Pitääkö "takajalka"

"irrottaa" hississä?

Olen kuullut, et jossakin paikois on pakko irrottaa toinen jalka laudasta, ku menee hissiin.. Missä, esim. pitääkö Iso-Syötteellä, Vuokatissa,Rukalla? kuka tietää? ite ooon pari kertaa lautaillut ja mennyt hississä kumpikin jalka kiinni ja just ja just pysyny pystyssä, hirvittää ajatus, et toinen jalka ei ois kiinni...sitähän lentäs varmasti..ku siinä alussa aina nykäisee..

3

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noora

      mulle on sanottu että jossain "säännöissä" lukee et takajalka pitäs AINA irrottaa hissiin mennessä ihan turvallisuus syistä.. esim. jos kaadus pääset nopeemmin hissistä irti ja sit muitten hissien alta pois... ja musta se on kuitenki aika järkevä juttu et irrottaa takajalan... Nii ja mun mielest jokaisessa paikassa kuitenki pitää irrottaa se toinen jalka pois siteestä...

    • Mä va

      No mä irrotan jalan silloin kun en pääse ¨hyppimällä hissiin¨..en mä sitä kyllä muuten irrota ainakaan mistään turvallisuus syistä..

    • zalman

      missään nähnyt semmoista sääntöä että pitäis irrottaa. Himoksella, Pyhällä, ja Rukalla ei ainakaan tarvinnut.
      Tosin Laajavuoressa huomasin että kaikki irrottaa
      takajalan. Minusta se on turhaa remppaamista noin lyhkäsissä mäkilöissä. Puolet ajasta menee siteiden kanssa touhutessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6127
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4426
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      131
      1544
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe