Onko teillä pitänyt talopelin kustannusarvio? voiko luottaa? Talotoimittaja teetti kustannusarvion talopelillä ja mietitään että uskaltaako sen pohjalta lähteä projektiin. Miten talopelissä huomioidaan pohjatyön osuus sekä perustusten osuus kustannuksista?
kustannusarviota
arvioiden
22140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...kaikki kustannukset on huomioitu, jotka kohdistuu rakennukseen/rakennuksiin.
Pihatyöt voidaan lisätä samoin tontin hinta, kustannusarvioon.Nämä kannattaa tarkistaa.
Sijainnin kustannusvaikutus on oleellinen kohta.Pääkaupunkiseudulla kerroin on n.120-125, muissa kasvukeskuksissa n. 110-120, muualla 90-110 .Haja-asutusalueella kustannuksia tulee lisää sähköliittymistä, jätevesikaivoista ja imeytyskentistä ja umpisäiliöistä.
Tärkeintä on että jos muuta kustannusarviota ei tehdä, muutokset joita tehdään laskennan jälkeen vaikuttavat AINA LOPULLISIIN KUSTANNUKSIIN, tämä unohtuu monelta!Jos lähtötiedot on tarkasti määritelty alkuvaiheessa, kustannusarvio pitää paikkaansa +-5 %
eli niiden vaikeusaste syötetään ohjelmaan, voit tarkistaa itse kustannusarvion vaikka pankin (op)ilmaisella ohjelmalla.
Jos suuri ero niin selvitä mistä johtuu.