Tuleva hieno MacOS X olis kehitetty Linuxin pohjalta? Käyttäähän Linus Torvalds myös teidän hienoa Mac konetta. Loppujenlopuksi ero nykyiseen on hiuksen hieno =) nimellinen ero.
Kohta on pelkästään MacOS-Linux vs. Windows maailma, sepä olis vasta kutkuttava ajatus =D
Kohta on pelkästään MacOS-Linux vs. Windows maailma, sepä olis vasta kutkuttava ajatus =D
Vastaukset 10
Vanhimmat
"MacOS-Linux vs. Windows maailma, sepä olis vasta kutkuttava ajatus"
Niin. Mikä olisi sen hienompaa kuin seurata sivusta kuinka edes Mac-Linux -liitto ei onnistuisi tippaakaan horjuttamaan Microsoftin ykkösasemaa.
Linux on 14 vuodessa onnistunut saamaan n. 3% markkinaosuuden. Tuolla vauhdilla kestää n. 400 vuotta kunnes Linux on saavuttanut sen markkinaosuuden, joka Microsoftilla on tänään. Siinähän nörtit odottelette :)
Mun pointtini olikin se, että entäs jos Linuxin avulla MacOS X käyttiksen valmistus tulis entistäkin edullisemmakisi mitä se on tähän mennessä tullut maksamaan. Niinsanottu MacOS-Linux käyttis! Se ei eroa kovin paljon nykyisestä konfiguraatiosta.
Näin jos PC puolelle saatais yhtä hyvä "Linux" käyttis, niin siinä oli mikkisofta pahaa kärsimässä!
"Mun pointtini olikin se, että entäs jos Linuxin avulla MacOS X käyttiksen valmistus tulis entistäkin edullisemmakisi mitä se on tähän mennessä tullut maksamaan."
Miten niin? Onko Linux halvempi kuin FreeBSD?
"Näin jos PC puolelle saatais yhtä hyvä "Linux" käyttis, niin siinä oli mikkisofta pahaa kärsimässä!"
DR-Dossin piti olla Microsoftin kaataja, aivan kuten MacOS:n, BeOS:n, OS/2:n ja Linuxinkin, vaan kuinka kävikään... MS porskuttaa edelleen markkinaykkösenä ylhäisessä yksinäisyydessään eikä vakavasti otettavia kilpailijoita ole.
Linux ja/tai Apple ovat yhtä suuri uhka Microsoftin ykkösasemalle kuin Spar-Cola on Coca-Colalle tai Pirkka-ketsuppi Heinzille, Hesburger McDonaldsille jne... No, yrittää toki voi.
"Mun pointtini olikin se, että entäs jos Linuxin avulla MacOS X käyttiksen valmistus tulis entistäkin edullisemmakisi"
Kävikö pointtisi ilmi alkuperäisestä viestistäsi?
"DR-Dossin piti olla Microsoftin kaataja, aivan kuten MacOS:n, BeOS:n, OS/2:n ja Linuxinkin, vaan kuinka kävikään... MS porskuttaa edelleen markkinaykkösenä ylhäisessä yksinäisyydessään eikä vakavasti otettavia kilpailijoita ole.
"
Tiedäkö miksi?
Luulen, ettet tiedä, etkä tajua.
Macista ei näillä näkymin tulee tulee pahempaa uhkaa Microsoftille, ihan samalla tavalla, kun Ferrari ei tule uhkamaan koskaan opelin markkinoita ; ))
"Macista ei näillä näkymin tulee tulee pahempaa uhkaa Microsoftille, ihan samalla tavalla, kun Ferrari ei tule uhkamaan koskaan opelin markkinoita"
Tämä johtuu tietenkin siitä että Ferrari, kuten MacOS, soveltuu vain poutasäällä ajettavaksi kun Opel puolestaan sopii ympärivuotiseen käyttöön säässä kuin säässä.
hieman oikeassa jopa oletkin... pelien ja 3d ohjelmien kohdalla macci kyllä vähäsen (tai jopa vitutuksen asti) jähmettyy... kun noita joko ei oo tai sit on vähän ja toimii jollain heikolla tavalla.
Haluat siis heittää hukkaan lähes parinkymmenen vuoden -kun mukaan lasketaan Mac OS X:n esivaihe NeXTStep- kehitystyö. Linuxin kanssa tuo jouduttaisiin aloittamaan alusta, vrt BSD unix. Siihen menisi tolkuttomasti aikaa ja rahaa ennenkuin oltaisiin läheskään nykytasolla ja se olisi siten vain hidastettu itsemurha.
siinä pitäisi olla vielä kuudes turvavyö: se joka kytkee sen ooppelin parkkiruutuun kiinni niin että se ei pääse liikkeelle vahingoittamaan itseään ja muita.