..ei kannustimia itsensä ja ammatin kehittämiseen.ja kaiken kukkuraksi pilataan hoitajien maine kouluttamalla nopeasti maahanmuutajia huutavaan hoitajapulaan.mihin tämäkin vielä johtaa,ei ainakaan tarvitse lisää palkkaa tulevaisuudessa odotella.....tai kertoa ylpeänä olevansa hoitaja(hävettää lähinnä)Ja ketkä ovat tähän syyllisiä...me heikot, empaattiset,lähimmäistä rakastavat tyhmät hoitajat,jotka ovat helposti poljettavissa maanrakoon.,,,kele että on selkärangatonta porukkaa.hitto eikö tähän saada muutosta aikaan ....ja mitä tekee ammattiliitot,ei mitään..ei mitään ole tehnyt koskaan.akat istuu pullakahvilla.Tärkeisiin kysymyksiin mihin tarvitsisi vastausta,ei todellakaan sieltä saa.Ja yksittäisiin lakiasioihin ei heillä aikaa tuhlata.Ja rahaa sinne saa työntää joka kuukaisi.... täysin turhasta.Joo,on ammatinvaihdos edessä.kuka hullu tätä enää jaksaa katella.Ei ole ihme, ettei ole työntekijöitä.....

    Äänestä

  • Leipiintynyt kirjoitti:

    Voi ..kele mitä kitinää.Ihan kun hiekkalaatikolla.koko sos. ja terv. ala sotkee suossa.Palkat päin persettä,stressiä,kiirettä.syyttelyä,kireä ilmapiiri yms..ei kannustimia itsensä ja ammatin kehittämiseen.ja kaiken kukkuraksi pilataan hoitajien maine kouluttamalla nopeasti maahanmuutajia huutavaan hoitajapulaan.mihin tämäkin vielä johtaa,ei ainakaan tarvitse lisää palkkaa tulevaisuudessa odotella.....tai kertoa ylpeänä olevansa hoitaja(hävettää lähinnä)Ja ketkä ovat tähän syyllisiä...me heikot, empaattiset,lähimmäistä rakastavat tyhmät hoitajat,jotka ovat helposti poljettavissa maanrakoon.,,,kele että on selkärangatonta porukkaa.hitto eikö tähän saada muutosta aikaan ....ja mitä tekee ammattiliitot,ei mitään..ei mitään ole tehnyt koskaan.akat istuu pullakahvilla.Tärkeisiin kysymyksiin mihin tarvitsisi vastausta,ei todellakaan sieltä saa.Ja yksittäisiin lakiasioihin ei heillä aikaa tuhlata.Ja rahaa sinne saa työntää joka kuukaisi.... täysin turhasta.Joo,on ammatinvaihdos edessä.kuka hullu tätä enää jaksaa katella.Ei ole ihme, ettei ole työntekijöitä.....

    peesailen kyllä tätä.(ikävä kyllä)

    Alanvaihtoa olen mäkin mmiettinyt, mutta en taida osata mitään muuta kuin tän työn...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies-78 kirjoitti:

Olen sh ja työskentelen tyksissä. Olen aika huolissani nykyisestä suuntauksesta että sh viroilla korvataa entiset perus/lähihoitajien virat. Sh koulutus on kalliimpaa ja palkat inan suurempia kuin lh joten onko järkeä taloudellisesti ettei lh enää oteta (kovin paljoa) yliopistollisiin sairaaloihin??
Vaikka sairaanHOITAJA ja lähiHOITAJA on molemmat HOITAJIA ovat he "eri"ammattissa toimivia (älkää hyvät naiset ottako kirjaimellisesti!!).
Lh huoletii hyvin tärkeästä perushoidosta (mikä on äärimmäisen tärkeää ja arvostan tätä kovin) ja sh sairaanhoidollisista tehtävistä.
Minusta on väärin kuormittaa sh:t liialla työlä kun uusia lh ei saa palkata!

Perushoito on sitä mihin lh koulutetaan ja sitä heidän tulisi saada toteuttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu