Onko jollain vinkkiä miten halvimmalla pääsisi Skotlantiin.. Ryanair Treelta ei tunnu toimivan aikataulullisesti, jos lentää Lontooseen niin miten siitä eteenpäin?
En ole reppumatkaaja joten vaihtoehdot "kentällä yötä" tms eivät tule kysymykseen.
Halvalla Skotlantiin?
5
899
Vastaukset
- Minni
Itse olisin ehdottanut Ryania, mutta muita halpoja keinoja päästä Skotteihin ei ole. Tietenkin voit ostaa meno-paluun Lontooseen, mutta senkin lennon hinta (jos et käytä Ryania = yö lentosemalla) on aika kallis ja vielä junaliput päälle. Itse olen sitä mieltä, että jos haluaa matkustaa halvalla pitää kestää lievää epämukavuutta. Skotlanti on kyllä kaunis ja mukava paikka eli kyllä kannattaa kestää pientä epämukavuutta sinne päästäksesi.
- Hellantelttu
Olen itse miettinyt samaa ja vaihtoehdot on aika vähäisiä.
Ryanairilla pääsee Lontooseen ja sieltä esim. Glagow / Prestwickiin, vaatii vain yön viettämisen Stanstedin kentällä, eka lento Glasgowiin lähtee joskus kuuden maissa aamulla.
Toinen vaihtoehto on lentaa SAS:N mahdollisimman halvalla lennolla esim. Kööpenhaminaan ja sieltä edelleen Aberdeeniin, Edinburghiin tai Glasgow'hun.
SAS on ns. normaaleista lentoyhtiöistä halvimmasta päästä, etenkin kesällä löytyy kivoja tarjouksia.
Olen etsinyt myös lauttavaihtoehtoja Skotlannin ja Pohjois-Euroopan välillä, mutta niidenkin hinnat on korkeita ja vaihtoehdot vähäisiä, lisäksi tulee liittymismatka Suomesta käsin.
Tsekkausaikojen, lentoaikataulujen yms. takia jossain vaiheessa on pakko yöpyöä jossain. Valitettavasti koko Englannin ja eritoten Skotlannin hintataso on korkea; johtuen osittain myös kalliista punnasta.
Miten olisi valmis pakettimatka, ainakin kesäaikaan jotkut suomalaiset matkatoimistot tekevät matkoja mm. Edinburghiin.
Jos löydät jonkun helpon ratkaisun, ilmoittele täällä - autat paljon muita saman ongelman kanssa painiskelevia.
MInne päin Skotlantia olet muuten ajatellut matkustaa, sekin vaikuttaa olennaisesti yhteyksiin - Skotlanti on laaja? - toimii
ainakin KLM:n aikataulut sopivat hyvin, jos olet menossa HEL-AMS-EDI. viela jos varaat hyvissa ajoin etukateen, pitaisi hinnatkin olla kohtuullisia (ainakin viela viime joulun tienoilla) kannattaa kokeilla.
- Pääsee myös
Ryanairilla Tukholmasta ja Göteborgista.FlyMe lennättää Tukholmaan ja Tukholman kautta Göteborgiin.Kannattaa katsoa aikataulut ja hinnat.
- minä
Juu, Ryanairilla pääsee Skotlannin Prestwickiin Tukholmasta tai oikastaan Nyköpingissä (n. 100 km Tukholmasta etelään) sijaitsevalta Skavstan lentokentältä. Tukholmasta Skavstalle pääsee bussilla. Tukholmaan taas edullisesti (päivästä ja kellonajasta riippuen) flymen tai blue1:n lennoilla. Kertokaa vinkkejä mitä Skotlannissa kannattaisi ehdottomasti nähdä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan493202Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282919- 1212336
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281442- 111346
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802