Eristepaksuus

Tietääkö kukaan tarjoaako muut kuin planiatalo 240/ eristepaksuuksia seiniin? Lähinnä pien- tai suurelementtitoimittajia kaipailen.
82569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Plania on ainut jolla ko eristepaksuus.
Tarjoukset pyydetty 8 talotoimittajalta.
Planialla on selkeälukuinen tarjous josta maallikkokin ymmärtää.

Äänestä
  • vaikka 300mm jos haluut tai kuinka ois..500mm?

    Äänestä

  • kaikki yli 200mm on turhaan. kirjoitti:

    vaikka 300mm jos haluut tai kuinka ois..500mm?

    turhaa keskustelua,20 senttiä riittä ihan hyvin ivalon oloissa,mikä taason tärkeämpää on että saumat ympäri taloa eristetään erittäin hyvin,msea-ikkunat ja että vintille tulee vähintään 40 senttiä. Kun saumojen eristys on suoritetty hyvin niin kaikki on ok.

    Äänestä

Jos mennään tuosta yli, niin investoinnin ja hyödyn suhde on minimaalinen.
Ilma pitää vaihtaa muutenkin talossa, ja lämmöntalteenotto pitää huolen, ettei turha energia pääse hukkumaan.

Äänestä

On laittaa seiniin enemmän kuin 200-225 mm.

Jos haluat matalaenergiatalon, yläpohjaan 500 mm, hyvä LTO-laite, kulutustottumukset kohtuulliseksi lämpimän veden kanssa. Siitä tulee hyvä.

Ja katso että ikkunoiden määärä ja koko on kohtuullinen suhteessa seinän pinta-alaan. Niistä kun se lämpö helpommin karkaa. Ja muista että yksi ulko-ovi on välttämätön, kaksi on monesti riittävä ja siitä eteenpäin aika usein huonoa suunnittelua. Ovistakin kun tuppaa lämpö karkaava ulkosalle.

Eli JÄRKI käteen ja investoi sinne mistä saat hyötyä rahalle. Muunlaiset kotkotukset, kuten tuo seinänpaksuus, jätä teoreetikoille.

Äänestä
  • Kysypä planiamyyjältä tuskin tietää, paljonko säästetään vuodessa rahaa, paljonko säästäisi jos lämmittäisi takan kerran viikossa

    Plania eriste on ok mutta hyöty? Jos Planian laatu on vielä sama kun viime vuonna niin ei auta jos eriste olisi 500mm kun ei ne saa elementitkään suoraan.

    Iin Fasadin (planian talotoimittaja)toimitusjohtaja vaihdetiin äsken, onko menossa konkaan?

    Asentajat eivät ole omia, joten ei niitä paskaan kiinnosta jos joku asia tehdään huonosti.

    Vaikka kuinka tarkka olisi luovutus vaiheessa niin se ei auta. Saa nähdä kauanko meillä aluskate kestää on niin pirun tiukalla jo asennus vaihessa. Vaikka virheet huomataan planian porukka kun ei korjaa vikoja. Plania käyttää väsytys teknikkaa.

    Jokaisessa talossa on jotain ongelmia mutta planiassa on niitä vähän liika.

    Valitkaa toinen toimittaja, jos haluatte laatua.

    Äänestä

Jetta tarjoaa paremman tuotteen. Sen ei tarvitse villa määrillä leikkiä. Talo on lämmin kun se on lämmöllä tehty!

Äänestä
  • ainakin sivustolla esitetyn rakenteen mukaan. Eli paljon melua tyhjästä on täälläkin Jetta-kauppiaat pitäneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hönö kirjoitti:

Tietääkö kukaan tarjoaako muut kuin planiatalo 240/ eristepaksuuksia seiniin? Lähinnä pien- tai suurelementtitoimittajia kaipailen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu