Liukkaan lattian kammo, apua!

marja

Hei!

Muuten maatilalla asuva belkkarinarttu 2 v on luonani hoidossa. Koira jumittuu hissin peränurkkaan eikä uskalla tulla ulos.

Syy: se ryntää rappukäytävään valtavalla spurtilla, ja jalat sutivat tyhjää liukkaalla käytävällä. Tänään hissistä ulos tulo vei 15 minuttia ja naapuri alkoi valittaa hissin varaamisesta! No se ei haittaa, mutta koiran pelko pitäisi saada ratkaistua.

En jaksa kantaa koiraa ulos. Se jähmettyy pelossaan peränurkkaan. Vetämällä ei tule ulos vaan junttautuu lattianpintaan. Yritin nousta myös rappuja myöten, sama tulos, koira ryntää rappuun ja jalat menee alta ja se liukastuu ja valuu rappuja alas. Varmasti sattuu ja pelko kasvaa.. Yritin houkutella namilla, ei auta. Muuten koira on reipas ja luottavainen ja tottelee auliisti. Apua!!

Kiitos!

7

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarrusukkia

      Koira pelkää mitä ilmeisemmin rappukäytävää.
      Oletko kokeillut lasten jarrusukkia?

      • marja

        Kiitos vihjeestä! :)


      • jarrusukkia
        marja kirjoitti:

        Kiitos vihjeestä! :)

        Saat kirpparilta eurolla monet parit.
        Sukat pysyvät koiran jaloissa hiusdonitseilla hyvin.


      • Marja
        jarrusukkia kirjoitti:

        Saat kirpparilta eurolla monet parit.
        Sukat pysyvät koiran jaloissa hiusdonitseilla hyvin.

        Kiitti vihjeestä! Tosi hyvä idea!

        Marja


      • Marja

    • Onnea sinulle

      Muista että viet koiran rauhallisesti ja päättäväisesti hissistä ulos, älä lohduta sitä kun se läähättää ja on hermostunut, silloin vahvistat sen pelkoa.

      Sitten ku koria huomaa ettei kuollutkaan, niin pikku hiljaa alkaa toimimaan, aiankin mun "draama queen" koiran kaa näin meni.

    • nehbt

      Ole ite mahd rauhallinen ja varmista ettei koira satuttanut itseään, voi olla revähdyksiä tms. Nakkia taskuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2125
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1265
    4. 157
      1168
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      981
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      799
    Aihe