DVD-ohjelma?

Ostin 2 latinalaisamerikkalaista DVD-levyä espanjankieliseen Windows XP-koneeseen. Eivät toimineet.

Sain juuri elämäni ensimmäisen suomalaisen DVD-elokuvan postitse. Ei toimi.

Olen tottunut siihen, että kotomaasta löytyy AINA know-how:ta ongelmaan kuin ongelmaan.

Toki koneessani on DVD-laitteisto, mutta ihmettelen syvästi millä ohjelmilla siellä Suomessa katsellaan noita DVD-levyjä?

Siis...mikä ohjelma täytyy ladata koneeseen nähdäkseni EU-kriteerit täyttävä suomalainen komedia, "Kymmenen Riivinrautaa"?
4302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Latinalaisessa Amerikassa lienee eri maakoodi kun meillä (2).
Eli muista maista laillisesti hankittujen äänitteiden käyttö on toisessa maassa estetty,kiitos.
Sen voinee vaihtaa DVD-soittimen ominaisuuksista,
mutta voi tulla ongelmia.
Olen justiin pulannut DVD-rom ja DVD R/W asemien kanssa.
Toisessa maakoodin voi vaihtaa 4,toisessa 5 kertaa (Samsung ja Liteon).
Siis jos sulla jää "väärä" maakoodi päälle et enään pysty kattelemaan Suomifilmejä.
Näin ainakin ominaisuuksissa uhkaillaan !
Minusta kauppa myy tietoisesti viallista tavaraa,
takuu tuskin korvaa jollei joku ala puimaan !

Toisesta DVD-leffasta paha mennä sanomaan,lukeeko kompuutterisi sitä millään tavalla, eli
1:Miten meinasit että leffa käynnistyy ?
2:Tunnistaako levyn ?
3:Tunnistaako että on DVD-levy ?
4:Oletko tarkistanut ominaisuudet ?
5:Mikä on DVD-soittimesi ?
XP.ssä pitäisi olla Wintoosan MediaPlayer valmiina,kelvannee näin ensialkuun.
Jatkunee ...

Äänestä

  • neuvoo jos osaa kirjoitti:

    käytä dvd shrinkkiä, eikös se muuta aluekoodi vapaaksi. neuvokaa joku jos oon väärässä
    http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_rippaajat/dvd_shrink.cfm

    Tuhannet kiitokset kaikille vastanneille. Uskon vakaasti ongelmani ratkaisun löytyvän vastauksistanne.

    Eivät ne lähteneet pelaamaan millään vippaskonstillakaan Windowsin Media Player 10:llä eikä WinDVD4:lla. Tuo maakoodi oli minulle jotain varsin uutta.

    DVD-laite on LG:n valmiste: "GCE-8320B".

    Tuntuu varsin "koomiselta" tulla aloittelijoiden palstalle, sillä itse asiassa aloitin jo muinoin suomalaisvalmisteisella "tietokoneella", jossa oli ferriittirengasmuisti ja kaikki numerot piti iskeä binäärimuodossa.

    Samoin tulostin oli binäärimuotoisia LED-lamppuja. Koneen virallinen merkki oli "SKDL", mutta sillä ei ole mitään yhteyttä puoluepolitiikkaan.

    DVD on melko uusi ja tuntematon asia tässä kaukaisessa maassa.

    Kiitokset vielä kerran!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa Suomesta kirjoitti:

Ostin 2 latinalaisamerikkalaista DVD-levyä espanjankieliseen Windows XP-koneeseen. Eivät toimineet.

Sain juuri elämäni ensimmäisen suomalaisen DVD-elokuvan postitse. Ei toimi.

Olen tottunut siihen, että kotomaasta löytyy AINA know-how:ta ongelmaan kuin ongelmaan.

Toki koneessani on DVD-laitteisto, mutta ihmettelen syvästi millä ohjelmilla siellä Suomessa katsellaan noita DVD-levyjä?

Siis...mikä ohjelma täytyy ladata koneeseen nähdäkseni EU-kriteerit täyttävä suomalainen komedia, "Kymmenen Riivinrautaa"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu