Onkohan kenelläkään kokemusta Smegin keittiökoneista?
Meille on tulossa 50-l jenkkikaappi ja kaikki peruskoneet (induktioliesi, uuni, apk, liesikupu). Tiedetään, että merkki on keski-Euroopassa suosittu, mutta lähes tuntematon Suomessa.
Luottavaisin mielin ollaan liikkeellä, mutta olisi silti mukava kuulla kokemuksia...
Smeg?
4
8029
Vastaukset
- laatuvehkeet
Ei ne tuntemattomia ole, mutta hintaluokka on eri, kuin perusperheen budjetti antaa myöden. Ihmiset, jotka niitä ostelevat, eivät paljon vaivaudu tänne keskusteluun.
Meidän keittiöstä löytyy Smegin liesituuletin, erillisuuni 90cm, kaasu- keraaminen- ja laavagrilli,parila, tiskikone ja jää/pakastinkaappi jääpalakoneella ja mikro. Hyvät ja kauniit koneet. Kestävyydestä en tiedä, kun ovat vasta 3 vuotiaat. Mitään vikaa ei ole missään vielä ollut, vaikka käyttöä on todella paljon.
Sen kyllä sanon, että turha niitä on koristeeksi ostaa, vaan pitää harrastaa keittiötä enemmänkin. Tuo liesituuletin pitää kyllä ääntä, verrattuna huipparimalliin, mutta kyllä sillä kaikki kärytkin lähtee sitten. Se ääni on ehkä pikkuinen miinus.
Uuniin olen erityisen tyytyväinen. Sinne menee iso satsi kerralla kaikkia vuokaruokia. Joululaatikotkin kaikki yhtä aikaa. Uuni on hyvä myös gratiinien teossa ja lämpö tasainen leivonnassa. Sijoita uunisi tarpeeksi ylös, se on merkistä huolimatta tärkeää. Lihanpaistovarras, mikä siinä on, on jäänyt vähälle käytölle.
Kaasuliesi on välttämätön, kun siihen oppii. Keraaminen on vähemmällä käytöllä. Grilli ja parila ovat kivaa luksusta, joilla saa kyllä pyhäruokia tehtyä ravintolatasoisesti.
Tiskikone on meillä toiminut ihan hyvin. En tiedä onko se sitten kuitenkaan sen parempi kuin muutkaan. Ei kuitenkaan valittamista.
jääkaappi-pakastin toimii ja on hiljainen. jääpalakone on kesällä ahkerassa käytössä.- ostaja
kiva kuulla, että toimivat! keittiömmekin on laadukas ranskalainen, joten koneet on tyyliltään ja laadultaan "sovitettu" siihen... jätimme kaasun pois, koska induktio on toiminnaltaan vastaava, ilman kaasupullon sijoitusongelmaa jne. - kaasu on kyllä ruoanlaitossa ehdoton ykkönen! saimme liesikuvun huippariohjauksella, joten tuo ääniongelma ei sitten haittaa.
hinta ei mielestämme ollut kuitenkaan erityisen kallis, vaan aivan kilpailukykyinen esim aeg:n kanssa. - huolto
ostaja kirjoitti:
kiva kuulla, että toimivat! keittiömmekin on laadukas ranskalainen, joten koneet on tyyliltään ja laadultaan "sovitettu" siihen... jätimme kaasun pois, koska induktio on toiminnaltaan vastaava, ilman kaasupullon sijoitusongelmaa jne. - kaasu on kyllä ruoanlaitossa ehdoton ykkönen! saimme liesikuvun huippariohjauksella, joten tuo ääniongelma ei sitten haittaa.
hinta ei mielestämme ollut kuitenkaan erityisen kallis, vaan aivan kilpailukykyinen esim aeg:n kanssa.smeg on samaa tavaraa kuin varsin halpana tunnettu gorenje.
kohtuullista hintaansa nähden jos ostaa halpaa gorenjea, mutta kohtuutonta täällä suomessa smeg -nimellä. - ostaja
huolto kirjoitti:
smeg on samaa tavaraa kuin varsin halpana tunnettu gorenje.
kohtuullista hintaansa nähden jos ostaa halpaa gorenjea, mutta kohtuutonta täällä suomessa smeg -nimellä.... gorenje, joka on vanhan jugoslavian alueelta peräisin? smeg on kuitenkin italialainen...
vai onko tässä kuten autoissa (tyyliin skoda=vw)?
ulkonäkö on kuitenkin eri...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857525- 975434
- 2624683
- 484592
- 643312
- 502738
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222388- 532384
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292352- 412214