Potkiskelua

England

Kivaa katsella Canal Italian Serie A:ta, jonka ymmärtääkseni pitäisi olla Italian kovatasoisin liiga?? olenko oikeassa? Meinaan se ämmämäinen touhu miten ne äijät pyörii siellä kentällä ja rukoillaan vaparia, ja kun niin kamalasti sattuu. Ei helvetti! Kaadutaan aina kun vähänkin menee jalka läheltä. Eikä EDES Hyökätä! Juve johtaa vaikka sen pelit taitaa olla tylsimpiä katsoo.

6

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murssu

      Sillä saat nauttia hieman taktisemmasta pelistä
      kalinassakin mikä on enklannin korkein sarjataso.
      Muori ja chelski nimittäin rakentaa imperiumin
      jossa pelataan italo palloa ja voitetaan.

    • Nedved-fani

      Tosiaankin esim. Englannin otteluissa hyökkäillään koko ajan, mutta Italian otteluissa pallotellaan ja pyöriskellään ja "keskustellaan" ja leivotaan loppuun asti jokaista maalintekoyritystä.... Tai no, ehkä Rooman pelurit on vähän vilkkaampia hyökkäilyjen suhteen, mutta kyllä nekin pelleilee aika paljon. Sinänsä ihan viihdyttävää näin naispuolisen katsojan katsella sitä touhua...! :D

    • Jömbiz

      Italialainen jalkapallon on koko lajin syöpä..tahkotaan yleensä vähämaalisia otteluita ja puollustetaan ja puollustetaan ja puollustetaan...ei ei näin..

      • tifo

        kuinkas paljon enemmän sitten noissa muissa
        suur-liigoissa tehrään maaleja ?
        ja jos maalit on ainoa syy futiksen seuraamiseen
        niin suosittelen futsalia


      • ABC

        Italian liigassa tehdään keskimäärin enemmän maaleja yhdessä ottelyssa mitä esim. Englannin valioliigassa. Jos ei ymmärrä Italialaista pelityyliä niin silloin parempi olla kommentoimatta ettei nolaa itseään. Jos on tyhmä niin silloin on, minkä sille voi.


    • raid

      ..tykkää taktisemmista otteluista kuten mä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      264
      4626
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2807
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1503
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1370
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1262
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1139
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    Aihe