Yleinen saamattomuus

Aku ankan taskukirja nro 109, ensimmäinen tarina kehittyy pelkästään sen ympärille että Aku-setä hakkaa veljenpojilta turhat harrastukset harjanvarrella pois? Minulla noita taskukirjoja muutama kymmentä on, ja suurimmassa osassa tarinoissa Aku hakkaa tai käyttäytyy alaikäisiä poikia kohtaan niin että useampi rikosnimike täyttyy. Onko sallittua että tälläistä kuvallista lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa saadaan julkaista?
2150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Enemmän häiritsi aikoinaan se, ettei noilla ankoilla ole kenelläkään housuja jalassaan.

Ymmäärtääkseni se johti aikoinaan siihen, että joihinkin kirjastoihin ei tilattu Aku Ankkaa lainkaan (alastomuuden vuoksi). Nykyisin ankkojen housuttomuus toki sallitaan.

Äänestä
  • Tämä housuttomuusjuttu on tullut klassiseksi naurun aiheeksi tiukkapipoisista uskovaisista. Taustalla on todellinen juttu. Kemin kirjaston hankintamäärärahoja oli pienennetty ja jostain täytyi tinkiä. Eräs ehdotti Aku Ankan tilaamisen lopettamista, kun lehti tulee erittäin moniin koteihin ja muut lapset voivat lainata kavereiltakin.
    Syntyi hirveä kalabaliikki ja ehdottajalta vaadittiin lisäperusteluja. Tämä tokaisi kyllästyneenä, että lehti on niin rivokin, kun siinä ei kellään ole housuja. Ehdottaja oli muistaakseni SKDL:n jäsen, joten uskonnollisuudella ei asian kanssa ole tekemistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aku ankan taskukirja nro 109, ensimmäinen tarina kehittyy pelkästään sen ympärille että Aku-setä hakkaa veljenpojilta turhat harrastukset harjanvarrella pois? Minulla noita taskukirjoja muutama kymmentä on, ja suurimmassa osassa tarinoissa Aku hakkaa tai käyttäytyy alaikäisiä poikia kohtaan niin että useampi rikosnimike täyttyy. Onko sallittua että tälläistä kuvallista lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa saadaan julkaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu