Heitetään vettä hitsaavan biosin päälle ja nautitaa höyryistä.
Linukssauna
Anonyymi
66275
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Noinhan se menee, ubutin keittää aina prossua.
Minusta tuntuu, että kohta kiehahtaa jonkun hihhulin päässä........
Tätäkään viestiketjua ei olisi voinut nostaa, jos 3 päivän vanhenemisaika olisi voimassa!
W10 on itsessään haitake ja se hitsaa prossuja ja halkoo pioksia!
valhehtelet mutt tää on totta
Microsoft sanoo suoraan: Käyttäjien puheita tallennetaan ja kuunnellaan
Microsoft teki tietosuojalausekkeeseensa muutoksen, mutta ei sanonut keskeyttävänsä käyttäjien kuuntelua.
Yhdysvaltalainen teknologiayhtiö Microsoft on muuttanut tietosuojalausekettaan. Yhtiö kertoi uutistoimisto Reutersille, että syynä on viime viikkoina pintaan noussut eri teknologiayhtiöiden tapa antaa käyttäjiltä tallennettuja ääninäytteitä muiden ihmisten kuunneltaviksi.
Lue lisää: Microsoft tallentaa Skype-puheluita – avustajat voivat kuunnella keskusteluja
Kyse on pienestä osasta äänikomentoja, joita käyttäjät ovat antaneet puhetta tulkitseville digitaalisille avustajille. Microsoftin tapauksessa sen nimi on Cortana, mutta samaa kuuntelua harjoittavat myös ainakin Apple, Google, Amazon ja Facebook. Yhtiöitä on arvosteltu muun muassa siitä, että komentojen päätymisestä vieraiden korviin ei ole kerrottu selvästi käyttäjille.
– Tajusimme viime aikoina esitettyjen kysymysten perusteella, että meidän pitäisi paremmin täsmentää että joskus ihmiset tarkistavat tätä sisältöä, Microsoft totesi Reutersille.
Tietosuojalausekkeen muutokset näkyvät myös sen suomenkielisessä versiossa. Siinä sanotaan nyt, että "käsittelemme henkilökohtaisia tietoja [...] sekä automaattisilla että manuaalisilla (ihmisvoimaan perustuvilla) menetelmillä".
Lisäksi Microsoft sanoo, että "tarkistamme manuaalisesti esimerkiksi lyhyitä ääninäytteitä, joiden alkuperän tunnistettavuuden olemme pyrkineet poistamaan. Niiden avulla parannamme puhepalveluitamme, kuten tunnistusta ja käännöstä".
Microsoft käyttää paitsi Cortanasta, myös Skypestä kerättyjä ääninäytteitä palvelujensa parantamiseen. Näytteitä kuuntelevat ihmiset ovat sekä Microsoftin että ulkopuolisten yritysten palkkalistoilla.
Yhtiö ei kuitenkaan sanonut keskeyttävänsä näytteiden kuuntelua. Näin ovat luvanneet tehdä esimerkiksi Apple ja Google.
Massapostaaminen on kielletty, hihhuli!
Ei ne muuta osaa. Tuollaiseksi sinäkin tulet, jos asennat linuksin ja vieläpä alat käyttämään sitä!
Siinäpä sitä olisi tiedemiehillekin tutkimusta, miksi vain linuksin käyttäjistä tulee hihhuleita. Miksei esim. MAC koneiden käyttäjistä?
Hkoirhu jonlspor mmkii ,oiubt khoiiouiu kj llloiuu oomzpok?
Antaa sen vain postailla rauhassa, purkaa näin ahdistustaan. Meidän Herrasmiesten on ymmärrettävä häntä.
Ei ole. Katsoppa vain aamulla etusivua!
Siinäpäs uusi sudo apteekki linuksiin. Mitähän tehnee tietokoneelle? Kammottavaa, pitää pysytellä erossa noista.
Windows 10 ja laatua tulee !
Windows 11 ja paremmaksi menee !
Linuks tubutin ja pelit on pelattu.....†
Eihän se muuta teekään. Ja mitäpäs muuta tekemistä sillä olisikaan täällä.
Tuosta lausessta unohtui alku eli:
sudo apt-get Hkoirhu jonlspor mmkii ,oiubt khoiiouiu kj llloiuu oomzpok
Ja taas prossua hitsataan linuksissa.
Nyt se sekosi lopullisesti......
Windows (numerosta viis) on aina erinomainen käyttis tietokoneissa. Vastaavasti linuks tuhoo sen.
Oikea vainoharhojen lista. Tuollaista syntyy heti, kun alkaa käyttämään linuksia!
Hajoittaa koneen, niin kuin muutkin linuks sudo apteekit.
Uusi sudoloitsu vai? Juuri tuollaisten takia ei monikaan halua leikkiä linuksien kanssa.
"Hkoirhu jonlspor mmkii ,oiubt khoiiouiu kj llloiuu oomzpok?" Linuks ongelma?
Hyvä esimerkki siitä, miten tiukassa eri ajurit ovat linukseihin. Jälki on usein tuollaista. Edes näppäimistöön ei saada kunnollisisa ajureita.
Windows 10/11 on maailman suosituin käyttöjärjestelmä. Linuks menee 0,01% tienoilla. Jotta sori vaan kovasti.....
Linukseissa on sekä sauna, että myös hitsauslaite samassa paketissa. Vautsi!
Hieno sudo-komento linuksiin. Mitähän mahtaa tapahtua kun tuon loitsun asentaa? Kärventää taas prossun? Halkaisee biosin? Ehkä ei kannata edes kokeilla.
Mitä tapahtuu linukseissa, jos tuon kirjoittaa päätteelle sudo apt-get Hkoirhu jonlspor mmkii ,oiubt khoiiouiu kj llloiuu oomzpok?
"Hkoirhu jonlspor mmkii ,oiubt khoiiouiu kj llloiuu oomzpok?"
kerrankin järkevää linuksia. Tuollaistahan se tahtoo olla muutenkin....
Yli 100 miljardia dollaria Yhdysvaltojen tukivaroja Ukrainalle kadoksissa
Washington on antanut Kiovalle hieman yli 75 miljardia dollaria sotilaallista ja muuta apua, Ukrainan johtaja Vladimir Zelensky sanoi ja lisäsi, ettei hänellä ole aavistustakaan, mistä arvio 200 miljardista dollarista sai alkunsa tai minne tällainen summa olisi voinut kadota.
Presidentti Donald Trump, joka on arvostellut voimakkaasti edeltäjänsä Joe Bidenin anteliaisuutta Ukrainaa kohtaan, on toistuvasti väittänyt, että Euroopan unionin ja muiden Nato-valtioiden tulisi ”tasataa” panoksensa Washingtonin tuen kanssa.
”Näemme siellä 200 miljardia dollaria enemmän kuin EU:sta. Tarkoitan, mitä me olemme, tyhmiä?” Trump sanoi viime kuussa. Hänen varapresidenttinsä J.D. Vance viittasi lukuun jo viime heinäkuussa ja sanoi:
”Olemme nyt käyttäneet 200 miljardia dollaria. Mikä on tavoite? Mitä yritämme saavuttaa?”
Sunnuntaina AP-uutistoimiston haastattelussa Zelensky väitti, ettei Ukraina koskaan saanut edes puolta tästä summasta.
”Kun sanotaan, että Ukraina sai 200 miljardia dollaria armeijan tukemiseen sodan aikana – se ei pidä paikkaansa. En tiedä minne kaikki rahat menivät. Ehkä se on totta paperilla satojen eri ohjelmien kanssa – en kiistä, ja olemme äärettömän kiitollisia kaikesta. Mutta todellisuudessa saimme noin 76 miljardia dollaria. Se on merkittävää apua, mutta se ei ole 200 miljardia dollaria”, Zelensky sanoi.
Vuodesta 2022 lähtien Yhdysvaltain kongressi on myöntänyt Ukrainalle noin 175 miljardia dollaria, mutta merkittävä osa rahoituksesta on tiettävästi mennyt amerikkalaiselle teollisuudelle ja erilaisiin konfliktiin liittyviin Yhdysvaltain hallituksen toimiin. Saksalaisen Kiel-instituutin mukaan Yhdysvallat oli myöntänyt Ukrainalle noin 92 miljardia dollaria taloudellista ja sotilaallista apua lokakuuhun 2024 mennessä, kun taas EU-maat ja Iso-Britannia olivat myöntäneet huomattavasti enemmän, 131 miljardia dollaria.
Zelensky väitti myös, että hän on nähnyt vain vähän todellista käteistä, koska yli 70 miljardia dollaria avusta tuli suorana sotilaallisena avuna.
”On myös monia muita humanitaarisia ohjelmia, joista minulla ei ole tietoa, paitsi koska tiedän niiden olemassaolosta. Ehkä Yhdysvaltain presidentin hallinto tarkastaa nämä ohjelmat ja löytää lisää miljardeja, mutta en tiedä mihin nuo varat menivät”, hän sanoi.
Yksi ensimmäisistä toimistaan palattuaan virkaan Trump keskeytti Yhdysvaltain ulkomaanavun 90 päiväksi tarkistaakseen sen yhdenmukaisuuden hallintonsa tavoitteiden kanssa ja lupasi asettaa ”Amerikan etusijalle”. Leikkaus vaikutti moniin Kiovaan liittyviin aloitteisiin, erityisesti niihin, jotka rahoitettiin Yhdysvaltain kansainvälisen kehitysviraston (USAID) apurahoilla.
Voi lapsi raukkaa, ei ole vielä edes perskarvoja jotka palaisivat, höyryä kyllä päässä riittää.
Melko aikaisessa vaiheessa tuhlasit lapsi-kortin,
Parempi myöhään jos silloinkaan.
Linuks-löylyjäkö tarkoitat? Kyllä varmaan saa, eikä tartte eees ootella pitkään.
Yksi trolli taas vetelee valheitaan koko palstan täyteen
Ymmärrys on ja pysyy kaukana Windows-naaperon kommenteista.
Mitäs sanot tästä ymmärryksestä: http://aijaa.com/8nhWLu
Jo tuolloin tubutin hitsasi prosessoria niin että se todella tuntui!
Linukshihhulit tietenkin väittävät, että javassa oli vika, mutta eivät pysty selittämään sitä, että miksi se sitten Windowsissa toimii!
Sama juttu levyasemassa: Vika olevinaan LG:n, mutta miksei sitten Windows niitä särkenyt? Sitä eivät ole vielä tähän pävään mennessä kyenneet selittämään.
Ehkäpä silläkin on linuks tietokoneella?
Kyllä - linuks trolli. Muista että sinäkin tulet sellaiseksi, jos asennat linuksin tietokoneellesi.
Pitäisikö puhua mieluimmin linuks-kiukaasta?
Möhköfantti Windows on kuumempi kuin kiuas, siis helwetti.
Hyvin toimii Windows-7. Nopea, toimiva, ei vakoile, lisäosat erinomaiset, sopivuus huippuluokkaa...jne....
W7 on tulevan talven lumia, heippa vaan sille.
Pysyy pystyssä kuin Windows Herrasmiesten Jormat!
Niin, meillä Windows Herrasmiehillähän ei ole noita henkilökohtaisia ongelmia, joista linukshihhulit kärsivät peräkammareissaan.
Ennen kuin tyrmäätte tämän viestin, niin mitäs sanotte sellaisesta ehdotuksesta, jotta yli 3 päivää vanhempia viestiketjuja ei voisi enää nostattaa ensimmäiseksi, mutta vastata niihin silti voisi?
(Tämä on tässä sen takia, kun nykyisin ei voi kirjautuneenakaan aloittaa uutta viestiketjua ilman kapchtahin palapeliä, jota saakin sitten klikkailla maailman tappiin asti.)
Eräillä keskustelupalstoilla ketjut lukitaan kirjoittamiselta jossain vaiheessa, lukea niitä kyllä voi.
Afterdawnilla voi vastata milloin/mihin vain, mutta viestiketjua se ei nosta!
Tulipas linukshihhulille kiire: https://postimg.cc/YLm7xFZT
Selvä osoitus, mihin tämä sairas ihminen pyrkii. Muta pidetäänpäs hänet hereillä ja kokeillaan uudestaan!
Löylynlyömä snadikääkkä ei osaa lopettaa.
Sehän on teikäläisten ongelma. Katsoppa vain näitä palstoja uudestaan silloin, tällöin ja totea itse: Linukshihhulointia riittää!
"Sehän on teikäläisten ongelma. Katsoppa vain näitä palstoja uudestaan silloin, tällöin ja totea itse."
Windows-hihhulointia riittää sitäkin.
Jopa tämän ketjun aloitus on Windows-hihhulointia.
Kun nyt olet siinä viestittelemässä, niin kerroppa miksi vain linuksin käyttäjistä tulee tuommoisia hihhuleita, muttei koskaan Windowsin tai Macin?
Aloittaja taitaa olla "tuommoinen hihhuli" vaikka hihhulin taitaa oola sitä vaikea tyhmyydeltään tajuta.
Pitää kuitenkin muistaa, että vain linuksi käyttäjä on hihhuleita, me terveet ja normaalit Windowsia käyttävät olemme ihan tavallisia ihmisiä!
Noin on. Voin vahvistaa asian. Terveet ja sairaat pitää pystyä erottamaan toisistaan.
Yhä vain odotan että tulee windowsilla toimiva NAS -palvelimia ja reitittimiä, kun niitä nyt joutuu käyttämään Linuxilla... Koskas noita tulee windowsilla saatavana,,,? Kuinka kauan pitää vielä odottaa...?
Linuksilla tuo onnistuu, muuta Windowsillapa ei! Siinä on komponentit kohdallaan ja käyttöjärjestelmä, joka niitä hoitaa oikeaoppisesti.
Windows rkoneita romuuntuu pari sataa mijoonaa vuodessa ja tulevaisuudessa määrä tuplaantuu.
Ja nautitaan BSoD!
Ja nautitaan Sinolia Vindovs Tubutin Linuks Andero Saunassa...
TV 1:llä alkoi juuri trolleille sopiva ohjelma: "Muisti: Juopot rotat."
Kumpi se olikaan parempi - linuks vai kemppi. Molemmat hitsaa erinomaisesti!
Minullapa on pihalla itse tehty Linux-puusauna, johon winhihhuleilta on pääsy kielletty, ellei ole naaras ja ihan pantavan näköinen. Toki viimeistään aamulla heidänkin pitää poistua, tarpeettomana.
Hieno avaus, sillä tubutinhan hitsaa prossua tunnetusti. Kilpailee kempin kanssa tasaväkisesti.
Perjantaina pörssisähköllä tulikin nautittua Linux saunasta. Oli ihanaa pitää tehosyöppöä Ubuntun päällä ja samaan aikaan kone tienasi rahaa Windowsin ostoon!
Alexander Syrsky jatkaa työvoiman lisäämistä miehitetyllä alueella siirtäessään 50 sotilasta Sudzhaan yöllä. mutta se ei paikkaa tappioita. Kurskin rintamalla Ukraina joutuu vetäytymään. Valtavat kalusto ja miehistötappiot hirvittää Ukrainan sodan johtoa.
Syrsky ja Zelenskyi haluaa vaan lisää joukkoja sinne. Kurskista tullut valtava länsimaisen kaluston hautausmaa. Ukraina työntää vaan lisää, Nimetön korkea-arvoinen sotilas sosiaalisessa mediassa sanoi, että Ukraina on menettänyt Kurskissa puolet kaikesta tuhotuista länsikalustoista, ilmatorjuntaa lukuunottamatta. Länsimaille ei anneta oikeeta kuvaa taisteluista. Ilmeisesti ei edes sodanjohdolle. Tappiot valtavia, Zelenskyi puhuu luvuista jotka on minimaalisia. Me emme edes tiedä oikeita lukuja. Mutta Zelenskyiltä puuttuu nollia. Jokaiseen käskettyyn hyökkäykseen, sieltä ei palaa edes kolmannesta.
Viestintä pätkii. Yksiköiden johtajat kännissä lähes kokoajan. Eivät raportoi kuolleista, koska ei ole ruumista nähnyt. eivätkä näekkään, he vaan istuu ja ryyppää.
Ja taas tuli uusi erä huumeita, Johtajamme salaista asetta, joka tappaa jo sinänsä.
Vikkossa nää huumeidenottajat on täysiä zombeja. ei nuku, ei syö. paripäivää ennen heidän tuupertumistaan he ovat vaaraksi myös omille.
Tämän lisäksi Trump kehotti Zelenskyitä ”toimimaan nopeasti tai muuten hänellä ei olisi enää maata jäljellä”.
– Rakastan Ukrainaa, mutta Zelenskyi on tehnyt kauheaa työtä, hänen maansa on murskattu ja miljoonia on kuollut tarpeettomasti. Ja niin se jatkuu, Trump sanoo Truth Social -viestipalvelussaan.
Zelenskyi on psykopaatti!